Pobrałeś tę popularną przeglądarkę mobilną? Lepiej uważaj. Google właśnie nałożyło na nią blokadę

Popularna chińska przeglądarka mobilna UC Browser właśnie została zablokowana w sklepie Google Play. Powodem tej decyzji są zarzuty ze strony giganta dotyczące nieuczciwych praktyk reklamowych producenta aplikacji.

Według danych StatCounter z października 2017 roku UC Browser ma obecnie 14,72 proc. udziałów w rynku mobilnych przeglądarek internetowych i zajmuje trzecią pozycję (za Chrome oraz Safari). W ubiegłym miesiącu liczba pobrań aplikacji na Androida przekroczyła magiczną barierę 500 mln. Aplikacja jest szczególnie popularna w Indiach, gdzie korzysta z niej nawet 100 mln użytkowników.

Tymczasem ze względu na rzekome nieuczciwe praktyki reklamowe zmierzające do zwiększenia liczby instalacji UC Browser, Google podjęło decyzję o tymczasowej blokadzie aplikacji w sklepie Google Play. Blokada będzie obowiązywać przez 30 dni. Co ciekawe, nadal bez większego problemu można pobrać odchudzoną wersję przeglądarki - UC Browser Mini.

To już nie pierwszy przypadek, kiedy mobilna przeglądarka internetowa należąca do grupy Alibaba wywołuje sporo kontrowersji. Kilka miesięcy temu producent (UCWeb) miał poważne kłopoty w Indiach, gdzie został oficjalnie oskarżony o przekazywanie danych użytkowników wraz z lokalizacją na serwery w Chinach. Tamtejsze władze rozważały nawet blokadę tej aplikacji w całym kraju.

Czytaj też: Ta przeglądarka internetowa dba o prywatność użytkowników i ma już milion pobrań

Producent odniósł się już do zarzutów o przekazywanie danych, wszystkiemu zaprzeczając i przy okazji zapewnił o należytej dbałości o prywatność informacji użytkowników.

W kwestii blokady na Google Play na oficjalnej stronie UC Browser umieszczono plik instalacyjny APK do bezpośredniej instalacji przeglądarki w smartfonach z Androidem. W świetle dotychczasowych wpadek korzystanie z aplikacji może jednak budzić spore wątpliwości.

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Więcej o:
Komentarze (20)
UC Browser zbanowana z Google Play. Nieuczciwe praktyki reklamowe
Zaloguj się
 • popijajac_piwo

  Oceniono 5 razy 5

  "Popularna chińska przeglądarka mobilna UC Browser"

  Popularna pewnie w Chinach i Korei Północnej...

 • zartiepl

  Oceniono 3 razy 3

  "nieuczciwe praktyki reklamowe zmierzające do zwiększenia liczby instalacji"
  Jakbym czytał o Google Chrome.

 • phugoid

  0

  trzeba byc niespelna rozumu zeby instalowac na jakimkolwiek urzadzeniu chinskie lub radzieckie oprogramowanie

 • wydziub2

  0

  Ja akurat właśnie najczęściej korzystam z UC Browsera (już od kilku telefonów wstecz) bo jest po prostu najszybszy (choć zdarzają się strony, które się nieprawidłowo wyświetlają).
  Właśnie sprawdziłem i na tą chwilę działa ok. Ta blokada, to polega chyba tylko na możliwości pobrania ?
  Mam wrażenie, że google (Chrome) szuka pretestu by dołożyć konkurencji . UC jest zauważalnie szybsza,
  Oby nie zaczęli stosować praktyk jak ongiś M$ z Netscape'em ....

 • todeskult

  0

  Nieuczciwych praktyk? To co na stronach które odwiedzam robią "ads by Google"? Na szczęście jest add-block...

 • pawko13

  0

  Google nie lubi konkurencji. A UC Browser to całkiem przyzwoita alternatywa. Nawet jeśli przechowuje moją lokalizacje na chińskich serwerach, Cóż to za różnica - wystarczy, że dzięki androidowi/iOS'owi itp. NSA wie gdzie jestem 24h/dobę. :)

 • janjan101

  Oceniono 2 razy 0

  A co o tym sądzi Ann Lewandowska?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX