Kolejna sieć ma już dość klientów nadużywających roamingu. Play rozsyła SMS-y z ostrzeżeniem

Robert Kędzierski
Rzecznik Play poinformował, że osoby, które korzystają z roamingu niezgodnie z zasadami zostaną obciążone dodatkowymi opłatami. Wcześniej podobną procedurę zastosował Plus.

Marcin Gruszka, rzecznik Play, na swoim wideoblogu wyjaśnia, że sieć zdecydowała się ukrócić nieodpowiednie korzystanie z roamingu. Klienci sieci, którzy "bez przerwy przebywają za granicą" używając karty Play otrzymają wiadomość. Zostaną poinformowani, że jeśli w ciągu dwóch tygodni nie zmienią sposobu korzystania z roamingu obejmą ich dopłaty. 

Dodatkowy koszt to 16 groszy za minutę za połączenie wykonane i 5 groszy za odebrane. SMS kosztuje 4 grosze, podobnie jak MB danych. 

Jak wyjaśnia Marcin Gruszka zniesienie roamingu, wprowadzone w Unii Europejskiej 15 czerwca, zakłada brak dodatkowych opłat jedynie dla tych, którzy podróżują za granicę, a nie przebywają na stałe poza Polską. 

Play rozlicza konsumentów

Podobną procedurę wobec swoich klientów zastosował Plus. Operator poinformował, że będzie obciążał opłatami tych, których w ciągu czterech ostatnich miesięcy więcej niż połowę czasu logowali się za granicą. 

Operatorzy mają dwa powody, by doliczać opłaty dla korzystających z roamingu nieodpowiednio. Po pierwsze takie prawo dają im wytyczne Unii Europejskiej, w których wprost zapisano, że opłaty roamingowe zostają zniesione tylko dla podróżujących czy przebywających za granicą krótko. Po drugie z pierwszych wyników finansowych opublikowanych po zniesieniu roamingu widać, że operatorzy na nim tracą. 

Cyfrowy Polsat, który w ramach swojej grupy kontroluje też Telewizję Polsat i Polkomtela (Plus GSM) zarobił w ostatnim kwartale 235 mln złotych. Rok temu zysk wynosił 270 mln złotych. Spadek zysków nie wynika ze spadku skali działalności, przychody całej grupy minimalnie wzrosły do 2,39 mld PLN. Cyfrowy Polsat tłumaczy, że za gorsze wyniki prawie w całości odpowiada sprawa darmowego roamingu. 

Czytaj też: Urzędnicy kosztują nas prawdziwą fortunę. Ci największą. 

Wyniki Play również są gorsze. Zysk netto za ostatnie półrocze sieci spadł 176,1 mln w ubiegłym roku do 57,5 mln. Przychody natomiast były o niemal 10 proc. wyższe niż przed rokiem i wyniosły 3,2 mld zł.

***

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (66)
Play rozliczy korzystających z roamingu wbrew zasadom. Rozsyła wiadomości z ostrzeżeniem
Zaloguj się
 • pamejudd

  Oceniono 20 razy 18

  Sorry, ten tyłek na zdjęciu przejął moją uwagę - czy ktoś może mi powiedzieć, czego dotyczył artykuł?

 • nikifor666

  Oceniono 7 razy 5

  Traca? Doprawdy? Jakby nie tracili to nic by nie trzeba znosic i nic zmieniac.

 • eurotram

  Oceniono 4 razy 4

  " Po drugie z pierwszych wyników finansowych opublikowanych po zniesieniu roamingu widać, że operatorzy na nim tracą"

  To jest punkt widzenia operatora komórkowego; punkt widzenia abonenta jest taki,że wreszcie ukrócono zalegalizowany rozbój na abonentach dokonywany corocznie przez operatorów sieci komórkowych.

 • t_uptus

  Oceniono 4 razy 4

  Przepraszam, a czy to ja mam sie martwic o zyski akcjonariuszy? Mmal nas wydoili z kasy przez dziesieciolecia?

 • drdr2

  Oceniono 4 razy 4

  Korzystam z roamingu więcej niż w kraju ale nie uważam żebym naciągał operatora. Mam abonament za 80zł, w tym 400minut w roamingu za co płacę 30zł (bez tego abonament był 50zł). Oczywiście od czerwca dzwonię więcej (ok 800minut) i korzystam z Internetu (pół polskiego limitu czyli 5GB). Za to niewiele korzystam z Internetu i minut w Polsce a przecież płacę. Przez rok, przed czerwcem, placilem te 80zł, korzystając tak samo niewiele. Operator swoje zarabia. A moja oszczędność to 10£ które wydawałem w Anglii na drugą kartę (internet i 500 minut do Polski). Jeśli operator będzie chciał dopłat, nie zarobi nic, bo będę korzystać wtedy tylko z angielskiej

 • bzykk

  Oceniono 6 razy 4

  Znaczy sie na tyle nas ruchali na oplatach !
  A teraz się nie da?
  O mój Boże! 😆

 • Blond Foch

  Oceniono 5 razy 3

  Przerażają mnie tego typu artykuły. Operator nikomu nie grozi i nie wprowadził nagle dodatkowych opłat. Żyjemy w kraju, w którym ludzie nie czytają regulaminów. Gdy pojawiły się pierwsze oficjalne informacje na stronie operatora o zniesieniu opłat w roamingu na terenie UE, pojawił się również regulamin, w którym jest jak byk napisane, że mogą zostać pobierane opłaty w przypadku gdy aktywność danego numeru za granicą jest wyższa niż w Polsce. Jest mowa o 2 miesiącach, a wspomniane groźby jest to efekt przypomnienia że strony operatora, że za 2 tygodnie kończy się darmowy okres z racji tego, że klient nie przebywa w ogóle, albo bardzo mało na terenie Polski. Ludzie przestańcie cebulaczyć i być Januszami biznesu. To się nie uda.

 • stullpysk

  Oceniono 7 razy 3

  nie ma sie co rzucac niebawem kaczyński wyprowadzi ten mesjański kraj z unii. Ale za to beda bezpłatne z sybiru

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX