PSL chce nawet 500 zł dodatku dla rencistów i emerytów. Projekt w Sejmie. ZUS: "Nie zdążymy, nie mamy środków"

Robert Kędzierski
Polskie Stronnictwo Ludowe drugi raz próbuje przeforsować w Sejmie swój pomysł na nowe świadczenie dla emerytów i rencistów. Wskazuje też skąd wziąć na to pieniądze. I to niemałe.

PSL informuje, że Sejm zajmie się jego projektem ustawy, która umożliwiałaby wypłatę jednorazowego świadczenia dla najbardziej potrzebujących rencistów i emerytów. Według projektu ludowców mieliby oni otrzymać od 300 do 500 zł. PSL podaje następujące wyliczenia:

 • jeżeli świadczenie lub suma świadczeń przysługujących osobie uprawnionej nie przekracza kwoty 1000 zł otrzyma ona dodatek w wysokości 500 zł;
 • jeżeli świadczenie lub suma świadczeń przysługujących osobie uprawnionej wynosi powyżej 1000 zł, ale nie więcej niż 1500 zł otrzyma dodatek w wysokości 400 zł;
 • jeżeli świadczenie lub suma świadczeń przysługujących osobie uprawnionej wynosi powyżej 1500 zł, ale nie więcej niż 2000 zł otrzyma dodatek w wysokości 300 zł.

Pieniądze miałyby pozwolić "starszym i chorym osobom godnie spędzić święta". 

Partia Kosiniak-Kamysza wylicza, że realizacja ustawy kosztowałaby ok. 2,8 mld złotych. Skąd jednak wziąć na to pieniądze? Ludowcy podpowiadają:

Jeśli wierzyć Wicepremierowi Morawieckiemu to już teraz nadwyżka w budżecie wynosi blisko 5 mld zł. Nie ma zatem przeciwskazań, aby część tej kwoty mogła zostać przeznaczona dla najbiedniejszych emerytów. Ponadto Narodowy Bank Polski odnotował za 2016 rok zysk w wysokości przeszło 9 miliardów złotych. Zgodnie z ustawą o NBP 95% tej kwoty zasiliło budżet państwa

- czytamy na stronach Stronnictwa.

ZUS krytyczny

Pomysł PSL, pierwszy raz zgłoszony do Sejmu we wrześniu, skrytykował ZUS. W oficjalnym piśmie czytamy, że nie da się zrealizować ustawy. Zakład podaje dwa powody. Po pierwsze proponowana przez ludowców zmiana wymagałaby rocznego vacatio legis. Tyle bowiem, zdaniem ZUS, trzeba czasu, by zmodyfikować system informatyczny, który umożliwiłby obliczenie komu dodatek się należy i w jakiej wysokości. Gdyby ustawa weszła w życie 30 listopada ZUS nie zdążyłby jej zrealizować. 

Czytaj też: Emerytury każdego dnia kosztują nas setki milionów złotych. Mamy wyliczenia. 

Drugi powód to pieniądze. Zakład oświadcza, że "ustalony w ustawie budżetowej na rok 2017 poziom wydatków budżetu państwa w części 73 ZUS oraz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych czy Funduszu Emerytur Pomostowych, których dysponentem jest Zakład, nie uwzględnia środków na sfinansowanie tego typu wydatków".

Rząd zgłasza własne "500+ dla emerytów"

O tym, że rząd PiS pracuje nad własną wersję dodatku dla emerytów wiemy już od wakacji. Początkowo zakładano, że  raz do roku dodatek 500 zł mogliby otrzymywać seniorzy z emeryturami do 1500 zł brutto miesięcznie. Dodatkowe świadczenia miałyby kosztować budżet 2,5 mld zł, a wypłaty miałyby ruszyć w przyszłym roku. Nie wiadomo więc, czy Sejm przegłosuje projekt zgłaszany przez PSL, czy zajmie się projektem, nad którym pracuje resort minister Rafalskiej. Pierwsze czytanie projektu ludowców odbędzie się w środę. 

***

500 plus i sprawiedliwość społeczna wg PSL

Więcej o:
Komentarze (65)
PSL chce nawet 500 zł dodatku dla rencistów i emerytów. Projekt w Sejmie. ZUS: "Nie zdążymy"
Zaloguj się
 • doktorfreeman

  Oceniono 11 razy 11

  W Polsce najlepiej mają Ci, co są przyssani do budżetowego korytka. Wręcz całe klany rodzinne. Nieważne czy to 500+ czy urzędasy/politycy, tak jak wcześniej zostalo napisane: najgorzej w Polsce mają pracujący, szczególne w sektorze prywatnym bo nie należą do żadnej kasty uprzywilejowanej takiej jak górnicy, mundurowi, politycy, rolnicy... sporo tego.

 • brys46

  Oceniono 8 razy 8

  może PSL da ze swojego? . Przypomnę że ta teoretycznie partia rolników to pasożyty. Dotacje z budzetu to 95% budżetu KRUSu. Godziliśmy się przez lata na dotacje do KRUs bo tłumaczno ze przez to mamy tańszą żywność . To już od dawna nieprawda!. Ceny żywości zalezą tylko od cen światowych. Jeżeli czasem jest trochę taniej to tylko dlatego że ta przysłowiowa kasjerka na kasie zapieprza za minimalną. I z jej podatków PSL chce jeszcze zabrać pieniadze na emerytów głównie rolniczych bo to o te im chodzi.

 • stefffon

  Oceniono 16 razy 8

  nie ZUS się nie martwi, polacy sami się wcześniej zabiją smogiem, wódką, papierochami z ukrainy, na przejściu pod kołami BMW, albo czekając 5 lat na wizytę do specalisty...

 • profes79

  Oceniono 8 razy 6

  A zwykły szary człowiek mający 1500 na rękę i ewentualną rodzinę będzie na to wszystko zapieprzał.

 • kl0ss

  Oceniono 5 razy 5

  Emerytów? Wszystko pójdzie przelewem na Radio Maryja. Emeryci będą trawę żarli, aby tylko ich guru ojciec dyrektor soje cztery litery w pluszach woził.

 • steven1968

  Oceniono 6 razy 4

  Polskim emerytom należy się prawdziwa reforma emerytalna , która autentycznie , sprawiedliwie oceni tych , którzy otrzymują świadczenia emerytalne. Jak się w przeszłości angażowałeś w swoją starość , taką otrzymujesz zapłatę ! Wystarczy spojrzeć dokoła i zobaczyć, kto i za co otrzymuje te najniższe emerytury !? Wśród tej grupy, jest bardzo wielu ludzi z natury zawsze leniwych, których praca w przeszłości jakoś nie leżała, a teraz narzekają ,że mają biedę ! Jak się pościelesz ,tak się wyśpisz !! Od pomocy jest caritas i opieka społeczna i to co wiem ci najbiedniejsi otrzymują niezbędną pomoc ! W Polsce generalnie emeryci są coraz biedniejsi , ale zróżnicowanie wysokości emerytur musi podobnie jak w większości krajów istnieć !

 • religijnych.uczuc.obraza

  Oceniono 4 razy 4

  A wystarczyłoby nie kraść i pieniążki na to by były.

 • religijnych.uczuc.obraza

  Oceniono 4 razy 4

  Nie mówcie że tych pieniędzy nie ma, że się nie da...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX