Jak skutecznie śledzić 1,3 mld ludzi? Gigantycznym systemem rozpoznawania twarzy. Taki powstaje w Chinach

Cel jest prosty, a zarazem bardzo ambitny - na terenie całego kraju być w stanie zidentyfikować każdego obywatela w ciągu zaledwie 3 sekund, z dokładnością na poziomie sięgającym 90 procent.

Jak donosi South China Morning Post, prace nad projektem trwają już od 2015 roku. Jego realizację powierzono pochodzącej z Szanghaju firmie Isvision, która ma zbudować cały system oraz bazę danych, łącząc w jedną całość kamery na terenie całego kraju. Nie jest jeszcze jasne kiedy zacznie on działać. Eksperci wskazują na poważne ograniczenia technologii rozpoznawania twarzy i ogromną skalę przedsięwzięcia.

Nie jest to pierwszy raz kiedy chińskie władze interesują się tematem błyskawicznego identyfikowania twarzy swoich obywateli. Co prawda na dużo mniejszą skalę, ale podobne projekty są tam już rozwijane i wdrażane od pewnego czasu. W kręgu zainteresowania obecnie działających systemów znajdują się zarówno podejrzewani przez organy ścigania o popełnianie przestępstw, jak i zwykli obywatele, którymi z różnych względów interesuje się władza.

Dla przykładu technologii rozpoznawania twarzy używa Baidu, najpopularniejsza wyszukiwarka w Chinach, wspomagając odprawy pasażerskie na lotnisku w Pekinie.

Oczywiście wdrożenie ogólnokrajowego systemu rozpoznawania twarzy może być oficjalnie podyktowane potrzebą podnoszenia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców. Warto jednak pamiętać, że Chiny znajdują się obecnie na 176 miejscu (na 180) w indeksie World Press Freedom - Światowym Rankingu Wolności Prasy. A to oznacza kolejny bat na niepokornych, którym nie po drodze z wartościami wyznawanymi przez władze.

Czytaj też: Mieszkańcy Chin mogą już tylko odinstalować tę znaną aplikację. Władze całkowicie ją zablokowały

Dodatkowo baza danych magazynująca informacje biometryczne o 1,3 mld ludzi może stać się łakomym celem ataków hakerskich. Biorąc pod uwagę, że system będzie działać w oparciu o rozwiązania w chmurze, staje się to jeszcze bardziej prawdopodobne. Wszystko to zbliża nas coraz bardziej do klimatu książki "1984" George'a Orwella.

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Więcej o:
Komentarze (28)
Chiny pracują nad systemem rozpoznawania twarzy swoich obywateli
Zaloguj się
 • wgiller

  Oceniono 5 razy 5

  Przecież oni wszyscy tacy sami...

 • aria-pura

  Oceniono 7 razy 5

  Przed charakteryzatorami z "Twoja twarz brzmi znajomo" otwierają się bajeczne perspektywy.

 • jezierskiadam

  Oceniono 4 razy 4

  Aktualne problemy dotyczące techniki stosowanej w programach powszechnej inwigilacji.

  Wywiad z dr Cat Mrucussem – Dziekanem Wydziału Zginania Dziobów Uniwersytetu Pingwina – Pingwin Valley Alasca.

  Głównym problemem, którym zajmują się obecnie wiodące ośrodki naukowe jest problem skutecznej inwigilacji terenów, na których występuje silne zagęszczenie obiektów mogących w każdej chwili podjąć działania terrorystyczne skierowane przeciwko United States of America.

  Chodzi o tereny, na których przebywają tysiące a nawet dziesiątki tysięcy osób. Takie jak stadiony, lotniska, centra handlowe, tereny wielkich imprez masowych, jak wielkie maratony, manifestacje poparcia dla rządu i prezydenta i inne.

  Nie możemy przeprowadzać kontroli osobistej wszystkich osób zbliżających się do terenu zagęszczonego. Obecnie przeprowadzamy kontrolę osobistą jedynie w szczególnych przypadkach, takich jak ważne zawody sportowe, zapowiedziana wizyta prezydenta ... W innych przypadkach, w zagęszczonym obszarze może znaleźć się osoba nie w pełni zidentyfikowana.

  Na przykład. Nie możemy wprowadzić kontroli osobistej wszystkich osób zbliżających się do Centrum Handlowego. Spowodowałoby to falę protestów obrońców praw człowieka sponsorowanych przez wielkie korporacje. Dlaczego? Dlatego, że wprowadzenie kontroli w okolicach któregoś z hipermarketów, spowodowałoby jego natychmiastowe bankructwo. Ludzie poszliby kupować u konkurencji. Wprowadzenie kontroli we wszystkich miejscach jednocześnie, zostałoby storpedowane przez opozycję w Kongresie i w Senacie. Opozycja zawsze jest przeciwna. Co by nie było !!!  Dlatego szukamy innych metod.

  Chodzi o to, żeby na podstawie zdjęcia tłumu kilkunastu tysięcy osób oprogramowanie tworzyło on line katalog osób obecnych na zdjęciu. Katalog zawierający wszystkie dane osobowe. Takie jak nr nr PESEL, NIP, paszportu, dowodu osobistego, telefonów, kont bankowych,…adres, konta na fejsie, PIN-y, hasła do portali społecznościowych, odciski palców, kod DNA … i wiele innych. Także tak zwaną „Teczkę Dobrego Prowadzenia się”, dane o karalności, zadłużeniu, podstawowe informacje na temat życia seksualnego potencjalnego terrorysty.

  Nowoczesne oprogramowanie wybiera ze zdjęcia tłumu, kolejne twarze i porównuje je z twarzami z aktualizowanego on line katalogu zawierającego zdjęcia twarzy wszystkich ludzi aktualnie żywych.

  Celem prowadzonych obecnie prac jest minimalizacja czasu pełnej identyfikacji tłumu.

  Dążymy do tego, żeby trwało to poniżej sekundy.

  Adam Jezierski

 • brunon_k

  Oceniono 2 razy 2

  U nas to koniecznie trzeba wprowadzić. Dla naszego oczywiście bezpieczeństwa.
  Wszędzie terroryści, księża pedofile oraz politycy.

 • justas32

  Oceniono 8 razy 2

  U nas by się taki przydał - żeby po wyborach Jarka z Antonim namierzyć ...

 • Gleen 666

  Oceniono 2 razy 2

  Zadanie proste każdy Azjata wygląda tak samo

 • popijajac_piwo

  Oceniono 1 raz 1

  Permanentna inwigilacja!..

 • jami100

  Oceniono 1 raz 1

  nasz rząd bedzie jednym z pierwszych klientów zagranicznych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX