Ogłoszono zwycięzców konkursu na przyszłe trasy Hyperloop. Do Polski superszybki transport Elona Muska na razie nie dojedzie

Wśród zwycięzców konkursu Hyperloop One Global Challenge znalazło się w sumie 10 tras w 5 krajach, na terenie 3 kontynentów. Polski projekt nie znalazł dostatecznego uznania. Co ciekawe, wśród zwycięskich tras nie ma żadnej na terenie Europy kontynentalnej.

Biorąca udział w konkursie Hyperloopa polska ekipa Hyper Poland zaproponowała trasę Warszawa - Łódź - Wrocław liczącą sobie 415 km, którą superszybki środek transportu pokonałby w zaledwie 35 minut. Niestety, wśród zwycięskich projektów polskiej pomysłu ostatecznie nie ma.

Rozpiska tras HyperloopRozpiska tras Hyperloop fot. PR Newswire/Hyperloop

Mało tego, najbliższe nam proponowane trasy dla Hyperloopa znajdą się dopiero na terenie Wielkiej Brytanii (Edynburg - Londyn oraz Glasgow - Liverpool).

Cztery trasy dla Hyperloopa zostaną zbudowane w samych Stanach Zjednoczonych, dwie w Indiach i po jednej w Kanadzie oraz Meksyku. Co ciekawe, Hyper Poland nie składa broni i zapowiada dalsze prace nad odcinkiem testowym. Jak pisaliśmy na początku lipca spółka poinformowała o podpisaniu porozumienia z Instytutem Kolejnictwa, Jego celem jest rozwój technologii Hyperloop, a przede wszystkim budowa testowego odcinka toru.

Czytaj też: Niemiecki prototyp Hyperloopa rozpędzony do 324 km/h. Elon Musk zachwycony efektami

Jak przez lata zmieniał się smartphone od Apple?

Więcej o:
Komentarze (44)
Ogłoszono zwycięzców na projekty trasy Hyperloop. Polski w tym gronie brak
Zaloguj się
 • dawn-to-dusk

  Oceniono 7 razy 7

  A co się dziwić? Taka trasa musi kosztować, więc później trzeba na niej zarobić. W kraju w którym wszyscy chcą wszystkiego za darmo i nikt nie chce za nic płacić to mało opłacalne. Zresztą ruch na trasie WAW-LOD-WRO nie byłby duży. Gdyby zaproponować WAW-POZ-BER byłoby lepiej, wszyscy turyści odwiedzający Berlin mogliby choćby na parę godzin przyjechać w 45 min do Polski, nie mówiąc o mieszkańcach, ale w dobie wstawania z kolan współpraca z wrogiem jest niemile widziana. Jeszcze by terrorystów nam przysłali. Lepiej wyciągnąć rękę po kasę. Amen. Jarosłaf-Polskezbaf. Żądamy więcej kurników! Dajta żryć! Bo jak żyć?

 • japka_putina

  Oceniono 6 razy 4

  Zanim zbudują te ponad 6 tysięcy kilometrów tras, to będzie jakiś prototyp w skali 1:1 poruszający się z docelową prędkością?

 • Arek Sałata

  Oceniono 8 razy 4

  Uff, całe szczęście. Inaczej Polska byłaby znana z tego, że to u nas nastąpiła największa katastrofa w dziejach komunikacji, gdy jakiś Seba strzelając z wiatrówki przez przypadek implodował kilkaset kilometrów tunelu próżniowego z setkami ludzi w środku.

 • ela-007

  Oceniono 3 razy 3

  My będziemy mieć własną, swojską i narodową pętlę. Napędzaną geotermią toruńską - para buch, koła w ruch.

 • cezar85

  Oceniono 9 razy 3

  WOJNA!!!

 • stenrw

  Oceniono 6 razy 2

  Zostanę hodowcą kaktusów, jak powstanie chociaż jedna trasa komercyjna...

 • lutski

  Oceniono 2 razy 2

  Wystarczy jeden ciapusek w tirze, który staranuje "rurę" i mamy mielonkę zamiast pasażerów. No chyba, że zbudują w podziemnych tunelach, ale wtedy koszty będą gigantyczne.

 • witek7205

  Oceniono 4 razy 2

  Proste jak drut.
  Budowany bedzie tam gdzie jest największa populacja ludzi przemieszczających się na danej trasie
  Musk powietrza między Warszawą a Włoszczową wozić nie będzie. To nie tak kategoria biznesu.

 • bartoszjanusz

  Oceniono 2 razy 2

  PiSduchy uwłaszczyły by Hyperloopa kto by ryzykował.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX