Ciężko uwierzyć, Intel i AMD łączą siły. To świetna wiadomość dla użytkowników laptopów

Intel ogłosił właśnie oficjalnie coś, co jeszcze niedawno wydawało się zupełnie niemożliwe. Firma zaczyna współpracę ze swoim największym konkurentem. Nowe procesory dostaną wbudowaną grafikę AMD Radeon.

Jeszcze jakiś czas temu potencjalna współpraca AMD i Intela wydawała się zupełnie nieprawdopodobna. Później pojawiły się plotki na temat takiego, pozornie niemożliwego przedsięwzięcia, które mogłoby się okazać opłacalne dla obu firm.

Intel choć robi świetne procesory, to jest daleko w tyle w tworzeniu zintegrowanych kart graficznych. Zwłaszcza, że musi budować je na licencji kupionej w 2011 roku od firmy Nvidia.

Umowa zdążyła już wygasnąć, a Intel znalazł nowego partnera, z którym (zwłaszcza ostatnio) zaciekle konkuruje w segmencie procesorów. Firma poinformowała oficjalnie, że zaczyna współpracę z AMD.

Ta druga firma od lat wytwarza świetne układy graficzne, a właśnie tego potrzebuje Intel. Zapowiedziano procesory ze zintegrowaną kartą AMD Radeon, które mają zapewnić niezłą wydajność m.in. w grach.

Efektem będą układy Intel Core 8. generacji z serii H przystosowane do wykorzystania w bardzo cienkich laptopach, urządzeniach 2 w 1 czy minikomputerach. Poza niewielkimi rozmiarami mają się charakteryzować także niskim poborem mocy.

Efekty współpracy AMD i Intela zobaczymy w chipach Intel Core 8. GenEfekty współpracy AMD i Intela zobaczymy w chipach Intel Core 8. Gen fot. Intel Corporation

Intel chwali się, że udało się zmieścić CPU, GPU i pamięć HBM2 na niewielkiej, płaskiej płytce. To spora oszczędność miejsca przy jednoczesnym wzroście wydajności graficznej.

Zdaniem producenta nowy układ ma zadowolić użytkowników dostarczając im "niewiarygodną wydajność" i "grafikę dla entuzjastów". Pozwoli rozkoszować się rozrywką w grach z klasy AAA i zapewni płynną pracę aplikacjach do tworzenia treści.

Na więcej szczegółów na razie musimy poczekać. Wiadomo, że pierwszych chipów AMD i Intela można spodziewać się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

---

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Więcej o:
Komentarze (27)
Ciężko uwierzyć, Intel i AMD łączą siły. To świetna wiadomość dla użytkowników laptopów
Zaloguj się
 • maxthebrindle

  Oceniono 11 razy 9

  Coś tam redaktor słyszał, ale nie rozumie...
  Po pierwsze, to nie jest wcale taka nowość, bo przecieki na ten temat pojawiły się już kilka miesiecy temu, aczkolwiek były dementowane przez Intele i AMD. Okazuje się, ze poniekąd słusznie, bo owe przecieki mówiły o zastąpieniu obecnie stosowanej grafiki zintegowanej Intela - modułem AMD. Tak sie rzeczywiwcie NIE STANIE, bo układ AMD NIE BĘDZIE zintegrowany z rdzeniem krzemowym procesora Intela (może nawet być tak, ze w tym rdzeniu będzie zawarty... układ graficzny Intela, tylko dezaktywaowany...), tylko będzie wraz z tym rdzeniem i stosem pamieci HBM2 umieszczony na wspólnej podstawie i połączony za pomocą specjalnego mostu. I to jest właśnie to, czego autor nie rozumie od strony technicznej.
  Tak czy inaczej takie rozwiazanie da kilka korzyści: po pierwsze sam rdzeń procesora będzie działał pod mniejszym obciążeniem termicznym, bo w jego wnętrzu nie bedzie pracował układ grafiki - to ważne, zwłaszcza w ultra-cienkich, mobilnych konstrukcjach, bo łatwiej odprowadizć ciepło z trzech osobnych elementów (CPU, GPU i stos pamieci GPU), niż ze zintegrowanego procesora z modułem grafiki. Po drugie - zniknie wąskie gardło wydajności zintegorowanej grafiki, którym jest komunikacja z pamięcią: większość grafik zintegorwanych uzywa fragmentu pamieci RAM jako swojego podsystemu, jednak dwukanałowe układy pamieci DDR3 czy nawet DDR4 są o wiele wolniejsze, niż dedykowana pamięć graficzna - stos pamieci HBM2 rozwiazuje ten problem. Przy czym nie jest przesądzone, że poza mobilnymi układami serii H nowe rozwiazanie pojawi się w innych rodzinach procesorów Intela - wydaje się, że konstrukcjach desktopowych i mobilnych z niższych segmentów Intel nadal będzie proponował własne układy graficzne, zaszyte w rdzeniu procesora. Ma to sens w przypadku desktopów, gdzie każdy, kto chce lepszą wydajność podsystemu grafiki i tak zainwestuje w dedykowaną kartę, a także w tańszych laptopach, gdzie obecne rozwiazania będą zwyczajnie tańsze i w większości wypadków wystarczajace.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 11 razy 7

  To nie jest żadna dobra wiadomość. To jest co Karl Marx przepowiedział. Koncerny będą większe i jeszcze większe. Ale konkurencja pobudza rynek. Likwidowanie jakiejkolwiek konkurencji likwiduje szansy klienta np: na niższe ceny.

 • lech2011

  Oceniono 4 razy 4

  "Świetna wiadomość dla użytkowników laptopów"

  Im więcej monopoli, tym większa radość dla kupujących

 • kmwsm

  Oceniono 2 razy 2

  Nie plakac na forum. Nauczyc sie prosze. Samsung robi ekrany do iPhona, LG dla Google Pixel, silniki mercedesa wstawia sie do Chryslera i innych.

 • popsuty2x

  Oceniono 4 razy 2

  Oooo rzesz ty ;)
  _____________________
  Bo Jasiu "Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom...
  Siłom i godnościom osobistom." jak pisał klasyk kabaretu ;)
  - - - - - - - -
  Witamy prezesa benchmark.pl pana Sławomir Kominski www.facebook.com/s.kominski z jednym malutkim (r) w imieniu w gronie "januszy internetu" 😜 za odpowiedź:

  www.facebook.com/s.kominski & www.benchmark.pl/aktualnosci/janusze-biznesu-w-akcji-iphone-x-pozwala-sporo-zarobic.html
  - - - - - - - - - - - - -
  Dzień dobry,

  trzeba mieć wyjątkowe niskie mniemanie o sobie, by sformułowanie
  "Janusze Internetu" brać do siebie tylko dlatego, że ma się na imię Janusz.

  Również nie pozdrawiamy

  Redakcja benchmark.pl
  Benchmark Sp. z o. o.
  ul. Wołczyńska 37, 60 - 003 Poznań

 • dublet

  Oceniono 1 raz 1

  Powstanie Narodowo-Patriotyczny Koncern Komputerowy w ramach Wielkiego Planu Zrównoważonego i Odpowiedzialnego Rozwoju, który zostanie zrepolonizowany. Albo Ludowa Fabryka Traktorów.

 • willly

  Oceniono 2 razy 0

  No to "rzeczywiście" dobra wiadomość razem te dwie firmy zmonopolizują rynek i będą windować/dyktować ceny na swoje produkty bo konkurencja im nie podskoczy!! Naprawdę świetna wiadomość dla użytkowników...

 • pszb

  Oceniono 1 raz -1

  To prawie jak Kaczyński z Tuskiem.

 • takaprawda2015

  Oceniono 7 razy -1

  AMD robi niezłe kart graficzne. To się uśmiałem. Niezłe w porównaniu z czym?? AMD od lat próbuje dogonić INTELa i NVIDIĘ i nic z tego nie wychodzi. Jak już wszyscy myślą że dogonił konkurencję to ta wyciąga asa z rękawa i odjeżdża AMD.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX