Intel zapowiada, że nowe procesory będą wolne od luk "Spectre" i "Meltdown"

Intel ma coraz więcej problemów wywołanych aferą z lukami "Spectre" i "Meltdown". Firma wydała aktualizację, chwilę później odradziła jej instalowania. Teraz pojawiła się jednak deklaracja, że nowe procesory będą fabrycznie wolne od problemów.

Ten rok dla Intela (i nie tylko) nie zaczął się najlepiej. Już w pierwszych dniach internet obiegła wiadomości, która wywołała trzęsienie ziemi w branży technologicznej.

Odkryto wówczas luki w procesorach, które otrzymały nazwy "Spectre" i "Meltdown. W skrócie - problemy dotyczą wykrycia nieautoryzowanego dostępu różnych aplikacji do zabezpieczonych rejonów w pamięci jądra systemu operacyjnego (tzw. kernela).

To może poważnie zakłócić pracę komputerów. "Niebiescy" wzięli się do pracy i wydali odpowiednie łatki, które szybko zostały okrzyknięte przez twórcę Linuxa, Linusa Torvaldsa "śmieciami". Chwilę później sam Intel odradził przeprowadzania aktualizacji.

W przyszłości Intel chce jednak uniknąć problemów z lukami. Brian Krzanich, CEO koncernu, przy okazji ogłaszania wyników finansowych firmy zapowiedział, że nowe układy nie będą zmagały się z podatnością na ataki  "Spectre" i "Meltdown".

Wprowadzone zostaną zmiany na poziomie konstrukcyjnym, które sprawią, że nowo produkowane procesory będą wolne od problemów. To trudne, ale zdecydowanie niezbędne przedsięwzięcie.

Na razie nie wiemy, kiedy procesory wolne od luk trafią do sklepów. Usłyszeliśmy tylko, że stanie się to "w tym roku". Nie wiemy też czy wprowadzenie zmian bezpośrednio na plastrze krzemowym będzie miało konsekwencje w postaci niższej wydajności.

Oczywiście firma będzie się też starała zabezpieczyć modele będące już na rynku odpowiednimi aktualizacjami. Na kolejne informacje będzie trzeba jeszcze poczekać.

---

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (8)
Intel zapowiada, że nowe procesory będą wolne od luk "Spectre" i "Meltdown"
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 2 razy 2

  Będą wolne, chociaż miały być szybkie.

 • Prasco

  Oceniono 2 razy 2

  Zakładam, że Intel będzie teraz wymieniał swoje stare procesory wszystkim użytkownikom na świecie na nowe, wolne od wad - tak wymagają od tego przepisy o Ochronie Praw Konsumentów

 • zrn001

  Oceniono 1 raz 1

  Usunięcie jednego błędu powoduje powstanie dwóch nowych [Murphy].

 • zartiepl

  0

  A kiedy Intel wycofa ze sklepów wadliwe procesory???? Bo na razie zapowiedział wprowadzenie do sprzedaży nowych modeli Coffin Leak z tym samym kompletem błędów.

 • piotr.grd

  0

  Gdzie znajdę szczegółową listę procesorów dotkniętych tym potencjalnym problemem?

  Czy Pentium 4 3.0 Northwood ma z tym problem? (wypuszczony w 2002 roku, z takiego wciąż korzystam)
  A Atom 330? (technologia z roku 2008, na taki mam zamiar się przesiąść ze względu na mniejszy pobór mocy)
  W zapasie mam jeszcze Pentium 3 stojący w szafie "w razie czego".

 • Andrzej Kawula

  0

  Autor mówi, że nie wiemy kiedy będą nowe procesory, ale czasami Intel nie poinformował nas o wyjściu nowych procesorów 14 lutego? Jeśli się mylę to przepraszam, bo nie sprawdzałem czy informacje są wiarygodne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX