Duża luka w procesorach Intela. Trzeba aktualizować wszystkie systemy operacyjne. Możliwy spadek wydajności

Początek nowego roku okazuje się mocno pechowy dla jednego z topowych producentów procesorów. Niebezpieczna luka wykryta we wszystkich układach Intela produkowanych w ciągu ostatniej dekady wymaga aktualizacji Linuksa i Windowsa. To jeszcze nie koniec kłopotów.

W telegraficznym skrócie - problemy, o których donosi serwis The Register, dotyczą wykrycia nieautoryzowanego dostępu najróżniejszych aplikacji do zabezpieczonych rejonów w pamięci jądra systemu operacyjnego (tzw. kernela).

Luka może poważnie zakłócić funkcjonowanie nie tylko prywatnych komputerów, lecz także maszyn firm korzystających z usług wirtualizacji od Amazonu, Microsoftu oraz Google. Ze względów bezpieczeństwa większość informacji o zagrożeniu utrzymywana jest nadal w tajemnicy.

Aby usunąć wspomnianą lukę niezbędna jest aktualizacja na poziomie systemowym. Odpowiednie łatki zostały już przyszykowane dla wszystkich największych platform (Windows, Linux oraz macOS), a ich rozesłanie do użytkowników to kwestia najbliższego tygodnia. Niestety niosą one ze sobą efekt uboczny. Nałożenie dodatkowej warstwy izolującej jądro systemowe od aplikacji obciąża procesor i może spowodować spadek jego wydajności o nawet 30 proc.

Do sprawy opisanej przez The Register odnieśli się również przedstawiciele bezpośredniego konkurenta, czyli AMD. Mikroarchitektura ich procesorów rzekomo nie pozwala na podobne działania, nie jest zatem podatna na potencjalne ataki z użyciem wspomnianej wyżej luki. Co ciekawe, firma zaleca mimo wszystko zastosowanie najbliższych aktualizacji bezpieczeństwa również w przypadku komputerów z CPU od AMD.

Czytaj też: Eksperci załamują ręce: jeśli masz taki procesor twój komputer może zostać przejęty przez USB

Warto pamiętać, że łatka wpłynie na wydajność wszystkich procesorów opartych o architekturę x86, zatem teoretycznie również tych od AMD. Na ostateczne wpływ aktualizacji systemowych na wydajność procesorów Intela oraz AMD musimy jeszcze zaczekać. Dużo zależy tu bowiem od konkretnego scenariusza funkcjonowania komputera i dodatkowych informacji o samym zagrożeniu.

AKTUALIZACJA [4 stycznia 10:20]: W oficjalnym komunikacie prasowym przedstawiciele producenta odnieśli się do ujawnionych wcześniej informacji zapewniając, że wykryta luka nie dotyczy wyłącznie procesorów Intel. Firma współpracuje blisko z innymi producentami (w tym AMD i ARM) nad rozwiązaniem problemu. Ponadto obniżenie wydajności procesorów po aktualizacji systemowej będzie zależeć głównie od rodzaju wykonywanych na komputerze operacji i po pewnym czasie zostanie zredukowane. Jedno nie ulega wątpliwości: wszelkie dostępne poprawki systemowe należy niezwłocznie zainstalować.

Co łączy SMS-y i alfabet Morse'a?

Więcej o:
Komentarze (71)
Poważna luka w procesorach Intela. Trzeba aktualizować wszystkie systemy operacyjne. Możliwy spadek wydajności
Zaloguj się
 • tomasz.rze

  Oceniono 6 razy 6

  Kilkadziesiąt procent obciążenia procesora więcej?
  To już nawet Intel chce wydobywać bitcoiny na przemysłową skalę?

 • stefffon

  Oceniono 7 razy 5

  po pierwszych testach łatki bazy danych na Intelu działają wolniej nawet o 50%...
  A nagrosze jest to, że ten monopolista dysponuje taką siłą/kasą na łapówki, że forsuje Microsoft i innych, żeby AMD też miały tą łatkę, mimo że jej nie potrzebują i żeby też zwolniły!

 • Black Swan

  Oceniono 13 razy 5

  Czyli po instalacji tej "latki" bede mial inny komputer niz kupilem bo znaczmie wolniejszy... A to oznacza, ze moge zwrocic taki produkt do sprzedawcy, ktory oczywiscie kaze sie pocalowac w dupe...
  Widze tu miejsce na pozew zbiorowy bo po dobroci to na pewno nic nie oddadza ani tez nie naprawia tego bledu, ktory spowalnia komputery.. Dla producenta to nawet lepiej bo latwiej bedzie mu sklonic nas do wymiany sprzetu na nowy..

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 4 razy 2

  Intel? To nie luka, to backdoor dla NSA itp.

 • trololololo

  Oceniono 2 razy 2

  wszystko fajnie tylko w abstrakcie pominięto fakt, że każdy mac wyprodukowany na architekturze x86 również jest dotknięty dziurą w VT. i tutaj się zaczną poważne schody, ponieważ środowisko MacOS jest bardzo szczegółowo zoptymalizowane. spadek wydajności nawet o 15% oznacza bardzo duże komplikacje dla budowy całego systemu - od kernela aż po GUI.

 • szela81

  Oceniono 4 razy 2

  Jak normy w tdi :)

 • Rob S. Pierre

  Oceniono 2 razy 2

  "łatka wpłynie na wydajność wszystkich procesorów opartych o architekturę x86"
  Czyli jak mam platformę x64 to mogę się nie bać?

  BTW, Intel jest za duży, żeby upaść. Pozwy zbiorowe to mrzonka, interwencja państwa nie pozwoli na to, tak jak kiedyś było z bankami.

 • rekkoon

  Oceniono 6 razy 2

  Luka odkryta - bardzo poważna. Jasne. Przez 10 lat żaden złośliwy twórca kodu jej nie wykrył i nagle okazuje się ona strasznym zagrożeniem? To podobnie jak w przypadku Windowsa XP - po zakończeniu okresu aktualizacji miał być rzekomo strasznie podatny na ataki a hakerzy tylko czekali aż Microsoft skończy wsparcie. I co? I nic. Przeciętny użytkownik może spokojnie olać tę aktualizację i nic mu się nie stanie.

 • spokojswiety

  Oceniono 3 razy 1

  W takim razie INTEL musi wszystkim, którzy kupili ich procesor zwrócić co najmniej 30% kosztów jakie ponieśli na jego zakup + pokryć koszty innych strat z tym związanych. Za błędy powinno się odpowiadać, a łatka obniżająca wydajność nawet o jeden procent nie jest rozwiązaniem akceptowalnym bo jest to strata po stronie klientów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX