Elon Musk wspiera szpital w Portoryko. Dostarczył panele słoneczne i specjalne akumulatory

Robert Kędzierski
Pracownicy szpitala w Portoryko mają szansę na szybszy powrót do normalności po huraganie, który w zniszczył niemal całą wyspę. Z odsieczą przybył Elon Musk - dostarczył coś, co może zastąpić tradycyjną infrastrukturę energetyczną.

Elon Musk po raz kolejny chce udowodnić, że produkowane przez niego panele słoneczne i akumulatory są w stanie zastąpić tradycyjne elektrownie. Jego firma Tesla dostarczyła właśnie do szpitala w Portoryko zestaw paneli słonecznych i specjalnych akumulatorów Powerwall 2. Mają one umożliwić powrót do normalności po tym, jak niemal całą wyspę zniszczył huragan Maria.

Powerwall to akumulator o dużej pojemności, który można wykorzystać w domowej instalacji. To sporych rozmiarów skrzynka, którą można powiesić na ścianie w pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy, etc.  Pozwala zmagazynować energię z paneli słonecznych. Ma pojemność 13.5 kWh. 

Druga wersja urządzenia, które poznaliśmy w 2015 roku, została zaprezentowana w marcu w Australii. W marcu tego roku również w Australii odbyła się premiera nowego akumulatora domowego. Powerwall 2. Kosztuje równowartość ok. 22 tys. zł. Według Muska w ciągu kilku lat koszt jednostkowej produkcji akumulatora spadnie, co umożliwi wzrost jego ekonomiczności. Warto przypomnieć, że Musk obiecywał to samo trzy lata temu, podczas premiery pierwszej wersji Powerwall.

Czytaj też: Gigantyczna fabryka Tesli od środka. Tu produkuje się Powerwall.

Urządzenie ma też pozwolić zaoszczędzić na kosztach energii. Sprawia, że z energii słonecznej można korzystać także nocą. Pozwala to dodatkowo obniżyć koszty użycia energii, bo prąd zasilanie działa niezależnie od stawek i taryf dostawcy prądu.

Elon Musk buduje największy akumulator na świecie

To nie pierwszy raz kiedy firma miliardera angażuje się w odbudowę kraju po klęsce żywiołowej.  Elon Musk zapowiedział, że zbuduje w Australii sieć największych na świecie akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 100 i 129 Megawatogodzin. Instalacja ma pobierać energię z farmy wiatraków. W zeszłym roku część infrastruktury energetycznej Australii została zniszczona przez w regionie zamieszkałym przez 1,7 mln ludzi występują utrudnienia w dostępie do elektryczności. 

Więcej o:
Komentarze (13)
Tesla wspiera szpital w Portoryko. Dostarczył panele słoneczne i specjalne akumulatory
Zaloguj się
 • japka_putina

  Oceniono 1 raz 1

  Oprócz pięknego gestu, ciekawa jest też strona techniczna, o której redaktor nie wspomniał. Do tych największych na świecie akumulatorów, co to je Musk buduje w Australii, akumulatorów nie dostarczy Tesla, ani jej partner Panasonic, ale koreański Samsung SDI.

 • qawsedrftg

  Oceniono 4 razy 0

  Ach, nie tak znowu dawno młody, dynamiczny byznesmen Marcin P. wspierał dominikanów, ZOO i ogólnie wszystko. Komu to przeszkadzało?

 • lech2011

  Oceniono 1 raz -1

  Powerwall 2. Kosztuje 8 tys. równowartość ok. 22 tys. zł.

  Ktoś mi to przetłumaczy na polski ?

 • e50504

  Oceniono 4 razy -2

  Czyli że akumulator podstawił? No to nieźle

  Pytanie do starszych użytkowników - czy za Gomułki w ten sam sposób wychwalano II Plan Pięcioletni?

 • jan.go

  Oceniono 4 razy -2

  No bo się ku... popłaczę Pamiętam że jak rozpieprzyło Haiti to najszybciej i wcale nie dużo mniej jak USA pomogła biedna Kuba o której mało kto się zająknął Bo to biedni biednym pomagają W pięć minut to odrobi a może w mniej

 • aagaj

  Oceniono 4 razy -2

  To ile im dał?
  Wokulski jak się Izabeli chciał przypodobać to przed świętami w kościele do koszyczka wrzucił,
  a Zebrzydowski to całą kalwarię postawił !
  Reklama to nic nowego !

 • angelus-silesius

  Oceniono 5 razy -3

  Elon Musk wspiera szpital w Portoryko.
  No i?

  Kogo może zainteresować panel jakiegoś Elona, i to w Portoryko?
  Słownie: K O G O ?

  Ważne, że Soros wspiera Gazetkę, zaś rząd nie wspiera NGOs'u Zuzi Rzeplińskiej i Zosi Komorowskiej.
  To jest news!

  Https://pbs.twimg.com/media/CrcVDH1WcAAjBK3.jpg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX