UKE wydaje zgodę na dopłaty do roamingu w Play. Operator ma bat na nadużywających usługi

Rośnie liczba operatorów komórkowych, którzy dostają zgodę od Urzędu Komunikacji Elektronicznej na dodatkowe opłaty za roaming na terenie Unii. Do tego grona dołączył właśnie Play. Co taka zgoda może oznaczać dla abonentów?

Z informacji, do których dotarł serwis rpkom.pl wynika, że UKE zgodził się na wprowadzenie przez Play dopłat do stawek roamingowych. Fioletowy operator będzie miał prawo naliczyć maksymalnie 6 groszy za minutę połączenia wychodzącego, 3 grosze za minutę połączenia przychodzącego, 1 grosz za wysłaną wiadomość SMS, 1 grosz za MMS-a oraz 1 grosz za megabajt internetu (wszystkie kwoty uwzględniają podatek VAT).

Warto pamiętać, że udzielenie takiej zgody de facto do niczego Play nie zobowiązuje. Nie oznacza również, że przestaje działać obowiązująca od czerwca ubiegłego roku zasada RLAH (Roam Like At Home). Jak wyjaśnił prezes UKE, ostateczna decyzja o wprowadzeniu dodatkowych opłat leży teraz po stronie samych operatorów i może wynikać bezpośrednio z decyzji biznesowych. Zgoda obowiązuje przez okres 12 miesięcy.

Jak wyjaśnił zapytany przez nas o sprawę Marcin Gruszka, rzecznik sieci Play, większość abonentów korzystających z roamingu podczas typowych wyjazdów nie odczuje żadnej zmiany. Operator skupi się tu raczej na użytkownikach, którzy przebywają przez dłuższy czas poza granicami kraju i mają tendencję do ‘nadużywania’ usługi. Oficjalne stanowisko firmy i decyzję o ewentualnym wprowadzeniu dopłat mamy poznać w najbliższych dniach.

Czytaj też: Kolejna sieć ma już dość klientów nadużywających roamingu. Play rozsyła SMS-y z ostrzeżeniem

Wnioski o możliwość wprowadzenia dopłat do roamingu zgłosiło już przynajmniej 10 polskich operatorów (zarówno infrastrukturalnych, jak i wirtualnych). Do tej pory zgody otrzymał Cyfrowy Polsat (właściciel Plusa), Premium Mobile, Virgin Mobile, nc+ oraz spółki z grupy Netii (Netia, Dialog, Internetia). Według informacji rpkom.pl rozmowy z UKE w tej sprawie prowadzi również Orange. Za to wniosku o dopłaty nadal nie złożyło T-Mobile.

Mechanizm dopłat będzie ściśle kontrolowany przez UKE i Komisję Europejską. Telekomy mają wykorzystywać to rozwiązanie wyłącznie do minimalizacji strat spowodowanych zniesieniem obowiązujących do czerwca ubiegłego roku opłat z tytułu roamingu. Warto pamiętać, że ceny usług w Polsce na tle Europy są dość niskie, a biorąc pod uwagę hurtowe stawki za roaming w umowach międzyoperatorskich, obecna sytuacja dla części polskich operatorów staje się dość wymagająca.

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (32)
UKE wydaje zgodę na dopłaty do roamingu w Play. Operator ma bat na nadużywających usługi
Zaloguj się
 • dr_bloger

  Oceniono 4 razy 4

  Ja mogę za ten wasz roaming płacić, nie zbankrutuję. Tylko po co opowiadaliście bzdury, że będzie bez dodatkowych opłat? Rzekoma darmowość i tak nie dotyczyła transmisji danych, a to jako jedyne było naprawdę drogie. Sprawę załatwiono tak, jak darmowe leki dla seniorów. Te najdroższe i tak są pełnopłatne.

 • kolo125

  Oceniono 13 razy 3

  play to oszuści, wprowadzili sobie, nie informując nikogo, przelicznik do roamingu. Z pierwotnej tabeli, którą ogłosił w czerwcu 2017 roku otrzymuje się tylko małą część roamingu, właśnie dzięki temu sekretnemu przelicznikowi, OSZUŚCI PEŁNĄ GĘBĄ!

 • ohmylord

  Oceniono 4 razy 2

  jednego nie rozumiem. jak można nadużywać usługi skoro są limity comiesięczne na dany nr telefonu, przekraczasz płacisz.

 • hens

  Oceniono 1 raz 1

  A co można powiedzieć o poczynaniach Orange ?
  Dzwonie na numer z PLAY,
  przypadkowo człowiek akurat jest w Austrii i mnie naliczają za połączenie z numerem w Austrii.
  Przypomina mi się stary dowcip...........A skąd wiedziałeś że jestem w markecie ALDI w Berlinie
  To jakaś paranoja. ......................9 zł dla mnie opłaty w fakturze !

 • Maciej Eckstein

  Oceniono 1 raz 1

  Wolny żart, ze niby nie bedą tego naliczać. Polkomtel dostał zgodę i następnego dnia dostałem SMS ze łamię zasady. Po dwóch tygodniach zaczeli mi liczyć opłaty za dane. To wszystko miesiąć po tym jak podpisałem cyrograf na 2 lata u ich biznesowego doradcy który sie zarzekał ze to nie ma mowy o żadnych opłatach bo biorę drogi abonament z 2gb+ daty w UE. A powinienem wziąźć za 9 pln bo i tak za te rozmowy i dane płacę.

 • facio60

  Oceniono 1 raz 1

  Znam parę osób, które pracują za granicą i używają polskiej komórki do kontaktów z Polską. Często i gęsto mimo, że są tam już od lat.

 • the_pawcio

  Oceniono 1 raz 1

  Orange nie wprowadza tylko już nalicza takie opłaty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX