Nowe numery komórkowe wkrótce w Polsce. Ministerstwo Cyfryzacji wydało pozwolenie

Robert Kędzierski
Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło w Polsce nowe numery telefonii komórkowej. Celem jest umożliwienie branży dalszego rozwoju.

Już wkrótce operatorzy telefonii komórkowej będą mieli do dyspozycji nową pulę numerów telefonicznych. Decyzją Ministerstwa Cyfryzacji, o której poinformowano w piątek, do użytku dopuszczono bowiem niemal 10 mln numerów zaczynających się od cyfr "45". Powodem zmian w przepisach jest  wyczerpanie się dotychczas użytkowanych zakresów numeracji. Bez nowej puli numerów branża przemysłowa nie mogłaby się dalej rozwijać, straciliby też konsumenci. 

Warto przypomnieć, że rok temu Play uzyskał pozwolenie na wykorzystanie numerów zaczynających się od "450". Pozostali właściciele sieci będą więc mogli używać numerów zaczynający się od  "45 1 - 9". 

Czytaj też: 160 znaków, które odmieniły nasze życie. Zgadniesz ile lat ma SMS?

Polskie sieci komórkowe mają 51,7 mln klientów (dane z czerwca tego roku).33,3 mln korzystają z abonamentu, a 18,4 mln wybrało ofertę bez umowy. Rok wcześniej sieci miały o 10 proc. więcej klientów. 

Według danych za III kwartał b.r. największym operatorem komórkowym w Polsce jest Play.  "Fioletowi" mają  o pół miliona więcej zarejestrowanych kart SIM niż Orange. Drugi z operatorów szczególnie boleśnie odczuł zmianę ilości użytkowników "na kartę" - stracił ich aż 3 mln.

Według danych GUS w minionym roku z polskiego rynku "zniknęło" ok. 1 mln kart SIM - ma to najprawdopodobniej związek z wprowadzeniem ustawy antyterrorystycznej. 

Więcej o:
Komentarze (44)
Nowe numery komórkowe wkrótce w Polsce. Ministerstwo Cyfryzacji wydało pozwolenie
Zaloguj się
 • skoczylas_jerzy

  Oceniono 4 razy 2

  Robercie Kędzierski, w każdym twoim tekście jest co najmniej jeden niepotrzebny cudzysłów. Dzisiaj dwa: "na kartę" i "zniknęło". No to dlaczego nie dałeś w cudzysłowie np. 'wyczerpanie, 'stracił' czy 'z abonamentu'? A co do użytkowników, to ich się nie waży czy mierzy, lecz liczy, więc nie ilość, tylko liczba.

 • truten.zenobi

  Oceniono 3 razy 1

  a ja się tylko zastanawiam dlaczego urzednicy dopuszczają do tego by numery oszustów z usług premium mozna było pomylić z zwykłymi numerami? numer zaczynajacy się od 7 to podwyższona płatość czy telefon stacjonarny z dolnegoślaska?

 • d1r3ct

  Oceniono 2 razy 0

  "zarejestrowanych kart SIM" to się zgadza, a jaka ilość numerów jest faktycznie aktywa po stronie firm i osób prywatnych ?

 • sulp

  Oceniono 9 razy -1

  rozwiązaniem, którego NAPRAWDĘ brakuje, jest opcja przeniesienia numerów STAJONARNYCH do puli numerów KOMÓRKOWCYH - zwłaszcza do puli Pre-Paid!

 • 500_zl_na_kazde_dziecko

  Oceniono 16 razy -6

  Wychodzi po 2 karty sim na obywatela, co jest mało realne. Podejrzewam że spora część numerów prepaidowych jest nieużywana, przydałoby się wprowadzenie zasady że numer z którego albo na który nie wykonano połączenia przez 3 miesiące jest po wysłaniu kilku ostrzeżeń wyłączany i wraca do puli.

 • xyz_xyz1

  Oceniono 16 razy -6

  A może by tak wzorem innych państw po prostu powiększyć numerację o jedną cyfrę z 9 do 10 cyfr? To chyba lepsze niż kombinowanie z całkowicie nowymi numerami?

 • kruk1210

  Oceniono 13 razy -7

  "Decyzją Ministerstwa Cyfryzacji, o której poinformowano w piątek, do użytku dopuszczono bowiem niemal 10 mln numerów zaczynających się od cyfr "45". "

  Wyobrażacie sobie taką wiadomość: "Ministerstwo Cyfryzacji dopuszcza do użytku adresy e-mail zaczynające się od litery 'a'"? Albo "Ministerstwo Transportu dopuściło do użytku wycieraczki do szyb, pracujące z prędkością wyższą niż 10 razy na minutę"?

  Kto by chciał, żeby o adresach e-mail decydowała Poczta Polska, albo o numerach telefonii komórkowej decydowała Telekomunikacja Polska? Kto jeszcze pamięta wieloletnie oczekiwanie na podłączenie telefonu stacjonarnego?

  Przecież to niepojęte, żeby urzędnicy decydowali o takich rzeczach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX