Lotos szykuje się na elektryczną rewolucję i przygotowuje nowe stacje ładowania na A1 i A2

LOTOS

LOTOS (&Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta)

Elektrycznego trendu w motoryzacji nie da się zatrzymać. I Grupa Lotos nie tylko nie zamierza tego robić, ale zdecydowanie wskakuje do rozpędzonego pociągu. Już wkrótce postawi 12 nowych punktów ładowania aut elektrycznych.

Lotos zapowiedział uruchomienie 12 nowych stacji ładowania samochodów elektrycznych, które mają być rozlokowane na trasie Warszawa-Trójmiasto. 2 punkty ładowania powstaną w Warszawie, 4 w Trójmieście, a 6 kolejnych na autostradach A1 i A2 łączących stolicę z morzem. Stacje na autostradach mają być oddalone od siebie w odległości nie większej, niż 150 km, tak aby pokonanie 450 kilometrowej trasy Trójmiasto-Warszawa nie stanowiło problemu dla posiadaczy elektrycznych samochodów.

Punkty ładowania będą wyposażone w uniwersalne ładowarki obsługujące najpopularniejsze standardy: CHAdeMO, CCS i Type 2. W ten sposób Lotos chce mieć pewność, że żadnego właściciela elektrycznego samochodu nie spotka niemiła niespodzianka na stacji. 

Do dyspozycji kierowców zostanie również oddana specjalna aplikacja na smartfony, dzięki której będą mogli zaplanować trasę przejazdu obejmującą postój na ładowanie oraz sprawdzą, gdzie znajdują się punkty ładowania, ile cały proces zajmie czasu i ile będzie kosztował.

Lotos chce również udostępnić usługę swoistego "roamingu" dla właścicieli elektrycznych aut, którzy będą mogli korzystać ze stacji ładowania partnerów Lotosu w kraju i Unii Europejskiej.

12 zaplanowanych stacji ładowania na wspomnianej wyżej trasie, to tylko część projektu Lotosu, który obejmuje postawienie 50 nowych punktów w całym kraju. Projekt ten wyceniany jest na ok. 1 mln euro, a przy jego realizacji grupa korzysta ze wsparcia funduszy unijnych. Lotos dostanie ok 40 proc, czyli 400 tys. euro wsparcia na ten projekt. Na razie trwa proces uzgadniania i podpisania umowy o udzielenie dotacji, a potrwać to może do końca tego roku, więc raczej nie ma co liczyć na nowe punkty ładowania przed 2018 rokiem. 

Zobacz także
Komentarze (72)
Lotos szykuje się na elektryczną rewolucję i przygotowuje nowe stacje ładowania na A1 i A2
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 5 razy 5

  Lotos zapowiedział uruchomienie 12 nowych stacji ładowania samochodów elektrycznych
  =======================================================
  To wychodzi średnio jedna stacja na trzy jeżdżące po Polsce samochody elekryczne :-))

 • bcde

  Oceniono 4 razy 4

  Pomysł tworzenia stacji do ładowania trwającego kilkadziesiąt i więcej minut jest tak samo poroniony jakby na stacjach benzynowych oferowano kierowcom możliwość wydestylowania sobie benzyny z nieprzetworzonej ropy naftowej. Nietrudno przewidzieć, że kilkudziesięciominutowy czas ładowania zablokowałby stacje i spowodował ogromne koszty w związku z marnowanym czasem. Jedynym słusznym kierunkiem rozwoju aut elektrycznych jest stworzenie standardu dla kilku rodzajów ogniw, które wymieniałoby się na stacjach w ciągu kilku minut. Wymieniając ogniwo, nie trzeba by było płacić za nie kaucji, a płaciłoby się tylko za zgromadzoną w nich energię. Standardowe ogniwo musiałoby mieć gwarantowaną pojemność, a po zużyciu (czyli utracie gwarantowanej pojemności, np. po 500 cyklach) byłoby utylizowane przez stację. Sama wymiana ogniwa mogłaby odbywać się przy użyciu automatu, który rozpoznawałby specjalnie oznaczone miejsca zamocowania ogniwa w samochodzie.

 • 57m57

  Oceniono 2 razy 2

  A na razie można spróbować dojechać nad morze autostradą pod prąd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane