YouTube obiecuje skuteczniejszą moderację treści. W przyszłym roku będzie się tym zajmować nawet 10 tys. osób

Po serii skandali z kanałami dla dzieci zawierającymi treści przeznaczone wyłącznie dla dorosłych, szefostwo YouTube'a zapowiada kolejne kroki w celu eliminacji tego typu zagrożeń. W przyszłym roku moderacją filmów ma się zajmować ponad 10 tys. pracowników Google.

Na algorytmy YouTube’a narzekają zarówno sami twórcy, jak i zwykli użytkownicy. Jak zapewniają przedstawiciele serwisu, uczenie maszynowe pomogło usunąć z zasobów nawet 70 proc. brutalnych treści o charakterze ekstremistycznym w ciągu 8 godzin od załadowania na serwery. Kolejnym etapem ma być wyszkolenie mechanizmów do blokowania niebezpiecznych treści w filmach przeznaczonych dla najmłodszej widowni.

Do nauki algorytmów potrzebni będą jednak ludzie. Stąd decyzja o powiększeniu składu moderatorów do ponad 10 tys. osób w przyszłym roku. Dodatkowo YouTube planuje zaostrzenie kryteriów, według których kanały będą oceniane jako właściwe do umieszczania reklam w pochodzących z nich filmach. Obecnie twórcy potrzebują przynajmniej 10 tys. wyświetleń, aby móc zacząć zarabiać na swoich produkcjach.

Wykrywanie mowy nienawiści, niebezpiecznych treści zamaskowanych w filmach pozornie przeznaczonych dla dzieci i właściwe klasyfikowanie filmów - w tej kwestii Google ma jeszcze sporo do poprawienia.

Czytaj też: Smartfony przekazują Google dane o twoim położeniu, nawet gdy wyłączysz usługę lokalizacji. GPS nie jest potrzebny

Na szczęście pierwsze symptomy nadchodzących zmian widać już dziś. W ostatnim czasie usunięto 150 tys. filmów, w których komentarzach zaczęły pojawiać się treści niebezpieczne dla dzieci. YouTube skasował przy okazji 270 kont i wyłączył komentarze dla 625 tys. filmów. Dodatkowo usunięto możliwość zarabiania na 2 mln filmów i 50 tys. kanałów udających produkcję treści dla najmłodszych.

Co łączy SMS-y i alfabet Morse'a?

Więcej o:
Komentarze (67)
YouTube obiecuje skuteczniejszą moderację treści. W przyszłym roku będzie się tym zajmować nawet 10 tys. osób
Zaloguj się
 • positivesdenken

  Oceniono 1 raz 1

  Ja to bym wykorzystala u nas w bardzo oczywiscie "niecnych" celach pokonania PIS.
  O ile oni moga sobie pozwolic na prymitywna propagande medialna, bo to jest tylko dodatek do mozliwosci jakie maja i ktore wykorzystuja jak moga, to po drugiej stronie media to na ten moment najwazniejsze narzedzie walki.
  A poza malymi maniulacjami i bardziej cywilizowana, lekka propaganda to niewiele sie tu jednak dzieje.
  Ciezko bedzie zatrzymac ta pisowska szarancze z ekipa jaka mamy.
  Nie pisze tylko o politykach i dziennikarzach, ale tez o wszystkich tych ekspertach ksztaltujacych opinie, oraz z tym cudownym elektoratem internetowym, z ktorych co jeden to lepszy przypadek, wymagajacy indywidualnego podejscia, to medialne pranie mozgu, brutalne naprostowywanie, ukierunkwana cenzura, a nawet pacyfikacja niektorych sa jak najbardziej potrzebne.
  Ja bym zaangazowala nie tylko trolli i hejterow, ale wezwala na pomoc wszelkie "nieczyste, najczarniejsze moce internetu", stosowalabym paralegalne internetowe praktyki, stworzyla jakies internetowe bojowki terrorystyczne, nawet podprogowo szantazowalabym wyciekiem danych, generalnie wykorzystalabym wszelkie mozliwe paskudne narzedzia medialne.
  Bo tego wszystkiego to Jedyny Bog Wszechmogacy nie bylby w stanie ogarnac.
  Chcialabym zeby spelnil sie najwiekszy koszmar wyznawcow teorii spiskowych, ze tam na gorze to rzeczywscie siedzi jakis wielki mag z chytrym planem i on steruje wszystkimi mediami w znanym sobie kierunku. Jesli ktos taki ma szanse zaistniec to ja w tej sytuacji o kogos takiego prosze. To bedzie moje swiateczne zyczenie i obiecuje ze sama zaczne straszyc kims takim dzieci.

 • mvoda

  Oceniono 3 razy 1

  Ból dudy wolactwa nie mogącego się pogodzić, ze prywatna firma nie chce na swoich prywatnych serwerach treści, które są niezgodne z ich regulaminem. Ciekawe, że najgłośniej jęczą nazitrolle i inne katofaszystowskie bydło.

 • siekier35

  Oceniono 1 raz 1

  ciekawe kto będzie wycinał obrady naszego sejmu i wypowiedzi "sztandarowych" pisd?

 • bratjolki

  Oceniono 11 razy 1

  Dlaczego w efekcie zniknie z YT wszystko poza "pieskami i kotkami"?
  Bo wszyscy jesteśmy dziećmu i pogadanie o pewnych sprawach nie tylko moze spowodiwać traumę dla naszej czterdziestilerniej główki ale całe to kwestionowanie " wiodacej roli bratnich narodow Ameryki oraz Izraela w budowaniu trwalego pokoju i stabilnych demokracji na świecie" czy prawa krolowej E II do.... poddanych MOŻE spowodowac ze H&M nie sprzeda zaolanowanej ilości slipek z Hello Kitty. A TO - w odróżnieniu od inżynierki dusz - jest juz calkiem nie do przyjęcia.

 • rownowaznik

  Oceniono 2 razy 0

  klasyczna "walka o pokój", tudzież "brak tolerancji dla wrogów tolerancji"

 • sim.salabim

  Oceniono 4 razy 0

  To teraz dzieci maja juz dostep do youtuba, czy moze to doroslym nie chce sie zweryfikowac tego, co wyswietlaja dzieciom?

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 14 razy 0

  komentarze a filmy to sa dwie różne kategorie

  to dokładnie jakw tutaj w gazecie

  artykuł swoje - a komentarze faszytstów i rasistów swoje - a gazeta milczy...

 • arkusza

  Oceniono 2 razy 0

  zablokowali sporo intersujących kanałów z powodu bólu dupy śnieżynek (np. Cody's Lab - na szczęscie został przywrócony), zdjęli moentyzację z filmików w jakikolwiek sposób związanych z bronią. Sporo innych kanałów skarży się na podjerzane manewry z monetyzacja - krótko po publikacji monetyzacja jest wyłaczana, kiedy autor zauważy i zapyta o co chodzi - przywracana - problem w tym że trwa to parę dni a większość dochodu jest zawsze zaraz po publikacji. A pornografię przeoczyli...
  Co gorsza - vidme (zalążek konkurencji) właśnie wyciągneła kopyta. Coś mi się wydaje że trzeba będzie finasować ulubionych twórców przez Patreona albo kupować koszulki czy inne gadżety

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX