Paczkomaty InPost będą mieć potężnego konkurenta? Są już pierwsze urządzenia od Poczty Polskiej. I to jakie

Robert Kędzierski
Możliwe, że Poczta Polska już wkrótce uruchomi sieć własnych paczkomatów. Póki co pierwsze, pilotażowe urządzenie zaczęło działać w Warszawie. Czym różni się od rozwiązania InPostu?

Paczkomaty, czyli automaty, za pomocą których można nadać lub odebrać paczkę, to jedna z ciekawszych innowacji na rynku usług kurierskich. Zaprezentował je w roku 2011 należący do grupy Integer.pl SA InPost.

Poczta Polska może mieć wkrótce w swojej ofercie podobne rozwiązanie. Wśród 9 startupów, których innowacje w przyszłości zamierza wykorzystywać poczta znalazło się bowiem rozwiązanie firmy Pakomatic.

To rozwiązanie podobne w działaniu do Paczkomatów. Docelowo ma jednak działać w nieco inny sposób. Automaty nadawczo-odbiorcze mają bowiem być instalowane w budynkach. Pierwsze urządzenia działają już, jak informuje serwis fintek.pl, w jednym z bloków na warszawskim Żoliborzu. W automacie można jednocześnie umieścić 30 paczek. 

Pakomatic, w odróżnieniu od paczkomatów, ma docelowo współpracować ze wszystkimi firmami kurierskimi. Przesyłki w urządzeniach Pakomatic mają być pozostawione nawet na siedem dni. Z Paczkomatów są przewożone do oddziałów InPost po dwóch dniach. 

Paczki jak listy ze skrzynek

- Różnica polega na tym, że urządzenia są położone bardzo blisko miejsca zamieszkania, na przykład w blokach czy kamienicach. To rozwiązanie będziemy chcieli wprowadzać razem ze wspólnotami mieszkaniowymi. Za pośrednictwem automatów będzie można odbierać paczki tak samo, jak teraz odbiera się listy ze skrzynek oddawczych – w taki sposób Grzegorz Kurdziel, członek zarządu Poczty Polskiej SA wyjaśnia przydatność rozwiązań Pakomatic. 

Czytaj też: Paczkomaty mają nowego inwestora. Z USA. 

Według twórców nowej usługi rozwiązuje ona "problem ostatniej mili" - pozwala na wygodne odbieranie i nadawanie przesyłek bez konieczności udawania się do placówki Poczty czy firmy kurierskiej. 

– W e-commerce istotnym problemem jest przekazanie przesyłki przez kuriera klientowi końcowemu. Wynika on m.in. z tego, że w naszych budynkach brakuje infrastruktury do obsługi paczek. Pakomatic Concierge jest właśnie taką infrastrukturą – mówi Łukasz Łapiński z firmy Pakomatic. – Rozpoczęliśmy realizację wdrożenia tego typu urządzeń na warszawskim Żoliborzu. Pierwsze urządzenia trafią wkrótce do wspólnot i będą one miały możliwość przetestowania ich.

Poczta Polska i innowacje

Poczta Polska uruchomiła w 2015 roku ogłosiła konkurs dla firm pracujących nad innowacjami. Chodziło o  rozwiązania, które mogłyby uzupełnić ofertę o nowe produkty oraz zwiększyć efektywność realizowanych usług.

Współpraca ma na celu wykorzystanie obustronnego potencjału firm oraz kreowanie nowych wartości. Wśród zwycięzców znalazły się m.in. Zapakuj.to, (internetowy kreator opakowań), IOTA – (inteligentne nadawcze skrzynki pocztowe),oraz Hyper Poland – projekt pojazdu typu Hyperloop przeznaczonego do automatycznego załadunku i przewozu przesyłek pocztowych.

Źródło: biznes.newseria.pl

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (89)
Poczta Polska stworzy własną sieć paczkomatów? Pierwsze już działają w Warszawie
Zaloguj się
 • ociec04

  Oceniono 29 razy 17

  Nie podniecałbym się. Na początku dadzą dobre warunki i dumpingowe ceny. A jak się przyjmie to podniosą.
  Poza tym paczkomat w bloku jest tylko dla mieszkańców bloku. Dlatego trzeba ich dużo więcej niż ogólnodostępnych. A co z właścicielami domków jednorodzinnych? Lub w przypadku firm z własną siedzibą? Pojedynczy im postawią w recepcji lub hallu?
  Sam pomysł konkurencji dla InPostu jest bardzo dobry. Ale jak nie zobaczę jak to działa na dłuższą metę, to raczej nie przekonam się. Choćby z tego powodu, że wiem jak obecnie działa PP.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 22 razy 14

  Poczta Polska to dno. Nie potrafią nawet opanować elektronicznego awiza. To też im nie wyjdzie.

 • polskaplonie

  Oceniono 11 razy 9

  spokojnie! :-)
  to tylko Poczta Polska

 • marc.pl

  Oceniono 9 razy 7

  Niestety ale Poczta Polska nie ma najmniejszych szans z jakąkolwiek konkurencją. Wczoraj wieczorem otrzymałem przesyłkę która była wysłana 10 stycznia na odcinku Sosnowiec - Częstochowa 60 km. 6 dni - w jeden dzień 10 km. Brawo za szybkość. Poczta Polska ostatnio przestawiła się na sprzedaż dewocjonaliów, w każdym punkcie pełno świętych obrazków i ksiąg.

 • ghs blar

  Oceniono 12 razy 6

  Aaa. Wymyślili od nowa zbiorczą skrzynkę na listy. Brawo oni. Już widzę jak Poczta udostępni własne skrzynki innym firmom kurierskim. Kolejny patent na dociążenie listonoszy i kontrolowane wydłużenie usługi. Na dzień dobry dwudniowy bufor. Za dodatkowe 10zł przesyłka zostanie odebrana dnia kolejnego.

 • gleen_666

  Oceniono 4 razy 4

  Przepraszam ale paczkomaty Poczty istnieją od 4 lat kiedy było pilotażowe wdrożenie w Poznaniu. i skończyło się porażką bo stały ... na poczcie:))

 • czechy11

  Oceniono 3 razy 3

  Poczta watykanska jest mniej swietojebliwa od poczty polskiej. Znaczki z samymi świętymi nie wiadomo dlaczego i po co a piłki ugnatsjace się od tandety zwanej dewocjonaliami.

 • Beata Pisda

  Oceniono 3 razy 3

  poczta polska?
  niech lepiej zostaną przy handlu dewocjonaliami i rajstopami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX