Intel podejmuje walkę z groźnymi lukami. Już wkrótce załatają 90 proc. procesorów

Uspokajające wieści z obozu Intela. Gigant nie pozostaje bierny w obliczu ostatnich informacji o lukach w architekturze procesorów, umożliwiających wykradanie poufnych danych.

Stosownych łatek obejmujących swoim zasięgiem 90 proc. procesorów z ostatnich 5 lat możemy spodziewać się lada moment.

To bardzo dobre wieści, biorąc pod uwagę, że jak wynika ze wstępnych analiz zagrożenia opisywane przez specjalistów jako Meltdown oraz Spectre dotyczą bardzo szerokiej gamy produktów. Gigant pracuje nad rozwiązaniem problemu wspólnie z AMD oraz ARM, a stosownych poprawek ze strony samego Intela możemy spodziewać się w ciągu najbliższych dni.

Głos w sprawie zabrało również Apple. Większość urządzeń tego producenta (w tym komputery stacjonarne, notebooki, tablety oraz smartfony) pozostają podatne na ataki Meltdown oraz Spectre. Na szczęście producent już teraz zapowiedział wydanie stosownych aktualizacji systemowych, które co istotne nie wpłyną na wydajność sprzętu. Trafią one do użytkowników w ciągu najbliższych kilku dni.

Stosowne poprawki niwelujące potencjalny atak na wykryte w procesorach luki udostępnia już Microsoft. W obliczu wcześniejszego ujawnienia informacji o zagrożeniu koncern zdecydował się nie zwlekać do drugiego wtorku, kiedy to zazwyczaj publikuje z miesięczną częstotliwością biuletyn bezpieczeństwa ze stosownymi poprawkami do zainstalowania.

Czytaj też: Lepiej usiądźcie. Według Google luka w procesorach nie dotyczy wyłącznie Intela. Układy AMD i ARM również zagrożone

Na szczęście, jak zapewniają analitycy zajmujący się tematem testowania aktualizacji, nie powodują widocznego spadku wydajności typowych domowych komputerów. Oczywiście na ostateczny efekt przyjdzie nam pewnie jeszcze poczekać, jednak wygląda na to, że sytuacja zaczyna powoli wracać do normy. Przynajmniej taką mamy nadzieję. Na szczęście w tym czasie nie wykryto również próby wykorzystania luk do ataków typu Meltdown lub Spectre.

Co łączy SMS-y i alfabet Morse'a?

Więcej o:
Komentarze (26)
Intel podejmuje walkę z groźnymi lukami. Już wkrótce załatają 90 proc. procesorów
Zaloguj się
 • maxthebrindle

  Oceniono 13 razy 5

  Intel nie 'łata procesorów', bo te nadal są podatne na atak. Łatane są systemy operacyjne. Natomiast towarzyszące owemu łataniu spowolnienie dotknie praktycznie wszystkich - bo jeśli nawet komputer domowy używany do przeglądania fejsa i grania w gry nie zwolni zauważalnie, to systemy bazodanowe, serwery chmurowe czy serwery hostujące strony, z których korzystamy zapewne zwolnią w sposób dający się odczuć, bo to wynika ze specyfiki ich pracy (częste odwołania do obsługi I/O z poziomu jądra systemu).

 • magnetoplumbit

  Oceniono 1 raz 1

  "ntel nie 'łata procesorów', bo te nadal są podatne na atak."
  Czesc mozna zalatac mikrokodem ale nie wszystkie.
  "częste odwołania do obsługi I/O z poziomu jądra systemu"
  Odwolania z poziomu jadra nie spowalniaja, spowalnia ilosc syscalli a wiec odwolania z poziomu uzytkownika.

 • 0

  Od kilku lat kupuje wyłącznie AMD i układy ATI, wygląda na to że w tym wyścigu Intel zagalopował się nie zważając na bezpieczeństwo. Dlaczego wybieram AMD i ATI bo analizując ich funkcje widać że zawsze od pewnego czasu te układy obsługują więcej instrukcji a więc idą zgodnie z duchem postępu, nie bacząc na oszukańcza konkurencję która zawsze chce być szybsza kosztem jakości, mamiąc w ten sposób klientów, nie tędy droga !. Proszę zauważyć że układy ATI zawsze obsługują wyższy standard DirectX od Nvidii, OpenGL oraz Pixel shader itp.Proszę sobie zerknąc na ten filmik jak się produkuje cpu, taki 5bardziej edukacyjny ale jakiej firmy to można domyśleć się na końcu, bo oficjalnie nie jest podane :) youtube.com/watch?v=qm67wbB5GmI

 • takaprawda2015

  0

  AMD ma taką samą lukę. Czy już podali kiedy załatają lukę??

 • lud.czerski.wyklety

  0

  Sprytny sposób na podkręcenie sprzedaży procesorów. Rozczarowani użytkownicy Intela kupią AMD, a rozczarowani użytkownicy AMD kupią Intela. Zyska duopol. Stracą klienci.

 • ssierota

  0

  Cos mi sie wydaje, ze bedzie z tym troche zamieszania. Wydawcy systemow operacyjnych publikuja poprawki, tworcy procesorow publikuja poprawki, a do tego tworcy aplikacji publikuja nowe wersje albo sposoby konfiguracji, zeby byc niepodatnym albo mniej podatnym na ten blad (Chrome). Kazda poprawka powoduje zmniejszenie wydajnosci. Potem, kiedy bedzie wiadaomo ktora droga jest najkorzystniejsza, trzeba to bedzie odkrecac. Prywatni uzytkownicy, w masie, sa srednio wyedukowani i w efekcie bedziemy mieli setki milionow spowolninonych komputerow i smartfonow.
  A w koncu Intel/AMD/Samsung czy ktos tam jeszcze wyda procesor pozbawiony sprzetowo bledu i znowy sie zamiesza.

 • jck12

  0

  Na pewno będzie można kupić nowe, lepsze.

 • kac

  0

  "Na szczęście, jak zapewniają analitycy zajmujący się tematem testowania aktualizacji, nie powodują widocznego spadku wydajności typowych domowych komputerów."... za niebezpiecznik.pl, który w końcu na temacie zna się nieco lepiej niż lewicowa bulwarówka: spadki wydajności procesorów mogą sięgnąć 20% lub nawet ponad 60% w przypadku i7-6700... Rozumiem,że na tej tematyce się na Czerskiej nie znacie ale jak coś "przedrukowujecie" to przynajmniej to w minimalnym stopniu zweryfikujcie, unikniecie w ten sposób takich kompromitacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX