FBI może od 10 lat używać oprogramowania stworzonego przez firmę powiązaną z rosyjskimi służbami

Robert Kędzierski
Oprogramowanie używane przez FBI do badania odcisków palców mogło zostać stworzone przez firmę, która ma powiązania z Kremlem. "Dymiącego rewolweru" brak, ale zrobiło się nerwowo.

Amerykański serwis Buzzfeed, powołując się na informatorów, twierdzi, że FBI korzysta z oprogramowania do rozpoznawania odcisków palców stworzonego przez firmę powiązaną z Kremlem

FBI kupiła bowiem aplikację od pewnej firmy z Francji w roku 2008. Ta jednak miała nabyć algorytmy kluczowe dla działania oprogramowania od rosyjskiej firmy specjalizującej się w cyberbezpieczeństwie - Papillon Systems. 

Rosyjska spółka jest otwarcie zaangażowana w liczne projekty zlecane przez Kreml, wliczając w to agencję wywiadowczą FSB - "następczynię" słynnego KGB. 

Informator Buzzfeed twierdzi, że Amerykanie nigdy nie dowiedzieli się, że algorytmy, z których korzystają tak naprawdę stworzyła firma, która ma powiązania z FSB. Ten fakt był trzymany w tajemnicy. Nie wiadomo zatem czy FBI dokonała gruntownego sprawdzenia zakupionego kodu pod względem jakichkolwiek furtek. 

Czytaj też: Oskarża się ich o współpracę z rosyjskim wywiadem. 

I dziś potwierdzenie to czy rosyjskie oprogramowanie stanowi jakieś zagrożenie potwierdzić musiałby audyt. Jednak Tim Evan, były wysoko postawiony funkcjonariusz amerykańskiej agencji wywiadowczej NSA, stwierdził w rozmowie z BuzzFeed, że Amerykanie nie pozostaną wobec doniesień obojętni. 

Fakt, że istniały jakieś powiązania tego oprogramowania z FSB sprawiłoby, że nie potrafiłbym korzystać z niego spokojnie.

- dodał. 

Doniesienia amerykańskiego serwisu są ciekawe w kontekście incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem, do których doszło na przestrzeni ostatnich lat. Czy to możliwe, że w kodzie używanym nie tylko przez FBI, ale 18 tys. innych amerykańskich agencji zaszyto "tylną furtkę", która ułatwia agentom FSB penetrowanie serwerów? Nie ma na to dowodów, ale szukanie winnego trwa. Kilka dni temu na jaw wyszło, że FBI ostrzegało Donalda Trumpa, że Rosjanie będą "próbowali infiltrować jego kampanię prezydencką". 

Pierwszym, wskazanym przez FBI, jest firma Kaspersky Lab. Twórca jednego z najpopularniejszych programów antywirusowych jest oskarżany o współpracę z Kremlem, a amerykańskie instytucje rządowe nie mogą korzystać z oprogramowania firmy. 

***

Więcej o:
Komentarze (13)
FBI może od 10 lat używać oprogramowania stworzonego przez firmę powiązaną z rosyjskimi służbami
Zaloguj się
 • kruk1210

  Oceniono 11 razy 3

  ""Dymiącego rewolweru" brak, ale zrobiło się nerwowo."
  Przypominam redaktorom gazety, że istnieje możliwość nieużywania każdej kalki językowej, jaka redaktorom przyjdzie do głowy.

 • tomasz0111

  Oceniono 4 razy 2

  Hmm - algorytm to nie kod, to tylko przepis na rozwiązanie pewnego problemu. Furtka może być w kodzie, ale z pewnością nie w algorytmie, bo francuscy programiści od razu by to wykryli.

 • bratjolki

  Oceniono 3 razy -1

  Duzo lepiej FBI czy amerykańskie telekomy robi używajac oprogramowań tworzonych w Izraelu lub przez firmy z Izraelem powiązane...
  Przyjaciele "wielkiemu Hamburgerowi" przeciez nie będą szkodzić?
  Pollard. Rozenbergowie, Kradzenie paszportów poł-przyzwoitych krajów aby mordować i szpiegować pod ich przykrywką... Tego NIGDY nie było. To propaganda.
  Rosjanie natomiast to co innego. Lista prawdopodobienstw, domniemanych dowodow i slepych uliczek (które jak ostatnie dochodzenie o wpływy na Waszyngton które zamiast do Moskwy trafiło do.... Tel Awiwu :)) rośnie jak broda sw. Mikołaja.

 • susdomestica

  Oceniono 3 razy -1

  Czy to, że oprogramowanie jest tworzone przez Rosjan od razu oznacza, że jest szpiegowskie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX