Microsoft znów udowodnił, że nie potrzebuje Windows by zarabiać wielkie pieniądze

Robert Kędzierski
Microsoft zaprezentował wyniki finansowe za ostatni kwartał zeszłego roku. Firma po raz kolejny udowadnia, że do zarabiania wielkich pieniędzy nie potrzebuje Windows. Podatek narzucony przez Donalda Trumpa odbił się na wynikach.

Wyniki finansowe za ostatni kwartał ubiegłego roku, które zaprezentował Microsoft, pokazują, że Windows nie jest już potrzebny do zarabiania wielkich pieniędzy. Amerykański gigant odnotował ogólny wzrost przychodu na poziomie 12 proc. Wyniosły one 28,9 mld dol. 

Firma odnotowuje wzrost w zasadzie we wszystkich aspektach swojej działalności. Tej skierowanej do zwykłych użytkowników jak i biznesowych. 

Po raz kolejny imponują większe o 98 proc. przychody z usług serwerowych związanych głównie z projektem Azure. Z tego typu usług Microsoft uzyskał 5,3 mld dol. przychodu - wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem wynosi 56 proc. 

Rosną też inne produkty Microsoftu związane z chmurą (m.in. Dynamics 365, usługi chmurowe Office).

Biurowy pakiet Office 365 w wersji komercyjnej odnotował wzrost o 41 proc. 

Konsumenci niezwiązani z biznesem również przynieśli większe przychody. Wzrost widoczny jest bowiem w przypadku usług Office (o 12 proc.). Więcej przynoszą też reklamy w wyszukiwarce (wzrost o 15 proc.), gry (wzrost o 8 proc.) - tu powodem jest głównie premiera Xbox X. Nawet Windows przyniósł wzrost -  o 4 proc.

Nieco zastanawiający jest wynik związany z Surface  - wyższy o zaledwie 1 proc. A firma zaprezentowała przecież trzy nowe produkty sygnowane marką.

Dział komputerów osobistych, do którego oprócz Surface zalicza się również Windows i Xbox, odnotował ostatecznie wzrost przychodu z poziomu 11,98 mld do 12,2 mld dol - o 2,36 proc. 

Na kwartalny wynik spory wpływ miały zmiany podatkowe w USA - Microsoft musiał bowiem odpisać aż 13,8 mld dol. na wydatki związane z podatkami. Dlatego też kwartał zamknął się stratą w wys. 6,3 mld dol. Problem dotyczy jednak nie tylko Microsoftu. 

Analityk finansowy na którego powołuje się agencja Bloomberg przewiduje, że przychody Microsoftu z chmury osiągną w roku 2019 40 mld dol. Wyniki kwartalne pokazują też, że Microsoft powiększył swój udział w usługach związanych z chmurą kosztem jednego z największych konkurentów - Amazona. Amazon Web Services ma obecnie 62 proc. rynku (spadek z 68 proc.), Azure 20 proc. (wzrost z 16 proc.).

Postawienie na chmurę było dobrą decyzją dla Microsoftu. Jak zaważa Tech Crunch pod rządami Satyi Nadelli firm odnotowuje wyraźny wzrost wartości i przychodów. 

Ogólny przychód Microsoftu w roku 2017 wyniosły blisko 100 mld dol. 

Komentarze (24)
Microsoft znów udowodnił, że nie potrzebuje Windows by zarabiać wielkie pieniądze
Zaloguj się
 • twzelnik

  Oceniono 5 razy 5

  Tak bardzo promują to Azure, że ...im zwyczajnie nie wierzę. Raczej wierzę w kreatywne ubarwianie rzeczywistości.

 • qnqn

  0

  A ha :). Patrząc po oceny nieprzychylnych komentarzy dla ms, stawiam stówę, że artykuł jest sponsorowany, jak z niusami o lewandowskiej. I właśnie dlatego nie odnowię abonamentu w gazecie. Walcie się na ryj. Teraz czytam (choć na gazetę zaglądam z sentymentu) BBC, przynajmniej pod szlifuje angielski.

 • cinsson

  Oceniono 2 razy 0

  Lepiej żeby Microsoft sprzedał Windowsa i Offica póki jeszcze jest warte. Tylko czekam na androida na komputer bo mam dość Windowsa. Miałem XP i bylo dobrze, teraz same problemy. Wczoraj pierwszy raz korzystałem z Offica Google :)

 • arey

  Oceniono 5 razy -1

  Office 365 to ściema na całego. Uzywam open offica i wystarczy. MS nawet nie zbliżył się na odległość strzału do googla.

 • qnqn

  Oceniono 7 razy -1

  A ja się kilka lat temu przerzuciłem na LinuxMinta i mam w głębokiej otchłani wiecznie decydującego za mnie, aktualizującego się samoczynnie godzinami i uruchamiającego się kilka dobrych minut obsranego "okna".
  Jak nie mam zamiennika windosowego na unixa, odpalam lampkę wina i włala. Czas od włączenia kompa do pełnego odpalonego systemu nie przekracza 10 sekund. Czas to pieniądz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX