Facebook i Microsoft mają superszybki kabel do internetu pod Atlantykiem. W ciągu sekundy prześle 160 terabitów danych

Znajdujący się ponad 5 km pod powierzchnią Oceanu Atlantyckiego podmorski kabel telekomunikacyjny Marea łączy wybrzeże Stanów Zjednoczonych z Hiszpanią. Za projekt odpowiada Facebook, Microsoft oraz Telxius. Połączenie zostanie uruchomione na początku 2018 roku.

Łączna długość nowego podmorskiego połączenia internetowego wynosi 6600 km. Amerykańska końcówka znajduje się w Virginia Beach, natomiast po stronie Hiszpanii kabel wychodzi na powierzchnię w Bilbao. To pierwsze połączenie transatlantyckie tego typu między obydwoma krajami. Większość komunikacyjnych kabli transatlantyckich biegnie nieco inną trasą, skierowaną bardziej na północ.

Kabel podmorski MareaKabel podmorski Marea fot. Microsoft | materiały prasowe

Warto zwrócić uwagę na rekordową przepustowość kabla Marea wynoszącą aż 160 terabitów na sekundę (w sekundę można przesłać aż 20 terabajtów danych). Poprzedni rekord z października ubiegłego roku (65 Tbps) należał do Alcatel-Lucent Submarine Networks oraz Nokia Bell Labs.

 

Dla Facebooka oraz Microsoftu mających swoje centra danych właśnie w Virginii to szczególnie ważny projekt. Jak podkreślają przedstawiciele koncernu z Redmond, podmorskie kable na Atlantyku transmitują obecnie 55 proc. więcej danych, niż ich odpowiedniki położone na Pacyfiku oraz 40 proc. więcej od łączy znajdujących się między USA i Ameryką Łacińską.

Czytaj też: Bill Gates: "Wprowadzenie kombinacji klawiszy Ctrl, Alt, Delete było błędem". Jest lepsze rozwiązanie

Projekt został ukończony w niecałe dwa lata, zatem trzykrotnie szybciej niż standardowy czas realizacji tego typu połączenia. Jego otwarta konstrukcja pozwala na rozbudowę w przyszłości, dołączając odgałęzienia prowadzące do Afryki oraz krajów Bliskiego Wschodu.

Prezes Rainbow: Firmy stają się nieefektywne, jeśli wszystko spoczywa na rękach prezesa [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (29)
Kabel podmorski Marea gotowy - 160 terabitów na sekundę pod Atlantykiem
Zaloguj się
 • kimdongun

  Oceniono 5 razy 1

  Mam nadzieję, że NSA sobie poradziło z podłączeniem do kabla przy zakładaniu, zeby nie musieli się męczyć pod wodą później.

 • kreesdebarg

  0

  piękny ten kabel

 • Zyzio Boryzio

  Oceniono 1 raz -1

  "Facebook i Microsoft mają superszybki kabel do internetu pod Atlantykiem."

  A gdzie się wpina ten "kabel do internetu" ?
  Dobrze, ze zlikwidowali gimnazja...

 • acototak

  Oceniono 11 razy -1

  Panie radachtorze, bit to nie bajt. Przepustowość łącza podaje się w bitach na jednostkę czasu. "Providing up to 160 terabits per second of bandwidth"
  Jeden bajt to zazwyczaj 8 bitów.

 • mjunhy

  Oceniono 9 razy -5

  Opozycja przesyła donosy na PiS do Brukseli z 1000 razy większą szybkością niż ten kabelek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX