Amerykańskie instytucje mają zakaz korzystania z programów Kaspersky Lab. Twórca firmy gwałtownie protestuje

Robert Kędzierski
Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego zakazał amerykańskim instytucjom rządowym korzystania z aplikacji Kaspersky Lab. Rosyjska firma jest oskarżana o działania sprzyjające Kremlowi. Po raz kolejny jednak temu zaprzecza. Podaje dowód na swoją niewinność.

W ciągu 90 dni amerykańskie instytucje rządowe mają zaprzestać korzystania z aplikacji Kaspersky Lab. Zalecenie Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA jest najostrzejszym krokiem podjętym przeciwko rosyjskiemu gigantowi.

Istnieje ryzyko, że rosyjski rząd działając samodzielnie lub przy współpracy Kaspersky Lab mógłby - wykorzystując oprogramowanie firmy - złamać zabezpieczenia federalnych systemów informatycznych. Miałoby to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo narodowe. Priorytetem Departamentu jest utrzymanie integralności i bezpieczeństwa naszych systemów,.

- stwierdził w oświadczeniu cytowanym przez agencję Reutera Dan Volz z Departamentu Bezpieczeństwa. 

Władze USA sugerują, że oprogramowanie stworzone przez Rosjan nie jest bezpieczne, a sama firma jest oskarżona o wywiadowcze związki z Kremlem. 

W odpowiedzi na zarzuty Kaspersky Lab powtórzy swoje oświadczenie wydane kilka tygodni temu, kiedy podobne zalecenie wydało FBI.

Firma nigdy nie pomagała, ani nie będzie pomagała, jakiemukolwiek rządowi w działaniach cyberszpiegowskich. W swojej 20 letniej historii Kaspersky Lab zawsze przestrzegał najwyższych standardów etyki biznesowej i nieustannie zabiegał o zaufanie swoich klientów oraz kontrahentów.

Główna siedziba firmy Kaspersky Lab mieści się w Moskwie. Na świecie dysponuje oddziałami w 33 państwach, w tym w Polsce.

Twórca firmy gwałtownie protestuje

Jewgienij Kasperski, założyciel i szef Kaspersky Lab, podczas wczorajszej konferencji w Brazylii stwierdził, że jego firma jest traktowana niesprawiedliwie przez władze USA. Podał też dowód na swoją niewinność stwierdzając, że gdyby rosyjski wywiad umieścił  w produktach Kaspersky Lab swój kod zostałoby to odkryte przez pracowników jego firmy.

Czytaj też: Smartfon dla cyberprzestępców jest równie cenny, co komputer. Broń się!

Zapewnił, że jego firma nie współpracuje z rosyjskim wywiadem wojskowym, zaprzeczył powiązaniom z Federalną Służbą  Bezpieczeństwa Rosji. 

***

"Popełniłem już tyle głupich błędów w biznesie, że teraz statystycznie musi mi się udać"

Więcej o:
Komentarze (69)
Amerykańskie instytucje rządowe otrzymały zakaz korzystania z programów Kaspersky Lab
Zaloguj się
 • sunzi15

  Oceniono 29 razy 21

  Jak mogli byc (nie tylko) Amerykanie tacy naiwni?
  W dyktaturze wszystko i wszyscy sluza dyktatorowi.
  To jest warunek ich egzystencji.

 • zibbey

  Oceniono 18 razy 10

  Brawo USA! Trzeba wyrzucać z rynku putinowskie ścierwa, które atakują porządnych ludzi.

 • komercyjny02

  Oceniono 12 razy 8

  "Jewgienij Kasperski [...] stwierdził, że [...] gdyby rosyjski wywiad umieścił w produktach Kaspersky Lab swój kod zostałoby to odkryte przez pracowników jego firmy."

  Aż się wzruszyłem tym jakże przekonującym dowodem niewinności.
  Jest rzeczą oczywistą, że jak tylko najstajaścij bizniesmien z Moskwy odkryje, że FSB czy podobna "firma" robi mu koło pióra, to on od razu pędzi powiadomić o aferze niezależną moskiewską prasę i zaraz pojawiają się oskarżycielskie artykuły w stylu "Jak oni mogli!".

 • year68

  Oceniono 7 razy 7

  Przecież to oczywiste, że obecne aplikacje służą głównie do szpiegowania i inwigilowania. Podstawowa funkcja to tylko dodatek i zasłona. Ciekawe z jakich nawigacji korzysta narodowa obrona terytorialna w swoich telefonach? Navitel, Maps.me? Obie i nie tylko to ruskie nawigacje zbierające wszelkie dane o pozycji i użytkowniku, łącznie z tym co ma w telefonie. A jak do tego dołączymy komunikator Telegram to mamy pełną siatkę powiązań.

 • korkodyl_nilowy

  Oceniono 17 razy 7

  Nie dalbym Kacapom spluczki w moim kiblu zainstalowac,
  nie wspominajac o ochronie komputera

 • pczar

  Oceniono 6 razy 6

  ... zawsze Kaspersky uwazany byl za jeden z najlepszych antivirusowych programow ale mimo to nie mialem do nich zaufania i przez ponad 20 lat uzywania komputerow nie odwazylem sie zainstalowac go. Zawsze wybieralem inny antywirus, moze nawet nieco gorszy ale niekontrowersyjny.

 • ndof

  Oceniono 7 razy 5

  "Podał też dowód na swoją niewinność stwierdzając, że gdyby rosyjski wywiad umieścił w produktach Kaspersky Lab swój kod zostałoby to odkryte przez pracowników jego firmy."
  ***********************************
  Rzeczywiście, to niepodważalny dowód.
  Aż mi się przypomniał dowcip o sprytnym lisku...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX