Fałszywa aktualizacja WhatsAppa na Androida. Ze sklepu Google pobrano ją ponad milion razy. Wyświetla uciążliwe reklamy

W sklepie z aplikacjami Google Play pojawiła się fałszywa aktualizacja popularnego komunikatora internetowego WhatsApp. W krótkim czasie na niebezpieczną podróbkę dało się nabrać sporo użytkowników, o czym świadczy licznik, który przekroczył milion pobrań.

Nie jest do końca jasne, w jaki sposób aktualizacja o nazwie “Update WhatsApp Messenger” znalazła się tak wysoko w wynikach wyszukiwania sklepu Google Play i nie została wychwycona przez mechanizmy zabezpieczające.

Na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominała bezpieczną aplikację. Zgadzała się również nazwa producenta, jednak jak odkrył serwis The Hacker News, dodano do niej ukryty znak spacji. Na szczęście została już usunięta z zasobów, jednak w międzyczasie na sztuczkę dało się nabrać sporo użytkowników. Licznik przekroczył barierę miliona pobrań.

Po zainstalowaniu fałszywej wersji komunikatora mamy nadal mieliśmy dostęp do WhatsAppa, ale oklejonego dokuczliwymi reklamami. W kodzie podejrzanej aktualizacji znaleziono instrukcje dotyczące pobierania dodatkowego pliku instalacyjnego APK.

Czytaj też: WhatsApp planuje wprowadzić grupowe rozmowy audio i wideo? Ten niewielki szczegół może na to wskazywać

Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie gigant z Mountain View wprowadził zaawansowany mechanizm Google Play Protect, w którym algorytmy sztucznej inteligencji badają aplikacje na smartfonach użytkowników pod kątem podejrzanej zawartości oraz aktywności.

Złożoną weryfikację przechodzą również programy na etapie wchodzenia do zasobów sklepu Google Play. Jakimś cudem cyberprzestępcom udało się ominąć owe zabezpieczenia.

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Więcej o:
Komentarze (11)
Fałszywa aktualizacja WhatsAppa w Google Play. Pobrano ją ponad milion razy
Zaloguj się
 • kozieradka2012

  Oceniono 4 razy 2

  Nie bardzo rozumiem, po co ktoś szuka w sklepie Google Play specjalnej aplikacji do aktualizowania innej aplikacji. Przecież to jest funkcja samego sklepu (menu "Moje aplikacje", zakładka "Aktualizacje")..

 • Michal Bbb

  Oceniono 1 raz 1

  co robi zdjęcie iphona w tym artykule poza sianiem dezinformacji? cenie dobre dziennikarstwo.

 • mariuszet

  0

  Czy twórców takich fałszywych aplikacji nie da się ścigać sądownie ?

 • 6nine9

  Oceniono 11 razy -5

  To problem, tak jak wszystkie inne wirusy, robaki, malwary itpd. użytkowników Androida i podobnyuch gawien. Polecam iOS i problemy z głowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX