Ważne zmiany dla sprzedających na Allegro. Jednych ucieszą, innych mogą mocno rozczarować

Allegro postanowiło ułatwić życie osobom sprzedającym przedmioty w dwóch kategoriach - "Komputery" i "Bilety". Wystawienie przedmiotu i dodanie zdjęć będzie darmowe, ale prowizje za sprzedaż będą wyższe.

Każdy sprzedający świetnie zdaje sobie sprawę, że poza prowizją od sprzedanego przedmiotu jest jeszcze (mniejsza lub większa opłata) za jego wystawienie, przedłużenie oferty czy dodanie zdjęć. 

Zdaje się, że Allegro postanowiło wyjść na przeciw osobom, które mają problemy ze sprzedaniem niektórych przedmiotów i wielokrotnie wystawiają je na aukcje.

Wirtualne Media podają, że w kategoriach "Komputery" i "Bilety" publikacja oferty będzie zupełnie darmowa, podobnie jak dodanie większej liczby zdjęć.

Niestety zmiany będą niekorzystne dla sprzedawców, których towary szybko znajdują nabywców. Allegro podnosi bowiem prowizję pobieraną w momencie sprzedaży.

W przypadku kategorii "Bilety", niezależnie od ceny przedmioty prowizja wyniesie 5 proc. Dotychczas serwis pobierał 5, 3, 1,5 lub 0,5 proc. kwoty w zależności od wartości transakcji. Nowe przepisy mają wejść w życie 11 października.

5 dni później zmian doczeka się także kategoria "Komputery". Wcześniej wysokość prowizji w tym dziale była uzależniona od kwoty sprzedaży.

Teraz będzie zależała od podkategorii, w której przedmiot został wystawiony. W przypadku laptopów i komputerów stacjonarnych wynosić będzie 1,5 proc.

Karty graficzne i tablety będą obarczone prowizją w wysokości 3 proc. Na inne, zazwyczaj tańsze podzespoły komputerowe prowizja będzie wynosić 4, 6, 7 lub 9 proc., w zależności od podkategorii, w której zostały wystawione.

Co ważne, zmiany zmiany obejmą nie tylko sprzedawców prywatnych, ale także wszystkich wystawiających oferty z kont "Firma".

Allegro chce w ten sposób uniknąć sytuacji, w których sprzedający muszą uiszczać opłaty za wystawienie przedmiotu, nawet gdy ten ostatecznie nie znajdzie nabywcy.

Nowy regulamin dla sprzedających można znaleźć w TYM miejscu.

---

Jak przez lata zmieniał się smartphone od Apple?

Więcej o:
Komentarze (23)
Ważne zmiany dla sprzedających na Allegro. Jednych ucieszą, innych mogą mocno rozczarować
Zaloguj się
 • piotr.grd

  Oceniono 13 razy 13

  To się dzieje stopniowo od miesięcy dla kolejnych kategorii. Można bezkarnie wielokrotnie wystawiać przedmioty, które nie cieszą się popularnością, ale jak już się coś sprzeda, to Allegro pobiera teraz znacznie większą prowizję niż wcześniej. Prowizja sięgająca 10 czy nawet 15 procent (bez względu na kwotę) to dużo, szczególnie jeśli porównać to poprzednimi prowizjami, niższymi nawet dla małych kwot, a do tego malejącymi dla kwot wyższych. Tworzy się przestrzeń dla pojawienia się jakiejś realnej konkurencji (choć do tego daleka droga).

 • alexcomp

  Oceniono 6 razy 4

  Zarżnęli każdą realną konkurencję i teraz robią co chcą . Przestali być też portalem aukcyjnym, zaczynają być sklepem internetowym. Są też właścicielem OLXa, dawniej tablicy. Jestem na Alledrogo od 15-16 lat, Kupuję i sprzedaję. Częściej to pierwsze. Mam konto niefirmowe i właściwie mi to wisi, ale jeśli ktoś postawił na biznes internetowy z a pomocą tej platformy to ma ból. Mam nadzieję, że w związku z tym, że tworzą się lepsze warunki dla konkurencji, może wejdzie ktoś z zagranicy na ten rynek. I jeszcze uwaga do "mądrali" piszących, że "w takim razie przejdą do Amazona" - Allegro i Amazon to zupełnie coś innego - jak sobie raz w roku kupujecie oryginalną płytkę pod choinkę, a przez cały rok słuchacie mp3 z sieci to sprawa raczej was nie dotyczy.

 • koza_oddam

  Oceniono 2 razy 2

  Pisząc z perspektywy drobnego wystawcy sprzedającego jakieś swoje drobiazgi typu modele które się znudziły czy drobne części po aucie którego już nie mam i mieć nie będę - wystawianie na allegro straciło sens. Płaci się za wystawianie, a doszedłem do momentu że cieszę się jak przez 10-dniowy okres trwania oferty mam 2-cyfrową ilość wyświetleń, zwykle jest to przedział 0-3. No dobra, został OLX, gdzie można wystawić te swoje rupiecie i może ktoś z okolicy się połasi. Niestety, darmowa zrobiła się wąska grupa ogłoszeń i zwykle darmowe jest jedno w kategorii. Chciałem sprzedać stare głośniki samochodowe, warte 10zł - za wystawienie ich w kategorii car audio zażyczyli sobie 5zł opłaty. Poszły więc na utylizację, bo taka zabawa jest bez sensu. ktoś kto wykupił grupę allegro stara się szybko odkuć i nachapać ile wlezie po tym, jak amazon zdecydował się wejść na nasz rynek. Ebay dał ciała, ale sadząc po reakcji grupy allegro amazona bardzo się boją i widzą w nim realną konkurencję. Niemniej, drobni sprzedawcy jak ja już nie mają się gdzie podziać.

 • hanzal

  Oceniono 3 razy 1

  no cóż, czekamy na Amazon w takim razie.
  Jestem na allegro od 2000 , przez ten czas zostawiłem u nich kilkaset tysięcy zł prowizji i najwidoczniej już im się to znudziło.
  OK, ich portal, ich zasady.
  Ja się wypisuję

 • r0b0l_reaktywacja

  0

  rozgrywka pomiędzy Amazonem i Ebay em.
  Wiadomo było że Allegro, jako największa platforma w tej części Europy, w momencie ogłoszenia sprzedaży rozpocznie upadek ( tu akurat przydałby się rodzimy kapitał z nutką patriotyzmu )

  Szkoda bo serwis rozumiał specyfikę rynków wschodnioeuropejskich i był zwyczajnie swojski, dlatego Ebay zaraz po wejściu poniósł spektakularną klęskę

  Amazon z kolei traktuje PL jak guwno u obcasa> półdarmowi murzyni do pakowania i nawet polskiej strony nie ma.

  Ale drodzy Polacy, traktują Was tak jak was widzą i oceniają

  PS. podobny los czeka PESA SA i inne firmy.

 • gaz-eciarz

  0

  Czy jeżeli napiszę na stronie "o mnie" co mam do sprzedania (kilka sztuk różnych używanych przedmiotów) i że w razie zainteresowania wystawię to na aukcję to jest to zgodne z regulaminem, czy też narażam się na blokadę konta?

 • Dzidziu D.

  0

  nic prostszego tylko umówić się na allegro między sobą a transakcję załatwić prywatnie bez ich udziału

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX