Korzystasz z Dokumentów Google? Twój plik mógł zostać zablokowany i oznaczony jako niestosowny [AKTUALIZACJA]

Robert Kędzierski
Niektórzy użytkownicy Dokumentów Google otrzymują powiadomienia o zablokowanych plikach. Mamy oświadczenie Google.

Aktualizacja

Do naszej redakcji nadeszło oświadczenie Piotra Zalewskiego z Biura Prasowego Google. Błąd został już naprawiony.

31 października wprowadziliśmy zmiany w kodzie źródłowym, które błędnie oznaczyły niewielką część Dokumentów Google jako zawierające treści niebezpieczne. Spowodowało to, że dokumenty te zostały automatycznie zablokowane. Błąd ten został już naprawiony i użytkownicy powinny mieć pełny dostęp do swoich dokumentów.
Ochrona przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem i niebezpiecznymi treściami są kluczowe dla bezpieczeństwa naszych użytkowników. Przepraszamy za zaistniałe problemy i jednocześnie wprowadzamy usprawnienia, które pozwolą uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

*****

Niektóre dokumenty przechowywane w chmurze Google w ramach usługi Dokumenty Google zostały w czwartek zablokowane. Neutralne w treści pliki z nieznanych powodów zostały oznaczone jako "nieodpowiednie" - użytkownicy nie mogą się nimi dzielić z innymi. 

Google oświadczyło już, że bada sprawę oraz skalę problemu. Jak na razie nie wiadomo dlaczego mechanizmy Google uznały niektóre pliki za naruszające warunki korzystania z usługi.

Czytaj też: Dane milionów polskich użytkowników sieci do pobrania. Wyciek. 

Incydent może uświadomić części użytkowników, że zarówno Microsoft jak i Google mają możliwości analizowania pewnych treści zawartych w dokumentach przechowywanych w chmurze. Odpowiada za to algorytm, który szuka w zapisanych plikach danych pomocnych przy profilu reklam. Jeśli chodzi o blokowanie treści to może ono nastąpić w wyniku propagowania mowy nienawiści, materiały o charakterze seksualnym, szkodliwe oprogramowanie. Do zablokowania treści z takiego powodu potrzebne jest jednak zgłoszenie od użytkownika.

Więcej o:
Komentarze (20)
Korzystasz z Dokumentów Google? Twój plik mógł zostać zablokowany i oznaczony jako niestosowny [AKTUALIZACJA]
Zaloguj się
 • taktojahhh

  Oceniono 12 razy 4

  Kolejny wynalazek, który miał być narzędziem ułatwiającym życie ludzi, a stał się narzędziem kontroli

 • wasiliuk

  Oceniono 1 raz 1

  Dlatego zamiast chmury wolę lokalny dysk, a backup zrobię sam.

 • 0zatkaokakao0

  Oceniono 2 razy 0

  Trzeba być naprawdę rozsądnym by trzymać pliki w jakiejkolwiek chmurze he he he

 • atomik2

  Oceniono 4 razy 0

  nie korzystam. I zapewne nigdy nie będę.

 • maxthebrindle

  Oceniono 6 razy 0

  'Incydent może uświadomić części użytkowników, że zarówno Microsoft jak i Google mają możliwości analizowania pewnych treści zawartych w dokumentach przechowywanych w chmurze.'
  Cóż za delikatny język... Dobrze, więc ja napiszę: MS i Google nie tylko 'mają możliwość', ale z pewnością analizują nie tylko 'pewne treści', ale WSZYSTKIE pliki, jakie dobrowolnie im posyłamy. Robią to z różnych powodów, najważniejsze są ich cele biznesowe, ale uzasadnienie zawsze jest to samo - działanie dla dobra klienta i jego jak najlepszego 'user experience'.
  Przypomę też tym, którzy twierdzą, ze w zamian dostajemy genialne i potrzebne w każdej kuchni narzędzie za darmo, że pakiet biurowy Libre Office jest dostępny dla Windows całkiem za darmo i oferując przebogaty zakres funkcji - nie zmusza nas do działania w chmurze i dzielenia się z wszystkimi tym, co stworzymy. NO ale to ten obrzydliwy OPen Source jest, więc tutejszym redaktorom przez klawiaturę nie przejdzie...

 • student_zebrak

  Oceniono 3 razy -1

  Ja sie trzymam z dala od chmury, wszystko mam w pamieci/dysku i na wtyczkach USB.
  Trzeba miec nierowno pod sufitem, aby trzymac swoje zdjecia czy dokumenty dostepne dla gugla, mikroszitu i innych. Przy obecnych cenach twardych dyskow czy SSD badz pendrajwow???

 • ltte

  Oceniono 1 raz -1

  Dzisiaj odkryłem coś dziwnego. Wpisałem do książki telefonicznej nr tel. pewnej osoby, a google maps podał mi jej adres i pokazał na mapie, gdzie ona mieszka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX