Korzystasz z sytemu Windows? Nie będzie już ulepszeń. Microsoft da tylko "łatki bezpieczeństwa"

Robert Kędzierski
Windows 8 i Windows 8.1 od 9 stycznia nie są już w pełni wspierane przez Microsoft. Co to oznacza dla użytkowników tych systemów?

Zgodnie z harmonogramem Windows 8 i Windows 8.1 nie są już wspierane przez Microsoft w pełnym zakresie. Oznacza to, że systemy nie będą już rozwijane. Nie trafią na nie żadne ulepszenia, nowe funkcje. 

Microsoft zaprzestanie też wydawania łatek, które miałyby usprawnić pracę systemu. Firma do roku 2023 zapewni jednak aktualizacje z bezpieczeństwem. Oznacza to, że jeśli pojawią się wirusy wykorzystujące jakieś niewykryte dziś furtki gigant z Redmond załata je również na W8/8.1. Użytkownicy systemów nie muszą więc robić nic, jeśli zależy im wyłącznie na bezpieczeństwie. W związku z ostatnimi doniesieniami dotyczącymi luk w procesorach Intela i AMD mogą jednak rozważyć przesiadkę na nowszy system. 

Według Netmarketshare.com Windows kontroluje 88 proc. komputerów osobistych na świecie. W grudniu minionego roku Windows 10 miał 33 proc. udziału wśród wersji Windows. Popularniejsza wciąż pozostaje "siódemka" - korzysta z niej 43 proc. użytkowników Windows. "Ósemkę" wybrało zaledwie ok. 7 proc. osób. 

Wzrost popularności Windows 10 nie zachwyca, ale Microsoft i tak ma powody do zadowolenia. Liczba użytkowników najnowszego systemu wzrosła bowiem do 600 mln. Jak wylicz Ghack w 2015 roku było to 200 mln, a w maju b.r. 500 mln. Wzrost jest więc wyraźny, chociaż nie tak szybki, jak chciałby Microsoft. Firma zakładała bowiem, że w ciągu nie więcej niż trzech lat korzystających z Windows 10 będzie miliard. Do osiągnięcia tego celu pozostał mniej więcej rok.

Czytaj też: Rewolucja w laptopach naprawdę blisko. Ważny krok Microsoftu. 

Windows 8 to jedna z najbardziej nielubianych wersji Windows. Kontrowersje wywołał przełomowy, oparty na "kaflach" interfejs. Jego twórca, Jacob Miller, wyjaśniał użytkownikom portalu Reddit dlaczego Microsoft zdecydował się na takie rozwiązanie. "Kafle" miały być przeznaczone dla użytkowników korzystających z komputera okazjonalnie. Tych, którzy chcą szybko przejrzeć zdjęcia albo coś opublikować. Użytkownicy bardziej zaawansowani mieli korzystać ze środowiska tradycyjnego czyli zwykłego pulpitu. Niestety użytkownicy nie zrozumieli tej filozofii - większość utyskiwała na brak przycisku "start" i zbyt rewolucyjne zmiany w interfejsie. 

Jak zmieniał się Windows od wersji 1 do 8? Ależ ewolucja

Więcej o:
Komentarze (37)
Kolejna wersja Windows nie otrzyma już ulepszeń. Microsoft zapewni tylko łatki bezpieczeństwa
Zaloguj się
 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 12 razy 8

  Panie Kędzierski. Robisz pan sensacyjny tytuł, a o terminie zakończenia wsparcia dla KAŻDEGO systemu i jego wersji wiadomo od lat, bo te terminy są publikowane ze sporym wyprzedzeniem. Może pana zdziwię, ale równiez obecna wersja windowsa 10 ma już wyznaczony termin końca wsparcia.

 • ksobier

  Oceniono 13 razy 5

  Ja pier.... Czemu na głównej jest napisane, że najbardziej nielubiana wersja? Najbardziej nielubiane wersje to Millenium i Vista. 8 to przejściówka do 8.1 która nie była już tak bardzo nielubiana.

 • twzelnik

  Oceniono 6 razy 4

  Eeee tam! Ósemka jest w porządku!
  Wystarczy tylko ...zainstalować Classic Shell i dostosować interfejs do stanu sprzed Win XP. Tak jest, SPRZED XP.
  Wtedy da się efektywnie PRACOWAĆ na tym systemie.
  BTW: z Vistą jest podobnie - to całkiem przyzwoity system po dołożeniu Classic Shell i wyłączeniu pierdół z Aero.

 • felucjan

  Oceniono 5 razy 1

  Jak zakończy się wsparcie Linuxa, to piszcie. Reszta artykułów to lipa i szukanie taniej sensacji.

 • oszrany

  Oceniono 7 razy 1

  E tam nie lubiany, ja dopiero go sobie zainstalowalem :)

 • wiesscar

  0

  Mialem smarfony z 8.1 i chodzily szybko i dobrze.
  Nie zacinaly sie.

 • szejski

  0

  Czekam z zapartym stolcem, aż wreszcie przestaną ulepszać Windows 10. A tu menu mam raz w pionie, raz w poziomie...

 • zaqset

  0

  Tłumaczenie twórcy kafelek "Niestety użytkownicy nie zrozumieli tej (jego) filozofii..." to mistrzostwo fałszu/ego/hipokryzji/zapatrzenia w siebie... po prostu Microsoft.
  Zamiast uderzyć się w pierś zwala winę na użytkowników. Ręce opadają. Wypowiedź ta obnaża sposób myślenia tej firmy (czyt. ludzi zarządzających).

 • mgkgk

  Oceniono 2 razy 0

  wersja 8.1 jest o niebo lepsza od przymulonej i szpiegującej 10tki. Jest praktycznie bez wad, ale koncerny od softu, reklamy i podzespołów napychają sobie kabzę na pseudonowościach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX