Wkrótce list z urzędu dostaniesz e-mailem. Swoje pismo wyślesz elektronicznie. Nadchodzą E-Doręczenia i E-Skrzynka

Robert Kędzierski
Ruszył kolejny etap prac nad stworzeniem usługi umożliwiającej elektronicznie wysyłać i odbierać pisma urzędowe. Ministerstwo Cyfryzacji przedstawia konkrety.

Ministerstwo Cyfryzacji informuje o postępach związanych z wdrożeniem nowej usługi, która miałaby umożliwić szybszy kontakt pomiędzy obywatelami, a urzędnikami. Usługi e-Skrzynka i e-Doręczenie mają bowiem pozwolić na wysyłanie i odbieranie i wysyłanie pism poleconych z i do dowolnego organu państwowego za pomocą elektronicznej skrzynki.

Dziś nie są jeszcze znane szczegóły techniczne. Usługa może być bowiem realizowana za pośrednictwem trzech technik. Pierwsza to system ePUAP, za pomocą którego można chociażby złożyć wniosek w ramach projektu 500+. Drugi możliwy sposób to wykorzystanie cyfrowej platformy Poczty Polskiej. Za Envelo.pl można już na przykład wystąpić o profil zaufany, który otwiera użytkownikowi drogę do korzystania z dziesiątek e-usług. Kolejny sposób, który rozważa Ministerstwo to współpraca z bankami

Czytaj też: Banki w Polsce nie do końca wiedzą jak mają informować o podwyżkach.

Na przyspieszenie trzeba poczekać

Pełne wdrożenie systemu jest przewidziane na rok 2019. W projekt zaangażowane są trzy ministerstwa i szereg instytucji firm zewnętrznych. Potrzeba bowiem nie tylko wprowadzić w życie ok. 150 zmian w przepisach prawa, ale zintegrować różne systemy informatyczne. 

Spore oszczędności

Ministerstwo Cyfryzacji przekonuje, że działanie sytemu będzie kosztować ok 1,5 mln złotych, ale pozwoli zaoszczędzić 104 mln. Tyle właśnie wydają państwowe instytucje na skuteczne doręczenie pism. 

Elektroniczne skrzynki e-mailowe służące do komunikacji z urzędami działają w całej Europie. Poszczególne kraje przyjęły różne modele działania. W niektórych za usługę trzeba płacić, gdzie indziej są odpłatne częściowo lub całkowicie darmowe. Różnice dotyczą też operatorów usługi - są to zarówno firmy prywatne jak i instytucje państwowe. Jeśli zatem polscy politycy wypracują model działania e-skrzynek to w ciągu kilku lat wiele urzędowych spraw załatwimy szybciej. 

***

Więcej o:
Komentarze (10)
Wkrótce list z urzędu dostaniesz e-mailem. Swoje pismo wyślesz elektronicznie. Nadchodzą E-Doręczenia i E-Skrzynka
Zaloguj się
 • izopropanol

  Oceniono 1 raz 1

  Jak znam zycie i urzedasow to mailem dostaniemy tylko wezwanie na 15.15 w piatek zeby list odebrac w siedzibie urzedu.

 • Oceniono 3 razy 1

  Co za głupota! Po co powielać istniejące rozwiązania, jak ePUAP, czy śląski SEKAP?
  Z resztą nie polecam. Wysłałem kiedyś pismo do urzędu skarbowego podpisane elektronicznie, a oni do mnie dzwonią, że muszę przyjechać i... podpisać osobiście. Dali mi wydruk z systemu, który podpisałem zaraz pod frazą, że list został podpisany elektronicznie. Debilizm!

 • evergreen111

  0

  Ja nie będę otwierał załączników z listami, bo diabli wiedzą czy to NIE będzie sprawka hakera, który po otwarciu załącznika zarazi mojego kompa!

 • wilczek1968

  Oceniono 6 razy 0

  Tyle właśnie wydają państwowe instytucje na skuteczne doręczenie pism. 
  To skuteczne doręczenie polega na pozostawieniu awiza i uznaniu, że doręczone pomimo, że fizycznie pismo wraca na urzędnicze biurko. Żeby choć zostawili list w skrzynce...
  Od 5 lat nie odebrałem żadnego pisma urzędowego a oni zadowoleni, że skutecznie doręczone. Pajace

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX