Intel ostrzega użytkowników swoich procesorów: "Nie instalujcie tej aktualizacji"

Robert Kędzierski
Intel zaapelował, by nie instalować aktualizacji wydanych po wykryciu dziur "Spectre" i "Meltdown". Łatki wypuszczone w zeszłym tygodniu przysporzyły nieoczekiwanych problemów.

Intel wciąż nie może załatać dziur "Spectre" i "Meltdown" odkrytych na początku stycznia. Luka teoretycznie pozwala na nieuprawniony dostęp do danych przetwarzanych w jądrze systemowym i pamięci operacyjnej komputera. Problem dotyczy procesorów Intel, AMD i ARM.

"Niebiescy" wypuścili w zeszłym tygodniu łatki, które miały rozwiązać problem. Wtedy okazało się, że problem dotyczy także nowszych układów.

Wielu użytkowników komputerów z nowymi procesorami Intela narzeka na to, że po zainstalowaniu łatek ich urządzenia samoczynnie się restartują. W związku z coraz częstszymi zgłoszeniami takich problemów Intel wydał właśnie oświadczenie:

Zalecamy producentom OEM, firmom świadczącym usługi w chmurze, producentom systemów i oprogramowania, a także użytkownikom końcowym, by nie wdrażali obecnej aktualizacji.

Firma potwierdza jednocześnie częstsze restarty i inne "nieoczekiwane zachowanie" części maszyn. Navin Shenoy, wiceprezes Intela, przeprosił użytkowników za problemy i zapewnił, że poprawione wersje łatek zostaną wkrótce wypuszczone. 

Czytaj też: Intel i AMD wyprodukowały wspólny układ. Jak działa?

Czy to koniec problemów dla użytkowników procesorów Intela? Niekoniecznie. Firma obiecuje bowiem wypuszczenie nowych wersji łatek tylko dla użytkowników nowszych układów. Część użytkowników starszych platform również zgłaszała problemy takie jak częste restartowanie się maszyn. Nie wiemy, czy i oni będą mogli liczyć nowe poprawki.

Zamieszanie z łatkami do wykrytych niedawnych dziur nie służy ani samemu Intelowi, ani kwestii bezpieczeństwa. W przyszłości bowiem użytkownicy mogą podchodzić z dużą rezerwą do aktualizacji wydawanych przez producentów sprzętu i oprogramowania. Jak na razie dla użytkowników łatka jest większym problemem niż same luki.

***

Czym właściwie jest rosnący w siłę bitcoin?

Więcej o:
Komentarze (48)
Intel ostrzega użytkowników swoich procesorów. Nie instalujcie tej aktualizacji
Zaloguj się
 • szlag_mnie_trafi

  Oceniono 3 razy 3

  Najpierw każecie ustawić aktualizacje automatyczne, a potem "nie instalować" jednej szczególnej - no to jest mikrologika Microsoftu. Poza tym - skąd mam wiedzieć która i czy nawet po pominięciu tej jednej - jeśli jakimś cudem ją wyłapię - nie zainstaluje mi się znów z następną aktualizacją. Tak mam tej jednej pilnować do końca życia komputera?

 • kopernik_byl_akobieta

  Oceniono 5 razy 3

  Mój komp aktualizuje sie sam bez pytania :-(. A po drugie jak miałbym rozpoznać tę "łatkę" ? Jakaś nazwa tego pliku ?

 • wonderdummy

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Kędzierski, znowu Pan wysmażył gniota? "Procesory Intel, AMD i ARM"?! Poważnie? Poza tym tu nie chodzi o desktopy, bo to nie one zostaną najbardziej dotknięte, tylko serwery/chmury. To do tych "użytkowników" Intel kieruje głównie swój idiotyczny apel. Proszę nie robić zamieszania. Pan sobie doczyta, spokojnie przemyśli i napisze na nowo.

 • tokugawa-live

  Oceniono 1 raz 1

  Ale o jaką łatkę chodzi? Intel zrobił łatkę? Mają własny system operacyjny czy nakleja się ją na procesor? ;)

 • ssamiec

  Oceniono 1 raz 1

  Chwila: obroną przed spectre i meltdown jest patchowanie systemu operacyjnego. Nie biosu, czy mikrokodu CPU.
  Z tego co wiem Intel nie produkuje systemów operacyjnych. Jeśli chodzi o mikrokod to on nie jest bezpośrednio dystrybuowany przez Intela, tylko przez repozytoria pakietów systemów operacyjnych.
  Więc pytanie: o jaką łatkę chodzi?

 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 1 raz 1

  Jak skutecznie wyłączyć automatyczne aktualizacje w Windows 10 ?
  Albo lepiej jak skutecznie i legalnie zainstalować Windows 7 na współczesnym laptopie ?

 • loginyzajete

  0

  Zreszta na askwoody.com mamy odpowiedzi na wszystkie pytania w komentarzach... Cos nie ukazal sie moj komentarz, wiec tylko krotko, ze polecam ta strone, oczywiscie dla anglojezycznych, w celu ogarniania ostatnich czestych problemow z systemem, procesorami i ogolnym syfem ktory ostatnio neka swiat IT

 • Jan Kowalski

  0

  Pogubili plany procesorów, pozwalniali ludzi którzy je tworzyli, przyjęli wędzonych z Indii a teraz panika i strach w oczach bo nikt nie wie jak sobie poradzić z problemem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX