Przestępcy wykradli dane klientów operatora telekomunikacyjnego. Sprzedawali je konkurencji

Nowe numery telefonów

Nowe numery telefonów (fot. ZedProMedia/http://graphicburger.com)

Dane wykradali pracownicy firmy marketingowej i call center. Policję zawiadomił operator, który sam wykrył nietypowy ruch. Zatrzymano czterech mężczyzn.

Podejrzani pracownicy firmy marketingowej i call center, którzy mieli autoryzowany dostęp do danych osobowych klientów T-Mobile wykorzystywali je do nieuprawnionych celów. Informacje przekazywane były konkurencyjnemu operatorowi.

Proceder udało się ujawnić dzięki czujności systemów bezpieczeństwa poszkodowanego operatora, które wykryły nietypowo duży ruch ze strony pracownika jednego z partnerów biznesowych. T-Mobile złożyło zawiadomienie do prokuratury i GIODO.

Służby ustaliły, że podejrzani wykonywali "prace" na zlecenie jednego z konkurencyjnych operatorów za które otrzymywali stałe wynagrodzenie.

Postępowanie dotyczy nieuprawnionego dostępu do bazy danych operatora telekomunikacyjnego oraz bezprawnego przetwarzania informacji pochodzących z tej bazy przez firmę marketingową. Jak się okazało, firma marketingowa wykonywała prace na zlecenie operatora konkurencyjnego. Pozyskane informacje zawierające dane abonentów podejrzani przekazywali temu operatorowi, za co otrzymywali systematyczne wynagrodzenie księgowane jako zapłatę za działalność reklamową.

- czytamy w komunikacie policji.

Przeszukano mieszkania prywatne i firmy na terenie województwa podkarpackiego i dolnośląskiego, w wyniku których zatrzymano czterech mężczyzn zamieszanych w proceder.

Ustalono m.in. hasła do serwerów, na których przestępcy zapisali skradzione dane, które zostały już zabezpieczone. Policja weszła także w posiadanie urządzeń i oprogramowania użytego w procederze, a także dokumentacji księgowej.

Sprawcom grozi do 3 lat więzienia. Policja nie wyklucza, że dane mogły pochodzić także od innych podmiotów.

---

Voelkel: W nowoczesnych firmach nie potrzebujemy ludzi, którzy nastawieni są na indywidualny cel [NEXT TIME]

Zobacz także
 • Władimir Putin Kolejne echa afery. Rosyjskie reklamy polityczne pojawiały się także na stronach Google
 • Jak odinstalować Adblockera Korzystasz z Adblock Plus? Uważaj, oszuści stworzyli fałszywą wersję rozszerzania dla Chrome
Komentarze (34)
Przestępcy wykradli dane klientów T-Mobile. Sprzedawali je konkurencji
Zaloguj się
 • outofhell

  Oceniono 12 razy 8

  Ciekawe, nazwę poszkodowanej firmy podali, a zleceniodawcy już nie. Ja nie rozumiem tego kraju.

 • fagusp

  Oceniono 4 razy 4

  Jestem wdzięczny za sprawną akcję policji.
  Dzięki temu wyłącznie T-Mobile będzie mógł zasypywać mnie swoimi debilnymi reklamowymi SMS-ami i telefonicznymi propozycjami nie do odrzucenia.

 • arcanuss86

  Oceniono 3 razy 3

  Mój kolega, który pracuje w korpo, jest zapatrzony w outsourcing. Zawsze mu życzę powodzenia w swojej naiwności.

 • atila12345

  Oceniono 2 razy 2

  A który to inny operator kradł dane? Dlaczego ta informacja jest utajniana? Ktoś wziął w łapę?

 • xinfx

  Oceniono 2 razy 2

  "Służby ustaliły, że podejrzani wykonywali "prace" na zlecenie jednego z konkurencyjnych operatorów"
  Którego z operatorów??

 • 0zatkaokakao0

  Oceniono 6 razy 2

  Ciekawe. To jak to jest, że od lasu wydzwaniają do mnie różnej maści sprzedawcy, w tym też z sieci konkurencji, mają mój numer i nie był kradziony??? Nagle jak ktoś ukradł to wielkie halo??? A może by tak zająć się tymi co wydzwaniają sprzedawać kołdry, garnki itd??? SKĄD ONI MAJĄ TE NUMERY???

 • rpgkxhgyp

  Oceniono 1 raz 1

  A konkurencyjny operator to ma jakąś nazwę ? Zacznijcie do cholery ludzi porządnie informować ! To ma być dobre dziennikarstwo ?

 • rumcajs.ja

  Oceniono 1 raz 1

  Jak to się ładnie nazywa.. Zewnętrzne Call Center.. konsultanci dzwoniąc z zewnętrznego Call Center zawsze naginali prawo gadając bzdury, operator o wszystkim wiedział że ludzi naciągają np. tłumacząc że z tableta ma nielimitowane połączenia a cichutkim głosem niedopowiedzenie ze przez jakiś program komputerowy.. co było ściemą.. na zgłoszenie operator przymykał oko bo dużo sprzedawali... nie ważne.. szło.. sprzedaż najważniejsza.. nieważne że wał.. a gdy było zgłoszenie zamiatało się pod dywan że konsultant dobrze powiedział. Złodziejstwo obróciło się... taki miecz z dwóch stron..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje