Gazeta.pl Next >  Technologie >  UE z superkomputerami światowej klasy? Komisja Europejska proponuje gigantyczną inwestycję

UE z superkomputerami światowej klasy? Komisja Europejska proponuje gigantyczną inwestycję

A A A
Superkomputer

Superkomputer

Pod względem najpotężniejszych superkomputerów na świecie Europa pozostaje daleko w tyle. Żadna maszyna z pierwszej dziesiątki nie znajduje się na terenie unijnego państwa. Sytuację planuje zmienić Komisja Europejska i już dziś zapowiada przeznaczenie na ten cel miliarda euro.

Inicjatywa KE pod nazwą EuroHPC zakłada stworzenie i uruchomienie wspólnie z państwami członkowskim sieci superkomputerów światowej klasy funkcjonujących na terenie Starego Kontynentu. Głównym argumentem w dyskusji przemawiającym za wdrożeniem projektu jest fakt, że europejskie przedsiębiorstwa oraz instytucje coraz częściej korzystają z mocy obliczeniowej superkomputerów znajdujących się poza UE.

Oprócz oczywistej kwestii zależności od partnerów zewnętrznych pojawia się szereg zagrożeń. Związane są one z zachowaniem prywatności, bezpieczeństwa danych oraz tajemnicy handlowej, szczególnie w przypadku informacji o strategicznym znaczeniu, które wymagają najwyższego poziomu ochrony. Kolejnym czynnikiem jest konkurencyjność w erze gospodarki bazującej głównie na informacji.

Czołówka listy najpotężniejszych superkomputerów świata (listopad 2017)Czołówka listy najpotężniejszych superkomputerów świata (listopad 2017) fot. top500.org (zrzut ekranowy)

Jak tłumaczy Andrus Asnip, wiceprzewodniczący Komisji i komisarz do spraw jednolitego rynku cyfrowego:

Superkomputery są siłą napędową gospodarki cyfrowej. Na tym polu trwa zaciekły wyścig, a UE pozostaje obecnie w tyle: w pierwszej dziesiątce superkomputerów na świecie nie ma ani jednego superkomputera z Europy. Poprzez inicjatywę EuroHPC chcemy do 2020 r. dostarczyć europejskim naukowcom i przedsiębiorstwom superkomputer o wydajności światowej klasy - aby umożliwić rozwój takich technologii jak sztuczna inteligencja i tworzenie przyszłych aplikacji powszechnego użytku w dziedzinach takich jak zdrowie, bezpieczeństwo czy inżynieria.

W ramach inicjatywy EuroHPC do 2020 roku na ten cel ma zostać przeznaczony niemal miliard euro ze środków publicznych. Wkład UE wyniesie w tym wypadku około 486 milionów euro. Zbliżona kwota ma pochodzić od państw członkowskich i stowarzyszonych. Już teraz wiadomo, że zakupione zostaną przynajmniej cztery maszyny - dwa światowej klasy superkomputery o przedeksaskalowej mocy obliczeniowej i dwa superkomputery średniej klasy.

Czytaj też: W tej dziedzinie Chiny wyprzedziły właśnie Stany Zjednoczone. Na ten sukces Pekin czekał 25 lat

W pierwszej kolejności dostęp do infrastruktury oraz oprogramowania uzyskają sygnatariusze deklaracji w sprawie EuroHPC podpisanej podczas Dnia Technologii Cyfrowych w Rzymie pod koniec marca ubiegłego roku. Wtedy pod umową podpisali się przedstawiciele Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Niemiec, Portugalii i Włoch. Później do projektu dołączyła również Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Grecja, Słowenia i Szwajcaria.

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Polecamy
Komentarze (14)
UE z superkomputerami światowej klasy? Komisja Europejska proponuje gigantyczną inwestycję
Zaloguj się
  • krajidiotow

    Oceniono 3 razy 3

    Yyyy cos nas ominelo, ktos zaspal, czy nasza polityka innowacyjnosci skupia sie akurat na leczeniu homoseksualizmu i uczeniu rodakow jak wdychac najbardziej zanieczyszczone powietrze w UE i nie zdechnąć przed 60-tką? Bulgaria, Grecja, Chorwacja? No tuzowie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane