Jak świat technologii zareagował na decyzję o zniesieniu neutralności internetu? Dominują dwie emocje

Wczorajsza decyzja amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności (FCC) znosząca tzw. neutralność sieci, nie pozostawiła części dużych firm z sektora technologii w obojętności. Na razie przez komentarze przebija się głównie rozczarowanie.

Spora część gigantów technologicznych (Facebook, Google, Microsoft czy Apple) do tej pory starała się nie zabierać głosu w kwestiach dotyczących neutralności internetu. Po wczorajszej decyzji amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności (FCC) niektóre z dużych firm wyraziły jednak głębokie zaniepokojenie i rozczarowanie wprowadzonymi właśnie zmianami.

Niepochlebną opinię w temacie decyzji FCC wygłosił między innymi Netflix. Przedstawiciele popularnego serwisu VOD napisali otwarcie o swoim rozczarowaniu w tej kwestii, podkreślając jak mocno neutralność internetu pozwoliła w przeszłości rozwinąć erę innowacji, kreatywności oraz zaangażowania obywatelskiego.

Krytyczny głos przyszedł również ze strony Mozilla Foundation, autorów przeglądarki internetowej Firefox. Przy okazji producent zachęca użytkowników do aktywnej walki o zachowanie neutralności internetu i zwrócenie się w tej sprawie do amerykańskiego kongresu.

Walkę w obronie zachowania neutralności sieci zapowiada również Twitter. W oficjalnym komunikacie serwisu pojawiają się wzmianki o mocnym ciosie jakim okazała się decyzja FCC, zaburzającym innowacje oraz swobodę wypowiedzi, którą do tej pory charakteryzował się internet.

Czytaj też: Koniec z równym dostępem do wszystkich serwisów. O tym, co działa lepiej, a co gorzej zdecydują operatorzy

Zgodnie z nowymi przepisami operatorzy internetowi będą mogli zawierać porozumienia z dostawcami treści internetowych, dzięki którym określone serwisy będą działać na preferowanych warunkach. W praktyce oznacza to, że operator nie ma już obowiązku dostarczenia dostępu do wszystkich stron na tych samych warunkach.

Co łączy SMS-y i alfabet Morse'a?

Więcej o:
Komentarze (13)
Jak świat technologii zareagował na decyzję o zniesieniu neutralności internetu? Dominują dwie emocje
Zaloguj się
 • erte2

  Oceniono 12 razy 4

  Oj tam oj tam... Tesla zaraz padnie bo za moment IV RP zaleje świat elektrycznymi samochodami - nie dość że o połowę tańszymi, to jeszcze o dwukrotnie większym zasięgu. Już trwa konkurs na nazwę (o palmę pierwszeństwa walczą dwie" Orzeł Biały i Mieszko Chrobry, ale i tak wygra trzecia - Prezes Kaczyński.

 • niezrzeszony1

  Oceniono 2 razy 2

  Niech tylko Prezes usłyszy, że coś takiego może być, to dopiero zobaczymy co z takim prawem można zrobić!

 • oloros11

  Oceniono 1 raz 1

  wolny internet = smiertelne zgrozenie dla rzadzacych - Chinnczycy dawno to zobaczyli

 • vinogradoff

  Oceniono 2 razy 0

  To bylo do przewidzenia i rozumieli to nawet Ci niespecjalnie wyedukowani, ze nie wolno pozwolic na nieograniczona WOLNOSC dla Ludu w ramach Internetu bo to byloby smiertelnym zagrozeniem dla Rzadzacych. Jak wiemy od lat dzieki Psychologii, to najwazniejsza cecha kazdego Polityka a zwlaszcza Przywodcy ,jest talent MANIPULACYJNY bez czego w Polityce nie da sie osiagac sukcesow. Stad tak waznym jest KTO trzyma w swej garsci MEDIA bo ten, kto je trzyma ma wplyw na PROPAGANDE czyli propagandowe URABIANIE Opinii publicznej w ramach prowadzonych dwoch polityk a wiec polityki INFORMACYJNEJ i typowo manipulacyjnej. Doskonale rozumial to genialny DR. Joseph Goebbels, ktrego teorie w tym,, themacie,, sa obowiazujace do dzis i na calej Planecie Ziemia, gdyz bez manipulacji wykluczone jest Trwanie u wladzy a wiec RZADZENIE Ludem i czerpanie wymiernych KORZYSCI z samego faktu sprawowania wladzy bo to przeklada sie na praktycznie nieograniczony dostep do wszystkich zasobow panstwa. Doskonale to widac na przykladzie historii ZSRR kiedy to Dzieci Wysokich Funkcjonariszy KC KPZR i Czlenow POLITBIERA ,wypczywajac w Jalcie na Krymie ,zajezdzaly tam albo FORDAMI albo Cadilacami ( Kazionnymi) gdzie gdzie dzieci tych Rodzicow co im przyslugiwaly Cadilacki poptrywaly z GORY z wyzszoscia na dzieci tych co wozili sie Fordami jak na Paslednij SORT a w tym samym czasie miliony Rosjan glodowaly , setki tysiecy kazdego roku umieraly smiercia glodowa a za kradziez pol worka kartofli z kolchozowego pola dawali po 5 lat lagierej a pozniej juz po PIETNASTAKU czego wielu nie przezywalo. Tam w Jalcie karmiono kawiorem astrachanskim, luxusowa zywnoscia w tym serami francuskimi i niemieckimi , podawano luxusowe Alkohole w tym Vino importowane a Lud Pracujacy pozywial sie lebioda, pokrzywa, liscmi lub kora z drzew a szczury polne to byl raratys. Bez kontroli tzw. Wolnych mediow zadna wladza nie jest w stanie rzadzic i stad te obostrzenia. To tylko Ktos, kto jest CEPEM i to wiekszym niz dopuszczala to polska ustawa cepowa z 1923 roku moze wierzyc, ze moze byc inaczej i walczy o jakas WOLNOSC.

 • felusiak1

  Oceniono 1 raz -1

  Do 2015 roku nie mieliśmy net neutrality i wszystko działało znakomicie.
  Neutralność sieci to eufemizm wymyslony w celu przejecia internetu przez rząd federalny a dotyczy jedynie bandwith.
  Przed wprowadzeniem tego monstrum dostarczyciele internetu oferowali rózne opcje w zalezności od potrzeb.
  Od 2015 dostepny jest jeden pakiet i jest znacznie droższy niż w 2015 roku. Ponadto neutralność sieci nie ma nic wspólnego z tym co internet oferuje. Netflix oferuje filmy i obawia się, ze właściciel sieci zażąda wiekszych opłat.
  Amazon oferuje to samo co netfix i trochę wiecej za połowe ceny. Konkurencja jest zdrowa i została przywrocona.

 • mille666

  Oceniono 6 razy -4

  Net to od lat w pełni inwigilowany i manipulowany śmietnik z otępiałymi bezmózgowcami przy /najczęściej/ srajfonach...
  -reklama
  -propaganda
  -masowe odmużdżanie..

  co za larmo? zablokują dostęp do ważnych stron? są inni operatorzy... ale większość i tak zna jedynie korporacyjne portale... jak gw

 • poparzony

  Oceniono 6 razy -4

  No właśnie ty płacisz Netflixowi za dostęp do jego treści, a on nie płaci za dostęp do twojego komputera nikomu :(
  Płacisz podwójnie za dostęp do sieci i dostęp do treści - teraz zapłacisz za dostęp do treści i sieci tylko wtedy, gdy korzystasz z tych płatnych treści, bo Netflix będzie musiał podzielić się z właścicielem kabla za transmisje 4K, 8k czy jakie tam x*K..a będą w przyszłości.
  Za treści bezpłatne nie będziesz płacił, a dostęp zapewni ci abonament jak dziś.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX