Plus szykuje szybsze LTE Advanced. Nawet 498 Mb/s. Pierwsze testy w Białymstoku

Robert Kędzierski
Plus rozpoczął testy technologii, która przyspiesza prędkość pobierania danych za pośrednictwem LTE. Teraz transfer ma sięgać niemal 500 Mb/s. Polskie sieci chcą podążać za zmianą w zachowania konsumentów, którzy z internetu w smartfonie korzystają już częściej niż na komputerze.

Mieszkańcy Białegostoku mogą już korzystać z nowej technologii, która pozwala jeszcze szybciej ściągać dane korzystającym z internetu LTE Plus Advanced. Sieć wprowadziła trzy ważne usprawnienia.

Pierwsze pozwala korzystać z trzech różnych pasm LTE jednocześnie. Dzięki temu dane można ściągać z prędkością do 375 Mb/s. Druga technologia to tzw. modulacja 256 QAM, która podnosi prędkość transferu o 33 proc. Dzięki temu pobieranie danych może wzrosnąć  do 498 Mb/s. Plus wprowadził też implementację MIMO 4x4, która  podwaja prędkość LTE na paśmie 2600 - transfer wzrasta dzięki temu do 300 Mb/s.

W ujęciu globalnym użytkowników mogilnego internetu jest więcej niż stacjonarnegoW ujęciu globalnym użytkowników mogilnego internetu jest więcej niż stacjonarnego Dane i ilustracja:StatCounter

Nadeszła era "post-pc"

Operatorzy, inwestując w rozwój technologii LTE, starają się nadążyć za zmieniającymi się zachowaniami konsumentów. A ci już dziś, jak wynika z  badań, częściej korzystają z internetu na urządzeniach mobilnych. Według danych StatCounter w ujęciu globalnym proporcje wynoszą już 48,7 proc. do 51,3 proc. na korzyść internetu mobilnego.

Przewidywania dotyczące popularności internetu mobilnegoPrzewidywania dotyczące popularności internetu mobilnego Dane i ilustracja: Ericsson

Według najnowszych prognoz Ericssona, giganta w branży telekomunikacyjnej, już w 2022 roku 90 proc. transferu będzie pochodzić z urządzeń mobilnych. Analitycy firmy PWC również przewidują spory wzrost popularności internetu mobilnego - oceniają to jednak z punktu widzenia wzrostu wydatków na reklamę w internecie. 

W 2016 roku wartość rynku tej ostatniej wyniosła w Polsce 838 mln dolarów, jednak w najbliższych latach obszar ten będzie się rozwijał w dwucyfrowym tempie i w 2021 roku jego wartość sięgnie 1,5 mld dolarów. Siłą napędową wzrostu będzie przede wszystkim reklama na urządzeniach mobilnych.

- czytamy w raporcie firmy.

Szybsze LTE coraz popularniejsze

Plus nie jest jedynym operatorem, który umożliwia dostęp do szybkiej transmisji danych opartej o LTE. Swoją technologię o nazwie LTE Ultra zaprezentował również  Play. W przypadku Plusa dostęp do usługi ma ok. 15 mln osób, a technologia obejmuje swoim zasięgiem już 40 proc. obszaru Polski.

Nadchodzi 5G

Rozwój sieci LTE to tylko preludium do rewolucji, jaką będzie wprowadzenie technologii 5G. ZTE, chiński gigant telekomunikacyjny, przeprowadził już udany test 5G. Następca LTE przekroczył wszelkie oczekiwania - pozwala  na transmisję danych z prędkością sięgającą 19 Gb/s.  5G, ma być dostępne dla pierwszych użytkowników już w 2020 r.

Czytaj też: Służby specjalne PRL pracowały nad własnym internetem. Nasz ekspert rozwiewa wątpliwości. 

Po co nam nam tak gigantyczna prędkość przesyłania danych? Ułatwi ona dostęp do treści multimedialnych i wysokich rozdzielczości. Bez tej infrastruktury nie ruszy też rewolucja związana z 4K czy VR. Szybkie sieci są niezbędne, jeśli chcemy bawić się rzeczywistością wirtualną, której niewiele będzie brakować do realności.

Inwestycja Plusa w LTE Advanced wydaje się więc dobrym ruchem, który przybliża nas do ery, w której dostęp do internetu mobilnego zagwarantuje możliwość korzystania z najnowocześniejszych osiągnięć technologii. 

***

7 grzechów, które nagminnie popełniamy kupując prezenty przez internet

Więcej o:
Komentarze (18)
Plus przygotowuje się do zwiększenia prędkości LTE Advanced. Nawet 498 Mb/s. Pierwsze testy w Białymstoku
Zaloguj się
 • po_co_mi_konto

  Oceniono 12 razy 6

  Treści 4K na smartfonie :)
  Czego to marketingowcy ludziom nie wcisną.

 • atomekkk

  Oceniono 5 razy 3

  Tekst sponsorowany - czysty marketing "na kartce papieru". Prędkości są czysto teoretyczne do osiągniecia w labolatorium, a nie w codziennym użytkowaniu. A i tak najlepszą (najszybszą) sieć LTE buduje Orange, bo ma najlepsze pasma do tego przeznaczone.

 • proz

  Oceniono 3 razy 3

  Ja bym chciał mieć coś powyżej żałosnego 11 Mb/s, które mam w centrum Łodzi. Wal się, Plus.

 • lord_of_the_ducks

  Oceniono 2 razy 2

  Taaak, sęk tylko w tym czy producenci smartfonów nadąża za takimi zmianami. Ile z nich da radę obsłużyć takie prędkości? O ile już średniej klasy aparaty mają wi-fi działające na częstotliwości 5 GHz, a nie na zapchanej 2,4 GHz to prędkość internetu, jaką są w stanie obsłużyć jest odrębną bajką.

  Podam przykład. Domowy internet o prędkości 250 Mb/s. Zainstalowany ten sam tester prędkości na IPad mini 4 i smartfonie Huawei P10 lite. Wielokrotne testy na IPadzie wskazują średnio 200-220 MB, a na Huawei zaledwie 30-40.

  Ktoś zaraz się przyczepi, że net z wi-fi to jedno, a komórkowe LTE to co innego. Jednak również w tym przypadku zwycięża IPad. Poza tym nawet dziecko wie, że maks prędkość LTE jest możliwa gdy jest zaledwie kilku odbiorców w danym rejonie. Jednak trudno o to w dużym mieście. Nie ulegajmy więc fetyszowi papierowej prędkości netu.

 • bogucjusz

  Oceniono 1 raz 1

  Wykres StatCounter mnie rozczula, dwie krzywe idealnie symetryczne :-)))))

 • Zenon Zino

  Oceniono 1 raz 1

  Mój plus to aż 1- 1,6 mbs. Totalny syf. Z reszta wystarczy popatrzeć na wyniki badań. Jako sieć jest najleprzy ..................w reklamie telewizyjnej.

 • szwejo72

  Oceniono 3 razy 1

  Mam LTE od plusa i go nie polecam.Padaka jakich mało,zrywa połączenie bardzo często,nawet z youtube ma problemy,a mieszkam w centrum Lublina.

 • tommek100

  Oceniono 1 raz 1

  hehe 5G w Oulu już jakiś czas śmiga...

 • tenzi

  0

  Wszystkie sieci chwalą się szybkim internetem LTE. Niech lepiej dokończą budowę sieci bo nadal brak zasięgu w wielu miejscach poza miastem. Nadajniki stawiane są gdzie popadnie. W skutek czego nawet 1 km od nadajnika nie ma zasięgu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX