Elon Musk chce użyć rakiet SpaceX do ziemskich podróży. "Dotrzesz wszędzie w 60 minut"

Daniel Maikowski
Z Londynu do Dubaju w zaledwie 29 minut? Zdaniem szefa SpaceX i Tesli Motors rakiety kosmiczne mogą zostać w przyszłości wykorzystane do transportu ziemskiego. Elon Musk ma również plan, jak tego dokonać.

Na trwającym w Australii Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym (IAC) Elon Musk ujawnił kolejne szczegóły dotyczące załogowych lotów na Księżyc i na Marsa oraz planu "uczynienia ludzkości międzyplanetarnym gatunkiem".

Szef SpaceX już po raz kolejny roztoczył przed nami ambitny plan podboju Czerwonej Planety, która  w odległej przyszłości mogłaby się stać dla ludzi drugim domem. 

W Adelajdzie Elon Musk uchylił również rąbka tajemnicy na temat nowej rakiety "BFR" (Big Falcon Rocket), która ma zastąpić rakiety Falcon 9, Falcon Heavy oraz Dragon. 

Czytaj też: Elon Musk prezentuje wizję marsjańskiego miasta

I w tym właśnie momencie z ust Muska padły zaskakujące słowa.

 

Kosmiczne podróże na Ziemi

Prezentując możliwości nowej rakiety, szef SpaceX stwierdził bowiem, że "BFR" może  zostać wykorzystana nie tylko to lotów kosmicznych, ale i do ziemskiego transportu.

Elon Musk w skrócie przedstawił również założenia tego projektu. Nowa rakieta SpaceX mogłaby wynieść na orbitę okołoziemską statek kosmiczny, który następnie lądowałby na dużych pływających platformach zlokalizowanych w pobliżu dużych miast.

BFR | Earth to EarthBFR | Earth to Earth fot. SpaceX

Na zaprezentowanym przez SpaceX filmie widzimy pasażerów,  którzy płyną łodzią w kierunku platformy startowej zlokalizowanej w Nowym Jorku. Następnie wsiadają na pokład statku kosmicznego. Nie zabiera ich on jednak w daleką podróż na Marsa, ale do Szanghaju, gdzie docierają w zaledwie  39 minut. Inne proponowane przez Muska trasy to m.in. Hong Kong - Singapur (22 minut) czy London - Dubaj (29 minut).

Zdaniem Muska, nowy środek transportu pozwoliłby na dotarcie do dowolnego miejsca na świecie w mniej niż 60 minut, a w przypadku większości tras byłoby to ok. 30 minut.

Jeśli plan SpaceX się urzeczywistni, to będziemy świadkami powstania najszybszego środka transportu na Ziemi. Rakieta "BFR" ma bowiem latać z maksymalną prędkością 18 tys. mil na godzinę (ok. 29 tys. km/h).

Rakieta 'BFR'Rakieta 'BFR' fot. SpaceX

Rakieta, której jeszcze nie ma

Oczywiście do pomysłu Elona Muska na razie należy podchodzić z dystansem. Póki co, szef Space X nie ma ani nowej rakiety, a nie statku kosmicznego, choć na konferencji w Adelajdzie zarzekał się, że pracę nad "BFR" rozpoczną się w ciągu 6-9 miesięcy.

Nie znamy również wielu innych szczegółów. Ilu pasażerów mógłby zabrać na pokład taki statek? Jak kosztowne będą loty? Czy pasażerowie będą gotowi zmierzyć się z niedogodnościami związanymi z orbitowaniem wokół Ziemi, aby zaoszczędzić kilka godzin? Jak ma przebiegać lądowanie? Na te pytania Musk niestety nie odpowiedział.

Więcej o:
Komentarze (45)
Elon Musk chce użyć rakiet SpaceX do podróży wokół Ziemi
Zaloguj się
 • ajk_gierki

  Oceniono 11 razy 3

  Muskowi się wydaje, że cała Ziemia należy do niego i kilku znajomych miliarderów.

 • japka_putina

  Oceniono 2 razy 2

  Jakieś dwa lata temu poddanie w wątpliwość jakiejkolwiek wizji Muska było na tym forum tępione przez innych komentatorów bardziej, niż bełkot kretynów smoleńskich. Dzisiaj ci, którzy wierzą, jeśli jeszcze są, siedzą cicho. Na Amerykańskich portalach też coraz więcej sceptyków. Ciekawe i nerwowe czasy czekają akcjonariuszy Tesli, bo wiadomości o sukcesach zwiększania produkcji Modelu 3 jakoś Musk nie podaje, a w ciągnik siodłowy, który ma być pokazany za 3 tygodnie może być dużym rozczarowaniem dla wyznawców. Czy i kiedy dotrze do nich, że nie tylko Mars i Hyperloop, to pic na wodę i fotomontaż?

 • japka_putina

  Oceniono 8 razy 2

  Szybciej by było bez tej łodzi, na przykład gdyby rakieta SpaceX latała w tunelach kopanych przez Boring Company. Rakieta oczywiście byłaby elektryczna, na panele słoneczne. A co, kuźwa, też mogę być wizjonerem!

 • pierre_doleto

  Oceniono 4 razy 2

  Idiotyczny pomysł. I Musk o tym wie.
  Ale to nieważne. Ważny jest news i klikanie.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 1 raz 1

  Z oczywistych względów nie da się lecieć szybciej niż te niecałe 29 tys km na godzinę, chyba że na Księżyc albo dalej.
  P/S Na upartego da się, ale byłoby to bezsensowne ze względów energetycznych.
  Pojazd musiałby cały czas mieć włączony silnik, by nie odlecieć w przestrzeń.

 • the_michal

  Oceniono 1 raz 1

  Ten gościu ma rozczepienie jaźni. Wciska nam badziewne samochody elektryczne w celu ochrony klimatu, a zaraz potem sru rakieta. No chyba , że tez na prąd to sory.

 • kaczkodan

  Oceniono 3 razy 1

  Pomysł prawie tak stary jak rakiety, zupełnie nierealistyczny ze względu na nieakceptowalny poziom ryzyka i kosztów do korzyści. Ale pewnie pozwoli wydoić z inwestorów - naukowych analfabetów kolejne setki milionów dolarów. I za to kochamy Muska. Bo mieć piramidę finansową która pozwala spełniać chłopięce marzenia i to świetna sprawa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX