Gazeta.pl Next >  Technologie >  Mytaxi startuje z nową usługą w Warszawie. Pasażerowie przesiądą się z komunikacji miejskiej do taksówek?

Mytaxi startuje z nową usługą w Warszawie. Pasażerowie przesiądą się z komunikacji miejskiej do taksówek?

A A A
mytaxi

mytaxi

W stolicy startuje właśnie nowa usługa mytaxi, która może spowodować, że pasażerowie poruszający się dotychczas komunikacją miejską będą mieć łatwiejszą alternatywę w postaci taksówek. Mowa o tzw. "ridesharingu", czyli współdzieleniu przejazdów.

Usługa mytaxi match startująca właśnie w Warszawie będzie pierwszą tego typu uruchamianą przez gracza na rynku taksówek i przewozów w Europie. Rozwiązanie opiera się na zaawansowanym algorytmie parującym ze sobą pasażerów poruszających się po podobnych trasach.

Dzięki rozłożeniu kosztów przejazdu na więcej osób koszt takiej usługi będzie z pewnością jeszcze niższy (25 - 50 proc. mniej od przejazdu taksówką bez współpasażera). Podobne rozwiązania funkcjonują między innymi w USA oraz Azji.

Z analiz przeprowadzanych przez przedstawicieli mytaxi wynika, że pasażerowie w Warszawie byliby skłonni korzystać z ridesharingu w zamian za odpowiednio niską cenę. Być może nowa usługa zacznie nawet stanowić konkurencję dla środków komunikacji miejskiej.

Czytaj też: Dlaczego taksówkarze tak bardzo nienawidzą Ubera? Powód jest bardzo prosty

Wybór stolicy nie jest bowiem przypadkowy. Jak pisze Puls Biznesu, Warszawa jest wyjątkowo konkurencyjnym rynkiem, na którym o klientów rywalizuje wielu ważnych graczy (poza mytaxi mamy również iTaxi, Ubera oraz Taxify).

Korzystanie z usługi mytaxi matchKorzystanie z usługi mytaxi match fot. materiały prasowe

Plan przejazdu (kto gdzie wsiada i wysiada) pasażerowie sprawdzają w aplikacji mytaxi. Opłata dzielona jest proporcjonalnie do długości przejazdu.

Warszawa jest miastem pilotażowym nowej usługi mytaxi przez najbliższe 4 tygodnie. Niemiecki operator (od 2014 roku znajdujący się pod skrzydłami Daimlera) działa już na terenie 70 miast w całej Europie i od rozwoju ridesharingu w stolicy uzależnia rozszerzenie jej dostępności na inne miejsca w Polsce oraz zagranicą.

Jak przez lata zmieniał się smartphone od Apple?

Polecamy
Komentarze (11)
Mytaxi startuje z nową usługą w Warszawie. Pasażerowie przesiądą się z komunikacji miejskiej do taksówek?
Zaloguj się
  • part_of_the_game

    Oceniono 1 raz 1

    Już w Zmiennikach Barei (lata 80) są sceny jak taksówki biorą na łebka:)

  • martinez027

    Oceniono 1 raz 1

    Też mi nowość!!! Ja tak jeździłem taxi 12 lat temu w Syrii i 10lat t"emu w Maroku i bez żadnych srajfonów debilnych wszystko działało--6 osób w Mercedesie"beczce"to był standart..Wsółdzielone taksówki maja kilkadziesiąt lat--Polska 100lat za Arabami!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane