Hakerzy zaatakowali system zabezpieczeń ważnej fabryki i sparaliżowali jej pracę. To pierwszy taki incydent

Jak informują specjaliści od cyberbezpieczeństwa z firmy FireEye, grupa hakerów zaatakowała systemy zabezpieczeń jednej z kluczowych fabryk, w efekcie doprowadzając do zatrzymania jej funkcjonowania. Lokalizacji oraz profilu zakładu nie ujawniono.

Z informacji udostępnionych przez FireEye wynika, że za cel ataku napastnicy obrali technologię Triconex firmy Schneider Electric, szeroko stosowaną w sektorze energetycznym (między innymi w elektrowniach atomowych). To pierwszy tego incydent wymierzony bezpośrednio w systemy zabezpieczające, który może stanowić bardzo groźny precedens.

Paraliż takich mechanizmów z pewnością utrudnia specjalistom powstrzymanie ewentualnego ataku (chociażby poprzez jego zamaskowanie) i szybkie wykrycie jego sprawców. Tak właśnie stało się w przypadku wspomnianego incydentu opisywanego przez FireEye.

Złośliwe oprogramowanie o nazwie Triton do przejmowania zdalnej kontroli i zakłócania procesów produkcyjnych, próbowało nawet przywrócić działanie systemów odpowiedzialnych za zabezpieczenia, aby zatrzeć ślady ataku. Część kontrolerów odmówiła jednak posłuszeństwa, doprowadzając do natychmiastowego wyłączenia pracy fabryki.

Czytaj też: Groźny cyberatak wymierzony w klientów 14 polskich banków. Oszuści mogą zyskać dostęp do konta

Specjaliści oceniają, że była to dopiero próba rozpoznania zachowania mechanizmów zabezpieczających w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. Napastnicy będą mogli dostosować złośliwy kod do skuteczniejszej modyfikacji takich systemów. Mimo braku potwierdzenia ze strony FireEye dotyczących lokalizacji oraz sprawców ataku, niektórzy z analityków wskazują zakład w Arabii Saudyskiej.

Odpowiedzialność za incydent może według nich ponosić Iran, który przeprowadzał już podobne ataki na krytyczną infrastrukturę w tym kraju w 2012 i 2017 roku. Sprawa będzie gruntownie analizowana przez Schneider Electric przy współudziale amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego.

Co łączy SMS-y i alfabet Morse'a?

Więcej o:
Komentarze (6)
Hakerzy zaatakowali system zabezpieczeń ważnej fabryki i sparaliżowali jej pracę. To pierwszy taki incydent
Zaloguj się
 • twzelnik

  Oceniono 1 raz 1

  Z artykułu wiadomo, że ...nic nie wiadomo.
  Wiadomo, że Schneider Electric, ale nic poza tym.
  Dodam, że nawet najbardziej podatny i dziurawy system można zwyczajnie izolować od brzydkich i złych wirusów. Tak, to naprawdę dobra metoda: nie wpuszczać wirusów.
  Tak, to możliwe i wykonalne. Są nawet całe systemy operacyjne, na które nigdy nie powstał żaden wirus.

 • spoxel

  0

  odpiąc już ruskim internet czy jeszcze poczekać?

 • gaz-eciarz

  Oceniono 2 razy -2

  Hakerzy zakończyli swoją działalność w momencie rozgryzienia zabezpieczeń. Kto więc sparaliżował działanie fabryki? Czy szanowni redaktorzy wiedzą, jaka to grupa, jak się określa tego typu ludzi? Bo zapewniam, że nie terminem haker.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX