Gazeta.pl Next >  Technologie >  Korzystasz z Adblock Plus? Uważaj, oszuści stworzyli fałszywą wersję rozszerzania dla Chrome

Korzystasz z Adblock Plus? Uważaj, oszuści stworzyli fałszywą wersję rozszerzania dla Chrome

A A A
Jak odinstalować Adblockera

Jak odinstalować Adblockera

Rozszerzenia do blokowania reklam na stronach internetowych cieszą się nieustającą popularnością wśród użytkowników. Ową popularność wykorzystać chcą wszelkiej maści hakerzy i oszuści. Tym razem udało im się nabrać niemal 40 tys. ludzi.

Jednym z najpopularniejszych rozszerzeń do blokowania reklam w Chrome Web Store jest Adblock Plus stworzony przez adblockplus.org. Rozszerzenie zostało pobrane przez setki milionów użytkowników na całym świecie. I właśnie tę popularność postanowili wykorzystać oszuści.

W Chrome Web Store pojawiło się fałszywe rozszerzenie Adblock Plus. Na pierwszy rzut oka właściwie trudno jest je odróżnić od oryginału. Dopiero bliższe przyjrzenie się fałszywemu rozszerzeniu pozwala dostrzec różnicę w logo i nazwie. Jednak są to niewielkie detale, które umknęły uwadze blisko 37 tys. użytkowników, którzy pobrali fałszywe rozszerzenie.

Na razie nie wiadomo do końca, jaki był cel podstawienia fałszywki i co ona robiła na komputerach użytkowników. Można się tylko domyślać, że mogła ona gromadzić wrażliwe dane dot. logowania czy haseł. Wiadomo za to, że rozszerzenie zostało już usunięte z Chrome Web Store.

Google od dłuższego czasu boryka się z problemem fałszywych rozszerzeń, które instalowane w przeglądarce infekują komputery użytkowników złośliwym kodem. Już w 2015 roku firma z Mountain View zablokowała możliwość instalowania rozszerzeń z innych źródeł niż Chrome Web Store. Jednak, jak widać, Google wciąż ma problem z weryfikowaniem deweloperów i rozszerzeń, które są oficjalnie dostępne w chrome'owym sklepie. 

Z kolei rozszerzenia do blokowania reklam to idealny cel dla hakerów. Ze względu na swoją specyfikę są one niezwykle popularne, również w Polsce. Co więcej, według raportu OnAudience.com jesteśmy niekwestionowanym liderem blokowania: Polacy blokują niemal 46 proc. wyświetlanych im reklam. 

Jeżeli więc w ostatnim czasie pobieraliście tego typu rozszerzenie, to lepiej upewnijcie się, czy nie ma was wśród tych oszukanych 37 tys. użytkowników. 

Polecamy
Komentarze (28)
Korzystasz z Adblock Plus? Uważaj, oszuści stworzyli fałszywą wersję rozszerzania dla Chrome
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane