Boeing prezentuje prototyp drona, który zawstydzi konkurencję. Ta maszyna to prawdziwy siłacz

Prototyp drona transportowego Boeinga

Prototyp drona transportowego Boeinga (fot. Boeing | YT (zrzut ekranu))

W zaprezentowanym właśnie przez Boeinga prototypie drona o typowo transportowym przeznaczeniu zdumiewają dwie rzeczy. Pierwsza z nich to masa, jaką jest w stanie unieść, zaś druga to rekordowo krótki czas realizacji projektu.

Inżynierom Boeinga zbudowanie działającego prototypu drona transportowego o roboczej nazwie eVTOL CAV (electric vertical-takeoff-and-landing cargo air vehicle) zajęło raptem trzy miesiące i to od momentu powstania samego konceptu na papierze. Już same gabaryty maszyny robią ogromne wrażenie (długość 4,57 m, szerokość 5,49 m, wysokość 1,22 m, waga 339 kg). Co ciekawe, masa własna wyrażona w funtach to 747. Przypadek?

 

Elektrycznego drona unosi w powietrze system ośmiu śmigieł kręcących się w przeciwnych do siebie kierunkach. I co chyba najważniejsze - działa, co rzekomo potwierdzają pierwsze testy przeprowadzone na terenie laboratorium Boeinga w Missouri. Jak zapewniają inżynierowie odpowiedzialni za projekt maszyna uniesie ładunek o masie nawet 500 funtów, czyli ponad 220 kg.

Czytaj też: Boeing bije rekordy. Dostarczył najwięcej samolotów w historii. Latamy więcej, niż kiedykolwiek

Mimo typowo towarowego przeznaczenia widać wyraźnie, że Boeing konsekwentnie zmierza w kierunku, w którym spogląda obecnie większość dużych koncernów -  autonomizacji transportu przyszłości. Projekt może posłużyć również za podwaliny do testowania systemu autonomicznych taksówek. W tej działce z pewnością pomoże przejęta w ubiegłym roku przez Boeinga firma Aurora Flight Sciences.

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Zobacz także
Komentarze (17)
Boeing prezentuje prototyp drona, który zawstydzi konkurencję. Ta maszyna to prawdziwy siłacz
Zaloguj się
 • dyktator_bolandy

  Oceniono 6 razy 6

  "co rzekomo potwierdzają pierwsze testy "
  czyli kłamią? a może nie wiesz co znaczy "rzekomo", autorze?

 • fagusp

  Oceniono 3 razy 3

  Chybabym się podniecił gdyby ... podano, ile czasu to ustrojstwo jest w stanie utrzymać się powietrzu na jednym ładowaniu. I po jakim czasie ładowania akumulatory są pełne. A tak pozostaje mi tylko Porhub (wersja light), ewentualnie TVP/Trwam (hardcore).

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 2 razy 2

  Prototyp drona transportowego posiada tylko Boeing? Jest to jakaś tajemna informacja dla Antoniego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane