Akcje Kodaka niemal w jednej chwili podrożały o 120 proc. Wszystko przez zaskakującą decyzję

Eastman Kodak, licząca sobie 130 lat firma związana z branżą fotograficzną, postanowiła wejść w kryptowaluty. Efekt tej decyzji należy uznać za spektakularny.

Firma Eastman Kodak, ikona w świecie fotografii, pomimo liczącej 130 lat historii postanowiła zainwestować w najnowocześniejsze technologie. Spółka podjęła dwie ważne decyzje. Po pierwsze uruchamia nową platformę dla fotografów i agencji, dzięki której będzie można dystrybuować zdjęcia. KodakOne ma stworzyć "nową ekonomię" licencji. 

Czytaj też: Czy to aparat czy smartfon? Jedno jest pewne: to Kodak. 

Druga z decyzji jest bardziej zaskakująca. Kodak postanowił bowiem stworzyć własną kryptowalutę do obsługi swojej platformy - KodakCoin. 

To nie koniec zmian. W swojej nowojorskiej siedzibie Kodak uruchomi kopalnię bitcoinów - Kodak KashMiner. Urządzenie zaprezentowano podczas targów CES 2018.

Spotlite's Halston, przedstawiciel firmy, która będzie prowadziła "kopalnię" w rozmowie z BBC stwierdził, że w ciągu najbliższych 24 miesięcy każde 4000 dolarów zainwestowane w wydobywanie kryptowalutu powinno przynieść 500 dolarów zysku miesięcznie. 

Giełdowe szaleństwo

Decyzja Kodaka wywołała euforyczną reakcję na giełdzie - notowania spółki wystrzeliły najpierw o 30 proc., by po chwili osiągnąć 120 proc. wzrostu. Dla firmy to przełom, bo od mniej więcej pół roku odnotowuje wyraźny spadek cen akcji. 

Modne słowo "blockchain"

Dlaczego inwestorzy nagle zaufali Kodakowi? Z jednej strony mogli po prostu uwierzyć, że nowa platforma i kryptowaluta, będąca narzędziem do jej obsługi, pomogą firmie konkurować. Istnieje też możliwość, że Kodak popłynął na fali popularności kryptowalut. Związane z nimi słowo "blockchain" robi zawrotną karierę. Pisaliśmy kilka tygodni temu o notowanej na londyńskiej giełdzie spółce On-line Plc. Jej akcje zyskały  aż 394 proc., po ogłoszeniu planów zmiany nazwy na On-line Blockchain Plc. 

Jeden z komentatorów w rozmowie z BBC twierdzi, że technologia blockchain nie pozwoli na lepszą ochronę praw autorskich, a nowa platforma Kodaka nie będzie działać lepiej niż konkurencyjne. Nie ma bowiem żadnego dowodu na to, by kryptowaluty miały pomóc. Przyszłość pokaże więc, czy decyzja Kodaka faktycznie przełoży się na wyższe zyski fotografów, czy jest jedynie umiejętnym marketingiem bazującym na trendach. 

***

Zobacz, jak możesz dodać ekstra napięcie do swojego wideo dzięki efektowi Vertigo

Więcej o:
Komentarze (17)
Totalnie zaskakująca decyzja Eastman Kodak. Efekt? Wzrost cen akcji o 120 proc.
Zaloguj się
 • tytus.k

  Oceniono 9 razy 9

  Powtórka z bańki dot.com w całej okazałości... Tyle osób czyje frustrację, że nie zainwesowało swojego czasu w krypto, że rezultaty ich działań mogą być dziś dziwne... najciekawsze, że *niektóre* kryptowaluty wyglądają obecnie na posiadajace potencjał do dalszego wzrostu cen. Potencjał natury fundamentalnej. No, ale właśnie w umiejętności identyfikacji takich obiecujących aktywów zawiera się urok działania inwestora :)

 • twzelnik

  Oceniono 8 razy 6

  U nas sprzątaczka weszła w kryptowaluty, nazwała to quibelcoin.
  Twierdzi, że dzięki użyciu technologii blockchain może zagrać na nosie banksterom i cieszy ją ich skowyt.
  Koleżanka coś nie dowierzała, ale dowiedziała się że ma ból duupy i po prostu żałuje, że jeszcze w to nie weszła.
  Na razie 1QBL=0,0000001RPL, a jeden RPL=0,001PLN, ale w ciągu ostatniego tygodnia zdrożało o 10000% i oczywiście ma tak drożej przez najbliższe 100-200 lat. Nie sposób na tym stracić.

 • student_zebrak

  Oceniono 4 razy 2

  Jesli w firmie nadal sa ci, ktorzy nie potrafili rozwinac fotografii cyfrowej (byli pionierami), to marnie to widze.. Gdyby nie wyprzedaz patentow , ktore mieli, to dzis bysmy juz nic nie pisali.
  Naukowy i technologiczny gigant, ale zarzadzanie mizerniutkie. Poza tym, mam watpliwosci co do rzetelnosci tej firmy, gdy mogli rzneli klientow i konkurencje bez skrupulow.

 • tijeras66

  Oceniono 4 razy 2

  oj jak to wszystko gruchnie, dziś czytałem, że firma konfekcjonująca herbatę też zainwestowała w krypto i będą kopać. Jej akcje oczywiście poleciały w górę. Niech jeszcze Tesla powie że robi Tesla Coina, czy w zasadzie całą resztę biznesu można zamknąć - niech wszyscy kopią swoja waluty i wymieniają jednego psa wartego 1mln na 2 koty po 500tys.

 • tomasz.rze

  Oceniono 3 razy 1

  W Polsce od dawna istnieje rodzima kryptowaluta.
  Nazywa się LizusCoin.
  Jej wartosć ronie wraz ze wzrostem poparcia, a wydobywa się ją za pomocą języka.

 • gadolinn

  Oceniono 3 razy 1

  szybko w górę, jeszcze szybciej w dół

 • fagusp

  Oceniono 1 raz 1

  Hm, pamiętam jak dziś ... kiedy Chemiskór SA porzucił garbarstwo i zajął się wydawnictwem gazet i internetem (pod nazwą 4MEDIA). To była prawdziwa WIRRówka. Widać nowe wraca ...

 • Iwona Tefalska

  Oceniono 2 razy 0

  Jeżeli Unia ma finansować pomiot polskich wsioków, zaściankowych, zakompoleksionych dziaciaków ukształtowanych przes antysemicki dom, kosciół i ograniczoną, światopoglądowo polską szkołę.....To to są wyrzucone w bloto unijne pieniądze! Przy okazji zapytam, jak długo Unia zamierza finasować działalność meza rozprawiczonej na Macie z wyniki9em 27:1 cory polskiego kościoła? Hm....Były Prezydent Francji miał rację, gdy jej wprost powiedział; Kto za to płaci? I tymi słowami posłał ją won....od stolika!

 • bzzbzzbzz

  Oceniono 4 razy 0

  wtf ? pokazali jednego asica i się cieszą jak dziecko lodem ....
  Jak by kupili np 10.000 takich urządzeń i do tego napisali że mają najtańszy prąd na rynku to może by to coś oznaczało w świecie btc.... ehhhhh

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX