Gazeta.pl Next >  Technologie >  Zakupy z poziomu deski rozdzielczej twojego samochodu? Tak wygląda przyszłość według General Motors

Zakupy z poziomu deski rozdzielczej twojego samochodu? Tak wygląda przyszłość według General Motors

A A A
GM Marketplace

GM Marketplace

Skoro już w samochodach pojawia się łączność z internetem trzeba to jakoś zmonetyzować. Jednym ze sposobów według wizji koncernu GM ma być możliwość robienia zakupów z poziomu deski rozdzielczej. Da się w ten sposób kupić kawę, zapłacić za paliwo czy zarezerwować stolik w restauracji.

Rozwiązanie o nazwie GM Marketplace zostanie automatycznie załadowane do blisko 1,9 mln modeli pochodzących z 2017 roku. Marki Chevrolet, Buick, GMC oraz Cadillac (w sumie 4 mln kolejnych egzemplarzy) dostaną taką aktualizację do końca przyszłego roku. Po stronie usługodawców klienci mogą liczyć między innymi na Starbucks, Dunkin’ Donuts, TGI Fridays, ExxonMobil, Shell, Parkopedia oraz Priceline.com.

 

Pomysł GM wydaje się bardzo prosty. Zamiast smartfonu mamy używać wewnętrznego systemu auta do realizowania zamówienia i płatności. Jedno pozostanie jednak bez zmian. Nadal będziemy musieli zaczekać w kolejce na odebranie kawy, czy zatankowanie paliwa. W tym już żaden system nie będzie w stanie nas wyręczyć, co oczywiście budzi pytania o sens całego rozwiązania.

Czytaj też: Najpopularniejsze samochody w Polsce? Lider nie zaskakuje, ale dalej robi się ciekawie

Mimo zapewnień GM o zaprojektowaniu GM Marketplace zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, pomysł wydaje się tak samo niebezpieczny jak korzystanie ze smartfonu w trakcie jazdy. Niezależnie od tego co będzie w danym momencie odwracać uwagę kierowcy od tego co dzieje się na drodze, stanowi potencjalne zagrożenie dla niego oraz innych.

Ekspres do kawy Siemens EQ.6 Plus

Polecamy
Komentarze (27)
Zakupy z poziomu deski rozdzielczej twojego samochodu? Tak wygląda przyszłość według General Motors
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane