Użytkownicy Windows XP muszą się spieszyć. Już w przyszłym roku tracą wsparcie kluczowej aplikacji

Robert Kędzierski
Za niewiele ponad pół roku Mozilla przestanie wydawać łatki bezpieczeństwa dla Firefoxa dla Windows Xp i Visty. Użytkownicy tych systemów są zachęcani, by przesiąść się na bezpieczniejszą wersję Windows.

Mozilla ogłosiła dziś, że w czerwcu 2018 roku kończy wsparcie dla Firefoxa 52 - ostatniej wersji przeglądarki dostępnej dla użytkowników Windows XP i Windows Vista. Aktualizacje wydawane będą więc nieco dłużej, niż pierwotnie zapowiadano. W marcu  Mozilla zapowiadała, że wsparcie dla obu platform i aktualizacje  bezpieczeństwa będą wydawane przez rok.

Mozilla Firefox 52Mozilla Firefox 52 źródło: zrzut ekranowy

Firefox to jedna z ostatnich przeglądarek wspierających stare wersje Windows. Użytkownicy Windows XP i Visty zostali już dawno wykluczeni z możliwości używania najnowszych wersji Google Chrome. Ostatnia edycja ze wsparciem obu systemów została wydana w kwietniu 2016 roku. Microsoft, który o Windows XP już dawno "zapomniał" skończył rozszerzone wsparcie systemu Windows Vista w kwietniu tego roku. Nawet Internet Explorer nie jest już wspierany na starym Windowsie, podobnie jak Opera. 

Dlatego też Mozilla prosi, by użytkownicy Windows XP i Visty porzucili swoje systemy. 

Zachęcamy naszych użytkowników do przejścia na wersje Windows wspierane przez Microsoft. Niewspierany system operacyjny nie otrzymuje łatek bezpieczeństwa, jest podatny na exploity i niebezpieczny w użytkowaniu.

- ostrzega Mozilla na swoim blogu

Czytaj też: Bill Gates po latach przyznał, że kluczowa kombinacja klawiszy w Windows XP była błędem. 

Microsoft również zniechęca użytkowników Windows XP do dalszego korzystania z systemu. Przekonuje, że są oni narażeni na działania cyberprzestępców wykorzystujących dedykowane systemowi wersje złośliwego oprogramowania. Najgroźniejsze z nich mogą prowadzić do utraty pieniędzy - wykradać informacje potrzebne do zalogowania i podszywać się pod witrynę banku. 

Według Netmarketshare Windows XP używany jest na 5,69 proc. komputerów, Vista na 0,43 proc. Łącznie ok. 6 proc użytkowników wciąż nie ma ochoty przesiadać się na Windows 7, 8 czy 10. Ze Windows XP korzystają wciąż nawet najnowocześniejsze i największe firmy, czego dowiodła ostatni globalny atak robaka WannaCry.

***

Jak zmieniał się Windows od wersji 1 do 8? Ależ ewolucja

Więcej o:
Komentarze (11)
Firefox na Windows XP nie będzie już uaktualniany - znamy datę
Zaloguj się
 • piotr.grd

  Oceniono 6 razy 6

  Jeżeli Microsoft już "zapomniał" o XP, to nie powinien mieć nic przeciwko zupełnie swobodnemu i darmowemu rozprzestrzenianiu się tego systemu. Wystarczy, żeby jakiś zmyślny programista - spośród tych piszących darmowe oprogramowanie - wydał dobry "service pack" uzupełniający to, czego w XP brakuje, a myślę, że udział XP powróciłby do nawet 10% i więcej. Przewinął mi się gdzieś przed oczami swego czasu jakiś "SP4" (ostatni oficjalny to SP3), ale zbyt mało znalazłem informacji o nim, by zdecydować się to instalować.

  A co do Firefoxa... Moją główną przeglądarką jest wciąż Firefox w wersji 3.6 (trzy kropka sześć, nie trzydzieści sześć) aktualizowany ostatnio w marcu 2012, i jakoś nie mam codziennych włamań ani miliona wirusów, wystarczy używać komputera z głową, więc nie martwi mnie brak łatek w najnowszych wersjach. Wprawdzie nie wszystkie strony działają poprawnie w tej wersji, więc wspieram się czasem Operą 12 i jedną z nowszych (nie najnowszą) "Chrom-Operą", ale naprawdę, ciągłego aktualizowania oprogramowania, które praktycznie rzecz ujmując - ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na pamięć, moc obliczeniową, przestrzeń dyskową - wymusza również unowocześnianie/wymianę używanego sprzętu, nie rozumiem. Wystarczy używać komputera z głową, a do potrzeb domowych (za wyjątkiem gier) wystarczy sprzęt 10-15 letni z 5-10 letnim oprogramowaniem.

 • censorship_of_the_press

  Oceniono 2 razy 2

  Oj panie co pan wypisujesz. Z Firefox to wszystko prawda ale reszta nie. Ostatnia aktualizacja dla Windows XP była w lipcu 2017, więc Microsoft nie zapomniał "już dawno".
  WannaCry zaatakował głównie komputery z Win 7 a Win XP były na ostatnim miejscu.
  98% zaatakowanych komputerów było na Win 7.
  www.komputerswiat.pl/nowosci/bezpieczenstwo/2017/20/komputery-z-windows-7-najwieksza-ofiara-wannacry.aspx
  To tylko jeden z artykułów na ten temat.
  Drugi bezsensowny artykuł to ten o tym, że laptopy wyeliminują PC w grach. Bzdury. Żaden laptop nie nadaje się do gier, bo się przegrzewają. Producenci nie są w stanie sobie z tym poradzić. Nie można wymieniać procesorów na lepsze, bo zazwyczaj płyta nie daje rady, bo wszystko to jest robione tanim kosztem a wymiana pamięci na większą wspomniana w tym artykule to przecież nie jest żadne hokus pokus tylko normalna rzecz.

 • hdtvpolska

  Oceniono 1 raz 1

  Spolonizowany PKO SA jedzie w bankomatach na XP. To może dla tego tak tanio kupili. Repolonizowali ?

 • Darek B

  0

  w filmie o historii okienek zapomniano o win 96(windows Nashville) a taki ciekawy na tamte czasy system powstał...

 • 0

  XP jest nadal aktualizowany, przynajmniej częściowo i wychodzą łatki bezpieczeństwa, bo jest nadal używany na wielu terminalach POS.

 • oszrany

  Oceniono 2 razy 0

  Spokojnie, mozilla to open sourecowy projekt wiec zawsze beda manniacy co beda wypuszczac wersje pod XP. Moze pod inna nazwa ale beda. osobiscie dziwie sie ze ktos jeszcze tego systemu uzywa w domu, bo ze kontroluje komputery przemyslowe, sterujace maszynami to norma. Ale te maszyny sa odciete od netu i zadne wirusy im nie straszne.

 • mille666

  Oceniono 3 razy -3

  Firefox kluczowy? chyba dla gimbusów!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX