CBA rozbiło szajkę wyłudzającą miliony ze środków unijnych. Puste faktury za internet szerokopasmowy

Robert Kędzierski
CBA informuje o śledztwie przeciwko 58 firmom, które miały uczestniczyć w obrocie pustymi fakturami i wyłudzać dotacje unijne za fikcyjne usługi. Chodzi o zlecenia związane z tworzeniem infrastruktury internetowej w ramach projektu Cyfrowa Polska.

W lipcu, jak informowaliśmy, rząd rozszerzył ogólnokrajowy program Polska Cyfrowa mający na celu ułatwienie dostępu do internetu na obszarach, gdzie wciąż brak szerokopasmowych połączeń. Projekt, na realizację którego docelowo ma trafić aż trzy miliardy złotych, ruszył w kilkudziesięciu miastach i wsiach.

We wtorek CBA poinformowało o śledztwie przeciwko 58 firmom, które miały wyłudzić środki zadysponowane w ramach programu Cyfrowa Polska realizowanego w latach 2010-2015. Jak informuje Biuro śledztwo objęło łącznie 12 projektów unijnych na łączną kwotę ponad 90 mln zł. 

Agenci CBA zatrzymali dwóch biznesmenów z Tarnowskich Gór. Jeden z nich jest podejrzany o wyłudzenie dotacji unijnych na kwotę ok. 5 mln zł oraz pomocnictwo do wyłudzenia kolejnych 3 mln zł w ramach realizacji projektów unijnych „Zapewnienie dostępu do Internetu na etapie ostatniej mili”. Drugi z mężczyzn usłyszał zarzuty pomocnictwa do wyłudzenia 5 mln zł i prania brudnych pieniędzy. Prokuratura zastosowała  wobec podejrzanych  środki zapobiegawcze: dozory policyjne i poręczenia majątkowe.   

Puste faktury, fikcyjne usługi

Wykryty przez CBA i prokuraturę proceder polegał m.in. na wielokrotnym zawyżaniu i wystawianiu fikcyjnych faktur, na takim obrocie tymi fakturami, aby ominąć obowiązek posiadania wkładu własnego i uzyskać sztucznie zawyżone dofinansowanie. Pomimo iż, zdarzenia gospodarcze opisane w fakturach nie zaistniały a ich wartość była wielokrotnie zawyżona, za każdą wystawioną fakturą szła rzeczywista płatność ze środków unijnych. Podwykonawcy rozliczali się z beneficjentem tytułem innych fikcyjnych transakcji, niekoniecznie związanych z realizacją projektów unijnych.

Czytaj też: Handel pustymi fakturami traktowany surowiej. Kary jak za fałszowanie pieniędzy. 

Starano się przy tym stworzyć pozory legalności i wypełniania unijnych procedur. Grupa starannie maskowała swoje milionowe wyłudzenia, a jednak po kolei wpadają w ręce agentów CBA.

Operatorzy telekomunikacyjni mogą teraz rozpocząć tworzenie infrastruktury, za pomocą której uzyskanie połączenia z szybkim internetem będzie możliwe. Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2016 r. dostęp do Internetu posiadało 80,4% gospodarstw domowych, w tym 75,7% do szerokopasmowego.

***

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (30)
CBA rozbiło szajkę wyłudzającą miliony ze środków unijnych. Puste faktury za internet szerokopasmowy
Zaloguj się
 • darmen987

  Oceniono 38 razy 22

  Największa szajka wyłudzająca pieniądze od Unii to kościół katolicki !

 • glinda53

  Oceniono 12 razy 10

  To sa te jednostkowe przekrety ,ale dobrze ze wreszcie CBA wezmie sie za wszystkich kretaczy i oszustow.

 • 162tony

  Oceniono 9 razy 3

  DLACZEGO
  - dlaczego jak pijak ukradnie butelkę wódki w supermarkecie - to jest złodziej
  - ale jak taki złodziej ukradnie miliony - to nie jest już złodziej, to jest biznesmen.

  Podobnie jak z molestowaniem
  - jak przeciętny Kowalski krzyknie "fajnie kręcisz tyłeczkiem lala" - to jest molestowanie
  - jak Kowalski krzyknie "fajnie kręcisz tyłeczkiem lala" ale zrobi to z drogiego auta - to nie jest już molestowanie, to jest trochę nieudolne podrywanie przez słodkiego misiaczka.

 • wg70

  Oceniono 13 razy 3

  Po co ich zatrzymywać jak POlscy sędziowie dadzą im kary w zawieszeniu.
  Tak jak ci co chcieli wyłudzić 341 milionów (Giesche)

 • fakej

  Oceniono 4 razy 2

  No chwila, przecież spełniali kryteria dotacji, to jakie wyłudzenia?

 • cozabadziew

  Oceniono 1 raz 1

  E tam, myślałem że ktoś wreszcie zrobił porządek z NFZ...

 • drugiepietro

  Oceniono 1 raz 1

  Czy CBA zamierza zająć się różnego rodzaju instytucjami, które pod pretekstem doskonalenia wykorzystania zasobów ludzkich czerpią z unijnej kasy pełnymi garściami dostarczając w zamian posiadaczy wątpliwej wartości świadectw i zaświadczeń potwierdzających kwalifikacje do zarządzania mieniem publicznym?

 • antoszek22

  Oceniono 7 razy 1

  myślałem że złapali Sakiewicza i żonę Rachonia za dotację od Szyszki na fundację która rozpoczęła działalność w dniu wygrania przetargu na dotację.

  za nich się wezmą jak Rachoń zacznie zadawać niewygodne pytania obecnej władzy.

  a nie bo to był milion bez paru groszy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX