Tak może wyglądać Surface notepad - elektroniczny notatnik od Microsoftu

Kamil Mizera
Od dłuższego czasu docierają do nas informacje, że Microsoft pracuje nad zupełnie nowym urządzeniem z rodziny Surface. Jedne mówią o smartfonie, inne o czymś na kształt Surface Mini. Jednak ostatnie przecieki wskazują na coś zupełnie innego.

Na to, że Microsoft coś po cichutku szykuje, wskazują co rusz pojawiające się informacje o kolejnych patentach rejestrowanych przez firmę. Nie wiadomo jednak, co to dokładnie ma być, poza tym, że będzie to urządzenie składane i wyposażone w dwa ekrany. Niedawno złożony przez firmę wniosek patentowy rzuca nieco więcej światła na sprawę. Wygląda na to, że Microsoft przygotowuje coś na kształt elektronicznego notatnika.

Paten ten Microsoft zlożył już w czerwcu tego roku, jednak dopiero teraz został on opublikowany. Przedstawia urządzenie wyposażone w 2 ekrany. Na rysunkach możemy zobaczyć kilka sposobów, w jakie można wykorzystywać to urządzenie.

Surface notepadSurface notepad Microsoft patent na patentscope.wipo.int

Z jednej strony mamy wyraźny podziała na górny i dolny ekran, gdzie dolny ekran zamienia się w wirtualną klawiaturę oraz trackpad, a górny stanowi "monitor". Na innym rysunku pokazano, jak obraz wyświetla się na obu ekranach jednocześnie. 

To, co można zauważyć na tych rysunkach, to m.in. niewielkie ramki wokół wyświetlaczy, które mają zapewnić maksymalnie dużą powierzchnię roboczą, gdy urządzenie jest rozłożone. Widać również, że urządzenie ma szeroki kont rozstawu. Ekrany łączą się za pośrednictwem dwóch zawiasów, tak zaprojektowanych, by dało się swobodnie przekręcać urządzenie. Co ważne, w miejscu, gdzie spotykają się ekrany nie widać żadnych ramek.

Nie widać również tego, by do obsługi urządzenia miał być wykorzystywany Surface Pen, choć aż prosi się o to w tym przypadku. Nie wiadomo też nic na temat software'u, ale można się spodziewać, że elektroniczny notatnik będzie działał pod kontrolą Windows 10 lub Windowsa 10 Mobile. W końcu po coś jeszcze Microsoft trzyma swój mobilny system.

Oczywiście, tego typu urządzenie nie jest do końca nowym konceptem. Wystarczy wspomnieć o Sony Tablet P, który został pokazany światu prawie 6 lat temu. Niedawno też pojawił się dwuekranowy smartfon ZTE Axon M. Jak widać, Microsoft Ameryki nie odkrywa.

Tylko, że nie trzeba wymyślać koła na nowo, żeby móc stworzyć coś nowego. Elektroniczny, dwuekranowy notatnik, może być ciekawym pomysłem na zbudowanie własnej niszy. Do tego pasuje do rodziny Surface, mającej biznesowe aspiracje.

Przed Microsoftem jednak najtrudniejsze, a więc wymyślenie, do czego to ma właściwie służyć. Jeżeli to ma być niewielka hybryda to czasy mini-laptopów już się raczej skończyły. Jeżeli zaś ma to być rzeczywiście coś na kształt notatnika, na którym będzie można przejrzeć i wyedytować dokumenty czy arkusze, odebrać pocztę, a nawet do kogoś zadzwonić, a jednocześnie nikt nie będzie próbował nazywać tego smartfonem - to jest w tym jakiś potencjał.

O ile Microsoft w ogóle stworzy takie urządzenie. Od patentu do realizacji jeszcze daleka droga. Może się okazać, że nikt nie czeka na elektroniczny notatnik od Microsoftu

Więcej o:
Komentarze (17)
Tak może wyglądać Surface notepad - elektroniczy notatnik od Microsoftu
Zaloguj się
 • naz_niepoprawna

  Oceniono 9 razy 9

  >>urządzenie ma szeroki kont rozstawu<< - padłem!

 • Jurek Pazurek

  Oceniono 5 razy 5

  Gazeto padnij już całkiem. Wstydu oszczędź. Albo wynajmij za parę złotych jakiegoś średnio debilnego maturzystę, który będzie potrafił napisać wyraz "kąt" poprawnie.

 • maxthebrindle

  Oceniono 5 razy 3

  'Widać również, że urządzenie ma szeroki kont rozstawu.'
  Nadomizt ałtor ma wyzokie wygrzdałdzenie i s polszczyznom sobie raci...

 • kchc

  Oceniono 2 razy 2

  "urządzenie ma szeroki kont rozstawu"

 • proz

  Oceniono 2 razy 2

  urządzenie ma szeroki kont rozstawu - na muzg wam coś padło?

 • jot9

  Oceniono 4 razy 2

  "urządzenie ma szeroki kont rozstawu"
  Pan Karol chciał pewnie być bankowcem, niestety z ortografii to Mizera.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 1 raz 1

  czy ktos może mi wyjasnić co to za nowość (pojawiła się w którejś z ostatnich aktualizacji) w win10, o nazwie

  udostepnianie połaczenia internetowego?

  zajmuje to zwykle ok. 20% pracy procesora, a w efekcie tego oraz innych udogodnień, ostatnio mój procesor pracuje na 100% (czyli NIE pracuje), nawet gdy - UWAGA - kompletnie niczego NIE robię i nie mam włączonych żadnych programów

 • pyra314

  Oceniono 1 raz 1

  To raczej żadna nowość na gizmodo ze 3 lata temu już coś takiego pokazywali od MS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX