Tajna misja rakiety Elona Muska dla amerykańskiego rządu. SpaceX nie pokazał nawet pełnej transmisji

Rakieta Falcon 9 startowała z wojskowego kosmodromu na Przylądku Canaveral na Florydzie. Pierwsza w tym roku misja prywatnej firmy SpaceX zakończyła się sukcesem, ale niewiele o niej wiadomo.

O tym, że taka misja jest planowana, wiadomo było od jesieni ubiegłego roku. Ale Elon Musk, szef SpaceX niespecjalnie się nią chwalił, a rząd także unikał jakichkolwiek komentarzy.

Kod Zuma

Przedsięwzięciu nadano kod Zuma. Tak nazywa się sprzęt, który wyniosła na orbitę Ziemi rakieta Falcon 9. Ma to być jakiś statek kosmiczny, możliwe, że satelita. Dla amerykańskiego rządu wyprodukowała go firma Northrop Grumman, która także miała zająć się zorganizowaniem wyniesienia ładunku w przestrzeń kosmiczną. Zleciła to SpaceX-owi, argumentując swój wybór niskim ryzykiem i kosztami.

Obniżenie kosztów lotów w Kosmos jest jednym z głównych założeń Elona Muska. Jego rakiety nie kończą misji jako kosmiczne śmieci – na Ziemię wraca pierwszy, podstawowy moduł, który można potem wielokrotnie wykorzystać.

Tajemnicza misja Zuma

Z tego osiągnięcia SpaceX jest najbardziej dumny i pokazał podczas tradycyjnej transmisji tylko te kluczowe momenty – sam start i lądowanie. Reszta pozostała tajemnicą.

Tajemnic jest zresztą więcej. Zuma została wyniesiona na tak zwana niską orbitę Ziemi, ale nie wiadomo, gdzie dokładnie. Nie wiadomo, która rządowy departament zlecił misję i za nią zapłacił – co utrudnia rozszyfrowanie jej celu. Zwykle takie tajne ładunki dotyczą kwestii militarnych, bezpieczeństwa narodowego czy szpiegowskich.

Ambitne plany Elona Muska

Pierwotnie start miał odbyć się w listopadzie, był jednak kilka razy przekładany, z powodów technicznych albo niesprzyjającej pogody. Ostatecznie otworzył rok jako pierwsza misja SpaceX w 2018. To ma być rok pełen ambitnych wyzwań – firma chce pobić ubiegłoroczny rekord 18 misji i planuje przeprowadzić ich około 30. Niedługo ma też przeprowadzić bardzo ważny test swojej ogromnej rakiety Falcon Heavy, która docelowo ma służyć do załogowych misji, w tym – co jest marzeniem Muska od lat – na Marsa.

Czytaj więcej na ten temat: Falcon Heavy na nowym filmie SpaceX. Rakieta na stanowisku startowym wygląda obłędnie

+++

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Więcej o:
Komentarze (20)
Tajna misja rakiety Elona Muska dla amerykańskiego rządu. SpaceX nie pokazał nawet pełnej transmisji
Zaloguj się
 • true_lysander

  Oceniono 3 razy 3

  I tu niestety pojawia się zgrzyt, gdyż satelita nie dotarł na orbitę. Sprzęt SpaceX zadziałał jak należy, ale ostatni stopień, który zazwyczaj był dostarczany przez SpaceX, w tym przypadku był dostarczony przez klienta końcowego - nie zadziałał. W związku z tym z satelitą utracono kontakt niedługo po starcie. O całości wydarzeń poinformowano już na konferencji prasowej. Więcej dostępne na stronach NBC.

 • Oceniono 2 razy 2

  Bez przesady, że taka tajna. SpaceX na stronie głównej umieścił retransmisje startu. Misja była realizowana dla klienta, firmy Northrop Grumman. To nie jest misja badawcza, tylko regularna, rutynowa już, komercyjna, więc nie ma specjalnie co nagłaśniać. SpaceX pokazał transmisję swojej części misji, do momentu odpalenia osłon ładunku. To nie pierwszy raz, gdy tak się dzieje, SpaceX wykonał już wcześniej misje z utajnionym ładunkiem.

 • xmldir

  Oceniono 1 raz 1

  Połączenie z amerykańskim tajnym satelitą Zuma, wystrzelonym w niedzielę na rakiecie nośnej Falcon 9 firmy SpaceX, zostało utracone, donosi Wall Street Journal, powołując się na dwóch urzędników.

  Zaznaczono, że urządzenie zbudowane przez firmę Northrop Grumman nie mogło oddzielić się od drugiego stopnia. Najprawdopodobniej zepsuło się lub wpadło do morza.

 • jatonapisalem

  Oceniono 1 raz 1

  Zaraz pewnie pojawi się tu jakiś "płaskoziemiec" ze swoja teorią, ze nie pokazano więcej, bo nie ma kosmosu, ziemia jest płaska i nie można wynieść nic na ziemską orbitę, bo się przypierdzieli rakietą w kopułę. No i do powyższego doda standardowe, że co prawda Kopernik nie była kobietą, ale za to jezuitą i masonem zarazem (mniejsza z tym kiedy powstał zakon jezuitów, kiedy masoni, a kiedy żył Kopernik), którzy to wspólnie okłamuja wszystkich ludzi i tworzĄ tajne rządy. :D

 • marcin_rz

  0

  Droga Gazeto - gdyby misja była tajna, to by nie było tego artykułu.

 • radi242

  0

  " Jego rakiety nie kończą misji jako kosmiczne śmieci – na Ziemię wraca pierwszy, podstawowy moduł, który można potem wielokrotnie wykorzystać."

  W przypadku pierwszego stopnia rakiety raczej martwiłbym się czystością oceanów - ten element i tak nie był w stanie pozostać na orbicie i w tradycyjnych konstrukcjach spadał do Atlantyku bądź Pacyfiku. SpaceX poradziło sobie całkiem dobrze z kwestią obniżenia kosztów kolejnych misji i odzyskiwania użytych komponentów.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 2 razy 0

  Projekt wędzonka kimdzonka: umiścili satelitę, którego jedynym celem jest wylądowanie na głowie wieprzka...

 • starszy-65

  Oceniono 4 razy 0

  Osobiście uważam, że jest bardzo dobrze kiedy obronne działania każdego państwa są chronione tajemnicą bo i po co mi to wiedzieć kiedy nie mam wpływu na działanie Antosia, zresztą nikt nie ma wpływu a i tak wszyscy się cieszą więc nie wiadomo ile takich Antosiów jest na świecie i dlatego dla mojego spokoju wszystko powinno być ukryte.

 • qqben

  Oceniono 2 razy 0

  "Jego rakiety nie kończą misji jako kosmiczne śmieci – na Ziemię wraca pierwszy, podstawowy moduł, który można potem wielokrotnie wykorzystać" A zbiorniki z paliwem spalają się w słońcu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX