Amerykańska armia chce się przesiąść na elektryczne wozy bojowe. Pełne ultranowoczesnej technologii

Robert Kędzierski
Amerykańska armia chce elektrycznych pojazdów

Amerykańska armia chce elektrycznych pojazdów (Fot. Pexels)

Amerykańska armia zleciła prace nad nowym rodzajem wozu bojowego. Ma być nie tylko elektryczny, ale i naszpikowany najnowocześniejszą elektroniką.

Już w 2022 Amerykanie chcą zaprezentować pierwszą wersję wozu bojowego nowej generacji (NGCV). Pojazd ma być przełomowy przede wszystkim dzięki wciąż nowemu na polu bitwy napędowi elektrycznemu. Nowoczesnej technologii będzie w nim jednak więcej. Według wstępnych założeń pojazd ma być wyposażony w system rzeczywistości rozszerzonej, dzięki któremu żołnierze będą w stanie szybciej otrzymywać informacje. Pozwoli to na mniejsze zaangażowanie załogi i bezpieczniejsze przemieszczanie się z zamkniętym włazem. 

Donald Sando, zastępca dowódcy generalnego amerykańskiej, stwierdził nawet, że w ciągu dekady-dwóch wszystkie pojazdy wykorzystywane drużyny bojowe będą elektryczne. NGCV pomimo zastosowania napędu elektryczne ma mieć jednak o ok. 90 proc. więcej mocy w porównaniu z obecnie stosowanymi wozami bojowymi. 

Czytaj też: WSJ: Rosjanie podsłuchują żołnierzy stacjonujących w Polsce. 

Amerykańska armia zaangażowała do projektu zarówno tradycyjne firmy zbrojeniowe, jak i te specjalizujące się w nowoczesnych technologiach. Liczy, że połączenie doświadczenia i tradycji z nowatorskimi rozwiązaniami pozwoli osiągnąć kluczową przewagę na polu walki. 

NGCV nie jest pierwszym ultranowoczesnym pojazdem, który ma szansę zastąpić obecną generację. General Motors zaprezentował w tym roku autonomiczny pojazd Silent Utility Rover Universal Superstructure. SURUS napędzany jest baterią wodorową. 

Polacy mają Borsuka

Warto przypomnieć, że i polska armia wprowadza do użytku nowe wozy bojowe. Borsuki, zaprezentowane na początku września w Kielcach, nie będą co prawda elektryczne, ani wyposażone, w układ AR, mają za to coś wyjątkowego - zdolność do poruszania się w wodzie. 

Pierwszy prototyp Borsuka gotowy do pełnego przetestowania ma powstać w 2018 roku, a do 2020 roku powinna skończyć się faza B+R projektu. Oznacza to, że pierwsze gotowe do produkcji Borsuki będą dopiero za około 3 lata. Nie jest to jednak zły wynik, biorąc pod uwagę, że prace nad tym projektem ruszyły właściwie zaledwie 3 lata temu.

***

Polski czołg przyszłości - PL 01 CONCEPT

Zobacz także
 • Najbardziej futurystyczne budowle na świecie Oto 8 najbardziej futurystycznych budowli na świecie. Większość kosztowała krocie
 • Karabinek AMB-17 ze zintegrowanym tłumikiem Legendarna broń powraca w nowej odsłonie. Oto kałasznikowy dla rosyjskich służb specjalnych
 • Bojowy Wóz Piechoty Borsuk Borsuk: nowy wóz bojowy piechoty dla polskiej armii zaprezentowany w Kielcach
Komentarze (118)
Amerykańska armia chce się przesiąść na elektryczne wozy bojowe. Pełne ultranowoczesnej technologii
Zaloguj się
 • cmok_wawelski

  Oceniono 22 razy 16

  Co by tu powiedziec... Jaktam Panie Antek te hylykoptery niewidzialne?! Full Stealth! To jest dopiero bron, ktorej ani nie widu ani slychu!

 • lubicz56

  Oceniono 19 razy 15

  ... i polska armia wprowadza do użytku nowe wozy bojowe ... Wprowadzenie "do użytku" 1 (JEDNEGO!) prototypu i to na dodatek ewentualnie w przyszlym roku to dosyć zabawne stwierdzenie, szczególnie w kontekście miliona dronów bojowych i podwodnych lotniskowców Macierewicza :)

 • zb5u

  Oceniono 8 razy 6

  Borsuk wyróżnia się pływalnością, do czasu, kiedy go wyślą na wojnę. Wtedy drapiemy się w głowę, że 9mm "pancerza" to kpiny i okładamy Borsuczka czym się da. Pływalność szlag trafia, ale warunki przetargu MON rzecz święta. O cacku ze sklejki pt. Concept PL-01 napisano już tyle, że sobie darujemy dalszą szyderę...

 • silthor

  Oceniono 8 razy 6

  "Borsuki, zaprezentowane na początku września w Kielcach, nie będą co prawda elektryczne, ani wyposażone, w układ AR, mają za to coś wyjątkowego - zdolność do poruszania się w wodzie. "

  To super, że autor kompletnie nie ma pojęcia, o czym pisze. Po pierwsze to Borsuka tak naprawdę jeszcze nie ma i biorąc pod uwagę osiągnięcia polskiego przemysłu zbrojeniowego w tworzeniu wozów bojowych, szanse na to, że wejdzie na uzbrojenie są skromne. Po drugie wóz bojowy piechoty, który może pływać to od dziesięcioleci standard, a nie sensacja.

 • metaxo

  Oceniono 12 razy 6

  Żadna broń nie da rady moherowej husarii walącej na oślep różańcami.

 • qsx111

  Oceniono 7 razy 5

  A my będziemy mieli wozy bojowe z systemem rzeczywistości rozszerzonej z napędem geotermicznym.
  Dobrze brzmi? Dobrze.

 • pumpernik

  Oceniono 5 razy 5

  Wezmę udział w aferze Borsuka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje