JPEG i GIF - to już koniec tych kultowych formatów plików? Giganci szykują cyfrową rewolucję

Nad nowym formatem, który zastąpi popularne dziś JPEG, PNG oraz GIF, już pracują dwaj giganci świata IT. Zapewni znacznie lepszą jakość obrazu, ale jeszcze chwilę na niego poczekamy.

Wszystkie trzy wymienione wyżej formaty graficzne mają przynajmniej dwie cechy wspólne - są niezwykle popularne i bardzo stare. JPEG i GIF powstały jeszcze w latach 80-tych, a PNG w 90-tych i mocno zasłużyły się w świecie IT.

Do dziś używane są powszechnie do zapisywania i odtwarzania plików graficznych w większości przypadków. Nie ma się jednak co oszukiwać, każdy z nich już dawno powinnien zostać zastąpiony innym, znacznie nowoczesniejszym formatem.

Być może tak się wreszcie stanie za sprawą organizacji Alliance for Open Media, która zrzesza kilka wielkich firm technologicznych z Google i Mozillą na czele. Jak donosi CNET, firmy te pracują już nad nowym, znacznie lepszych formatem graficznym.

Projekt jest w bardzo wczesnej fazie, a nowy format nie doczekał się jeszcze własnej nazwy. Ma opierać się na formacie kompresji wideo AV1 i być konkurencją dla HEIC stosowanego we własnych komputerach przez Apple.

Oczywiście kwestią kluczową jest otwartość formatu, której HEIC nie zapewnia. Z algorytmu przygotowanego przez Alliance for Open Media będzie mógł skorzystać każdy, zarówno na komputerach z Windowsem, jak i smartfonach z Androidem.

Czytaj też: Niezwykle popularny format MP3 umarł. Przynajmniej według jego twórców

Sporą przewagą nad używanym obecnie JPEG będą znacznie lepsze możliwości kompresji. Obecnie firmy stojące za projektem otrzymują o 15 proc. mniejsze pliki graficzne od HEIC i o połowę mniejsze od JPEG przy jednakowej jakości obrazu.

Dwa zdjęcia o jednakowej wadze będą zatem znacznie różniły się jakością obrazu, oczywiście na korzyść nowego formatu. Bezpośrednie porównanie zdjęć w różnych sposobach zapisu możecie zobaczyć pod tym linkiem.

Poza możliwościami kompresji format oparty na AV1 zerwie z ograniczeniami, które miał JPEG. Można tu wymienić np. poprawne wyświetlanie elementów graficznych takich jak wykresy, logo czy tekst, z czym obecny standard ma problem. 

AV1 wprowadzi też transparentność oraz zapewni znacznie większą dynamikę obrazu, co pozwoli na wyświetlanie szerszego zakresu jasnych i ciemnych tonów w miniaturach zdjęć. Wprowadzi też możliwość bezstratnej kompresji danych, czego nie mieliśmy w JPEG.

Niestety droga do rozpowszechnienia nowego formatu może być jeszcze bardzo długa. Na razie projekt jest w dość wczesnej fazie, a jego implementacja może zająć sporo czasu. Obecnie bardzo silną pozycję ma wysłużony JPEG i prawdopodobnie ciężko będzie wyprzeć go z rynku.

---

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (86)
Czy to będzie ostateczny koniec JPEG, PNG oraz GIF? Google i Mozilla szykują następcę tych formatów
Zaloguj się
 • gaculu

  Oceniono 27 razy 15

  na gazeta.pl wszystko jest kultowe. Rzygam tym slowe podobnie jak: flagowy, genialny, topowy.
  Niech se próbują jpeg zamienić. Zdziwią się.

 • student_zebrak

  Oceniono 12 razy 8

  1 - jpeg zostal opracowany dla obrazow poltonowych, stad jego trudnosci z tekstem, wykresami, generalnie ostrymi konturami. wine za jakosc ponosi metoda kompresji
  2 - GIF ma palete ograniczona do 256 odcieni, nadaje sie do obrazkow typu logo, wykres, ale nie do przecietnego zdjecia
  3 - opracowano PNG, ktory ma wiele zalet, chocia nie prasuje tak mocno jak jpeg zwykly lub
  4 - jpeg 2000 stosujacy inny algorytm kompresji
  nie ma powodu aby zastepowac GIF w wykresach, logo itd
  co do jakosci nowego formatu, pozyjemy, zobaczymy.
  Jakos jpeg2000 sie nie upowszechnil

 • extrafresh

  Oceniono 15 razy 7

  Dla mnie kultowy jest spammer od laptopów za 100,- zł z komentarzy na gazeta.pl

 • predator-x

  Oceniono 6 razy 4

  Nie ma nic za darmo. Stworzenie bardziej wydajnego algorytmu ma skutek uboczny - znacznie większe zapotrzebowanie na moc obliczeniową, po prostu wolniejsze urządzenia będą wyświetlały obrazy z opóźnieniem.

 • student_zebrak

  Oceniono 3 razy 3

  Wszystkie formaty oparte o falki daja obrazy bardziej miekkie - JPEG2000 czy DjVu. Ten ostatni jest bardzo ciekawym rozwiazaniem, chociaz malo popularnym. Uzywam go do skanowania i przechowywania ksiazek, dokumentow. Daje mniejsze pliki niz PDF+J2000 w srodku.

 • piotr.grd

  Oceniono 7 razy 3

  W drugiej połowie tekstu jest porównanie do JPEG. A gdzie porównanie do innych formatów?

  Mowa o braku bezstratnej kompresji w JPEG - bezstratną kompresję ma choćby PNG (dość słaba to kompresja, ale bezstratna). Przezroczystość (transparentność) - podobnie, GIF i PNG mają to. Mowa o nie radzeniu sobie JPEGa z wykresami, grafiką, tekstem - JPEG służy głównie do zdjęć, do pozostałych zadań jest PNG i GIF, a w dodatku od jakiegoś czasu coraz częściej wykorzystuje się SVG.

  Czyli - nowy format ma połączyć w jednym zalety i oddzielne zastosowanie pozostałych starszych formatów i zapewnić lepszą kompresję.

 • komentator9876

  Oceniono 6 razy 2

  Nowy format nie ma sensu gdyż pliki *.jpg służa do przeglądania na ekranach monitorów/laptopów/tabletów itd. których typowa rozdzielczość to Full HD (1920x1080) co daje łącznie ok 2 Megapixele. Telewizory 4K to zaledwie 8 Megapixeli. Tymczasem przeciętny aparat czy to kompakt czy lustrzanka ma dziś matrycę ok 20 Megapixeli czyli czyli nie ma dziś i jeszcze długo nie będzie "ekranów" umożliwiających oglądanie zwykłego jpg w pełnej rozdzielczości.

  Więc ja osobiście nowym formatom nie wróżę sukcesu. To samo jest z MP3. Od kilkunastu lat mówi się o jego następcach. Pojawiły się teoretycznie lepsze formaty (MPC, OGG i inne) ale żaden z nich się nie przebił bo jakość MP3 jest wystarczająca dla kogoś kto słucha muzyki z radia, laptopa/tableta czy smartfona.

  A jak ktoś chce posłuchać muzyki w dobrej jakości to odtwarza ją z płyty CD lub winyla na dużym i ciężkim zestawie audio i równie dużych i ciężkich kolumnach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX