Ten pozew może pogrążyć Spotify. Serwis wciąż nierentowny, a właściciel piosenek The Doors chce 1,6 mld dol.

Robert Kędzierski
Wytwórnia muzyczna Wixen, do której należą m.in. utwory The Doors, domaga się od Spotify 1,6 mld dolarów. Szwedzki serwis wciąż jest jednak nierentowny. Czy proces może mu zaszkodzić?

Spotify, największa muzyczna chmura świata, może mieć spore kłopoty za sprawą wytwórni  Wixen Music Publishing. Amerykańska firma, posiadająca prawa do utworów m.in. The Doors, Neila Younga, Santany, Rage Against The Machine, Missy Elliot, Toma Petty, domaga się 1,6 mld dol.

Spotify miałoby udostępniać w swoim serwisie utwory bez odpowiedniej licencji. Prawnicy Wixen oceniają, że problem dotyczy 21 proc. treści dostępnych w muzycznej chmurze. 

Cios przed debiutem?

Serwis Spotify nie odniósł się do zarzutów. Ewentualna przegrana mogłaby być dla niego ciosem. Spółka wciąż nie jest bowiem rentowna. Zysk, który generuje jest co prawda coraz większy, a wartość firmy stale rośnie, ale zapłata 1,6 mld dol. byłaby potężnym ciosem.

Według danych opublikowanych w październiku przychody Spotify wzrosły o 40 proc. - wyniosły 2,2 mld dol. Strata wyniosła od 100 do 200 mln dol. W zeszłych latach była znacznie wyższa - w 2016 r. wyniosła 370 mln dol., co stanowiło 12 proc. przychodu. W roku 2015 strata wyniosła 238 mln (12 proc. przychodu), a rok wcześniej 201 mln dol. (18 proc. przychodu). 

Czytaj też: Tesla stworzy konkurenta Spotify? Zaskakujące doniesienia. 

Spółka jest dziś wyceniania na 19 miliardów dolarów. W zeszłym roku wyceniano ją na 16 mld, a rok wcześniej na 13 mld dol. Dlaczego wartość spółki rośnie, skoro wciąż jest nierentowna? Główna przyczyna to rosnący przychód - ostatnie dane mówią, jak wspomniałem wcześniej,  o 40 proc. wzrostu. Dla inwestorów liczy się też rosnąca rzesza użytkowników - Spotify ma ich 140 mln, z czego 60 płaci za abonament. 

Pozew ze strony Wixen może być ciosem dla Spotify, bo firma w tym roku najprawdopodobniej chce wejść na giełdę. Nierozstrzygnięty spór z wytwórnią może skomplikować sytuację - część inwestorów może obawiać się przegranej oraz tego, że z podobnymi roszczeniami wystąpią inne wytwórnie. 

***

Więcej o:
Komentarze (39)
Ten pozew może pogrążyć Spotify. Serwis wciąż nierentowny, a właściciel piosenek The Doors chce 1,6 mld dol.
Zaloguj się
 • takaprawda2015

  Oceniono 22 razy 14

  Zamkną SPOTIFY to się znowu przerzucę na największą "chmurę" świata TORRENTY.

 • ahmed_jubara

  Oceniono 6 razy 4

  25 tys $ to ze dwa bitcoiny.

 • johnmiths

  Oceniono 3 razy 3

  A dlaczego obudzili się w roku debiutu giełdowego????

 • Kurt Vonnegut

  Oceniono 2 razy 2

  Przychód 2,2mld a koszt 2,4mld. Pomijam absurdalną wysokość kosztów. Ne wyobrażam sobie firmy prywatnej w Polsce, której US pozwala jechać na stracie przez 4 lata

 • patatajson

  Oceniono 15 razy 1

  Przeczytałem i co znalazłem?

  "...Amerykańska firma, posiadająca prawa do otworów m.in. The Doors, Neila Younga..." - naprawdę ktoś może mieć prawo do otworów drugiej osoby? I to dość znanej? Hmm...

  "...Strata, którą generuje jest co prawda coraz większa, a wartość stale rośnie, ale zapłata 1,6 mld dol. byłaby potężnym ciosem. Według danych opublikowanych w październiku przychody Spotify wzrosły o 40 proc. - wyniosły 2,2 mld dol. Strata wyniosła od 100 do 200 mln dol. W zeszłych latach była znacznie wyższa - w 2016 r. wyniosła 370 mln dol...." - to jak z tą stratą? Zwiększa się czy zmniejsza?

  "...rosnąca rzesza użytkowników - Spotify ma ich 140 mln, z czego 60 płaci za abonament." - 60 osób płaci abonament? To by był nienajlepszy wynik. A może 60% płaci? A może 60 mln płaci?

  Krótki tekst naprawdę łatwo przeczytać przed publikacją i poprawić byki.

 • jarzebiaknaczczo

  0

  Jak to: generuje zysk, a jest nierentowny?

 • hdtvpolska

  0

  " Majteczki w kropeczki ... " to jest genialny txt piosenki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX