Gazeta.pl Next >  Technologie >  Intel ostrzega użytkowników swoich procesorów: 'Nie instalujcie tej aktualizacji'

Intel ostrzega użytkowników swoich procesorów: "Nie instalujcie tej aktualizacji"

A A A
Navin Shenoy, wiceprezes Intela

Navin Shenoy, wiceprezes Intela

Intel zaapelował, by nie instalować aktualizacji wydanych po wykryciu dziur "Spectre" i "Meltdown". Łatki wypuszczone w zeszłym tygodniu przysporzyły nieoczekiwanych problemów.

Intel wciąż nie może załatać dziur "Spectre" i "Meltdown" odkrytych na początku stycznia. Luka teoretycznie pozwala na nieuprawniony dostęp do danych przetwarzanych w jądrze systemowym i pamięci operacyjnej komputera. Problem dotyczy procesorów Intel, AMD i ARM.

"Niebiescy" wypuścili w zeszłym tygodniu łatki, które miały rozwiązać problem. Wtedy okazało się, że problem dotyczy także nowszych układów.

Wielu użytkowników komputerów z nowymi procesorami Intela narzeka na to, że po zainstalowaniu łatek ich urządzenia samoczynnie się restartują. W związku z coraz częstszymi zgłoszeniami takich problemów Intel wydał właśnie oświadczenie:

Zalecamy producentom OEM, firmom świadczącym usługi w chmurze, producentom systemów i oprogramowania, a także użytkownikom końcowym, by nie wdrażali obecnej aktualizacji.

Firma potwierdza jednocześnie częstsze restarty i inne "nieoczekiwane zachowanie" części maszyn. Navin Shenoy, wiceprezes Intela, przeprosił użytkowników za problemy i zapewnił, że poprawione wersje łatek zostaną wkrótce wypuszczone. 

Czytaj też: Intel i AMD wyprodukowały wspólny układ. Jak działa?

Czy to koniec problemów dla użytkowników procesorów Intela? Niekoniecznie. Firma obiecuje bowiem wypuszczenie nowych wersji łatek tylko dla użytkowników nowszych układów. Część użytkowników starszych platform również zgłaszała problemy takie jak częste restartowanie się maszyn. Nie wiemy, czy i oni będą mogli liczyć nowe poprawki.

Zamieszanie z łatkami do wykrytych niedawnych dziur nie służy ani samemu Intelowi, ani kwestii bezpieczeństwa. W przyszłości bowiem użytkownicy mogą podchodzić z dużą rezerwą do aktualizacji wydawanych przez producentów sprzętu i oprogramowania. Jak na razie dla użytkowników łatka jest większym problemem niż same luki.

***

Czym właściwie jest rosnący w siłę bitcoin?

Polecamy
Komentarze (48)
Intel ostrzega użytkowników swoich procesorów: "Nie instalujcie tej aktualizacji"
Zaloguj się
  • szlag_mnie_trafi

    Oceniono 3 razy 3

    Najpierw każecie ustawić aktualizacje automatyczne, a potem "nie instalować" jednej szczególnej - no to jest mikrologika Microsoftu. Poza tym - skąd mam wiedzieć która i czy nawet po pominięciu tej jednej - jeśli jakimś cudem ją wyłapię - nie zainstaluje mi się znów z następną aktualizacją. Tak mam tej jednej pilnować do końca życia komputera?

  • kopernik_byl_akobieta

    Oceniono 5 razy 3

    Mój komp aktualizuje sie sam bez pytania :-(. A po drugie jak miałbym rozpoznać tę "łatkę" ? Jakaś nazwa tego pliku ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX