Polacy stworzyli niedziałającego antywirusa, teraz zatrzymało ich CBA. Wyłudzili ponad 2 mln zł

CBA poinformowało o zatrzymaniu prezesów stojących za spółką Laboratorium MSF - producenta polskiego antywirusa, który był zupełnie nieskuteczny. Wyłudzili dofinansowania na kwotę ponad 2 mln zł.

Do zatrzymań doszło kilka dni temu w Krakowie i Warszawie. Centralne Biuro Antykorupcyjne ujęło dwóch prezesów firmy Laboratorium MSF, która miała zajmować się tworzeniem oprogramowania antywirusowego.

Aplikacja faktycznie powstała, jednak - jak odkryło CBA - była to jedynie atrapą antywirusa. Firma otrzymywała od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ponad 2 mln zł dofinansowania. W zamian przekazywała PARP nieprawdziwe raporty.

W trakcie śledztwa funkcjonariusze ustalili, że zatrzymane osoby od samego początku nie zamierzały stworzyć odpowiedniego oprogramowania, chroniącego komputery przed złośliwym oprogramowaniem.
Do PARP trafiały nierzetelne wnioski o dofinansowanie projektu. Jak się okazało większość dokumentów zawierała nieprawdziwe informacje, które miały świadczyć między innymi o zakończeniu tworzenia oprogramowania

- podaje w komunikacie CBA.

Działalność krakowskiej firmy Laboratorium MSF prześledził branżowy portal Niebezpiecznik.pl. Okazuje się, że jeszcze jakiś czas temu działała zarówno strona internetowa firmy, jak i konta na Facebooku oraz Twitterze. Posty, które ukazywały się na profilach wskazują jednak na to, że firma nie podchodziła rzetelnie do ich prowadzenia.

Program napisany przez spółkę został też sprawdzony w 2012 roku przez AV Test. Antywirus wykrył w teście dokładnie 0 proc. zagrożeń. Jakby tego było mało, dwa lata później w kodzie odkryto błąd bezpieczeństwa, który dodatkowo narażał użytkowników na ataki.

CBA podaje, że dwóch zatrzymanych mężczyzn celowo wprowadzało w błąd Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. PARP niezaznajomiona przez to z faktyczną sytuacją, przekazywała środki pieniężne na projekt, który nie był realizowany.

Pisemne oświadczenia miały dokumentować koszty wyszczególniane we wnioskach o płatnościach związanych z realizacją projektów objętych dofinansowaniem. Tak przedstawiana dokumentacja wprowadzała w błąd instytucje finansujące. Tym samym zatrzymani prezesi wyłudzili z PARP ponad 2 miliony złotych dofinansowania do informatycznego projektu

- dodaje CBA.

Teraz zatrzymani zostaną postawieni przed prokuraturą okręgową w Krakowie, gdzie usłyszą zarzuty oszustwa i wyłudzenia znacznej kwoty pieniędzy na szkodę PARP.

---

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (30)
Polacy stworzyli niedziałającego antywirusa, teraz zatrzymało ich CBA. Wyłudzili 2 mln zł
Zaloguj się
 • kryweg

  Oceniono 16 razy 8

  Nie wnioskować, nie rozliczać się ale żądać ! Tak robi niejaki Rydzyk i kasa płynie wartkim strumieniem. : )

 • tenare

  Oceniono 14 razy 6

  Janusze biznesu.

 • eisbergh

  Oceniono 3 razy 3

  za czas jakiś dowiemy się o tym, jak to polska "elektromobilnosc" finansowana z ncbr to jedna wielka sciema. o grafenie już wiadomo to samo; zadnych zastosowan praktycznych w Polsce z niego nie ma. to polska innowacyjność po prostu

 • s0nar

  Oceniono 9 razy 3

  Do pierdla z takimi błaznami + skonfiskować majątek na kwotę jaką wyłudzili + 50%. Może to oduczy cwaniaczków cwaniakowania.

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 2

  Stworzyli tez niejezdacy sueprmocarny samochod sportowy, ktorty porusza sie tylko na lawecie, oraz stworzyli nieisteniejacy samochod elektryczny.

 • smarekdarek

  Oceniono 4 razy 2

  Ciekawe, kiedy jakieś służby zajmą się polskim rządem - za nasze pieniądze konstruuje cud gospodarczy. Nie dość że nie podnieśli Polski z kolan, to jeszcze położyli ją na twarz. W błoto.
  miloszisdeadrecords.bandcamp.com/track/s-owo-i-przesi-kliwo

 • remo29

  Oceniono 2 razy 2

  Jakby tak popatrzyć na farmaceutykę, to pewnie z połowa tzw. leków nie robi nic, poza przeleceniem przez układ pokarmowy.

 • pigol07

  Oceniono 2 razy 2

  działa, działa wszystko... tylko trzeba najpierw z kopertą do księdza, żeby aktywować

 • jes-ter

  Oceniono 4 razy 2

  Chciwość odbiera ludziom rozum. Myśleli, że ludzie będą używać tego oprogramowania i się nie zorientują ? Jak się okazuje, oszustwo wypłynęło jeszcze szybciej. Do pierdla z chwastami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX