To nie fake news. Gdzieś w kosmosie krąży właśnie samochód. Elon Musk naprawdę to zrobił!

Robert Kędzierski
6 lutego 2018 - ta data zapisze się w historii ludzkości dzięki udanemu startowi rakiety Falcon Heavy. Space X, firma należąca do Elona Muska, udowodniła, że niemożliwe jest w zasięgu naszej ręki. Nie wszystkie etapy testu przebiegły pomyślnie.

Rakieta Falcon Heavy wystartowała dziś z kosmodromu amerykańskiej agencji kosmicznej NASA na przylądku Canaveral. Start pierwotnie zaplanowany na godzinę 19:30 naszego czasu odbył się z opóźnieniem -  o godz. 21:45.

Sukces jest o tyle duży, że sam Elon Musk, do którego należy Space X, określał szansę powodzenia misji na 50/50. 

Pierwszy start Falcona Heavy określany jest mianem testowego. 

Kilka etapów operacji

Tankowanie Falcon Heavy rozpoczęło się o 20:30 polskiego czasu. Wtedy było już wiadomo, że warunki pogodowe nie powinny przeszkodzić w starcie. Oprócz wyniesienia rakiety w kosmos równie ważny jest powrót dwóch jej elementów na Ziemię - chodzi o boostery.

Udany powrót elementu Falcon HeavyUdany powrót elementu Falcon Heavy Fot. Space X

Głównym założeniem obniżającym koszty misji kosmicznych jest bowiem możliwość wielokrotnego wysyłania w kosmos stopni Falcona.

Nie wszystkie etapy misji przebiegły pomyślnie. W ostatniej chwili nastąpiła przerwa w transmisji. Długo nie było pewności, czy ostatni z elementów Falcona - center booster- wrócił na Ziemię. Ostatecznie potwierdzono, że rozbił się on o powierzchnię oceanu - nie trafił w barkę, ruchomą platformę. 

Udany start Falcon Heavy - wielki sukces Space XUdany start Falcon Heavy - wielki sukces Space X Fot. Space X

Udany start można uznać za przełom w historii podboju kosmosu - sukces otwiera bowiem drogę do przeprowadzenia nowych misji. Przełom ma kilka źródeł. Najważniejszy to znaczące obniżenie kosztów. Start Falcona Heavy wymaga 90 mln dolarów. To stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę, że użycie konkurencyjnej Delty IV Heavy będzie kosztować mniej więcej 350 mln dolarów. 

Czytaj też: Na kolonizację Marsa będziemy musieli czekać. Być może całe stulecia. 

Falcon Heavy napędzany 27 silnikami Merlin 1D, znanymi z Falcona 9, ma w momencie startu  siłę ciągu wynoszącą 22 819 kN. To pozwala wynieść na orbitę niemal 64 tys. kg ładunku. W dotychczasowej historii jedynie rakieta Saturn V, której użyto podczas wyprawy na Księżyc (a jej ostatni lot odbył się w 1973 roku), była w stanie unieść więcej. Druga w kolejności współcześnie stosowana rakieta Delta IV Heavy może zabrać na pokład jedynie 22 600 kg ładunku. Dlatego też Falcon Heavy możemy nazwać najpotężniejszą współczesną rakietą. 

Na pokładzie Falcon Heavy znalazł się samochód - Tesla Roadstera. "Za kółkiem" umieszczono manekina ubranego w uniform, jaki ma być wykorzystywany w misjach kosmicznych. Rakieta wyniosła też inny ładunek - specjalną płytę zawierającą dane. 

Więcej o:
Komentarze (230)
Falcon Heavy WYSTARTOWAŁ! 27 silników wyniosło najpotężniejszą współczesną rakietę
Zaloguj się
 • vilniuk

  Oceniono 67 razy 53

  szkoda że takie prymitywne komentarze, bo wyczyn w kosmonautyce duży, to krok do nowych możliwości w kosmosie

 • spamboy

  Oceniono 43 razy 27

  Elon jesteś wielki!

  Tak wielu nie dowierzało, że kiedykolwiek Ci się uda... Tymczasem udowodniłeś że jesteś współczesnym Vasco da Gamą. Zapisałeś swoje miejsce w historii.

 • parapsychopatolog

  Oceniono 52 razy 22

  A u nas ludzie w kościołach w niedzielę, nie jakieś tak szatańskie rakiety na Marsa.

 • minkipinki

  Oceniono 14 razy 10

  Gratulacje i wielki szacunek panie Musk! Wzruszyłem się oglądając filmik ze startu. Loty kosmiczne będą dzięki panu tańsze i bardziej powszechne, teraz czas na loty załogowe.

 • szlachcic

  Oceniono 13 razy 9

  A jakis przedstawiciel Pislamskiej elity oskarza TVN o oszustwo bo w Lodzi nie bylo tak samo jasno o tej samej porze jak w Poznaniu
  Teraz widzicie gdzie jest Polska za rzadow Pislamu

 • tuluniu

  Oceniono 8 razy 8

  Następną rakietę wystrzelimy z lotniska w Radomiu. Z przodu będzie Fiat 126 p a towarzszyć będzie Twoje oczy zielone Martyniuka.

 • kingstonny

  Oceniono 12 razy 8

  Brawo dla Pana, Panie Musk. Brawo dla kraju ktory pozwolil takiemu jak Pan rozwinac skrzydla. Brawo dla tzw. "American Spirit".

 • buk.humor.dziczyzna

  Oceniono 6 razy 6

  tylko po co?????????????? nie lepiej było wysłać tam polski sejm z zawartością - byłoby bardziej racjonalne

 • jvn

  Oceniono 10 razy 6

  Dzień dobry, tutaj PhD z Aerospace Engineering zdobytym na Ciechocinek's Academy of Applied Banking and Hairdressing, przybywam aby rozwiać wszystkie wątpliwości. Media jak zwykle wyolbrzymiają osiągnięcia tego hochsztaplera, ja pragnę podkreślić, że nic wielkiego się nie stało, wszakże ta śmieszna rakietka Muska ma zaledwie połowę mocy Saturna V sprzed pół wieku.
  Jednocześnie informuję, że wraz z zespołem pracujemy już nad wyniesieniem mojego Fiata 126p na orbitę okołosłoneczną. Na tym etapie mogę jedynie zdradzić, że astronauta będzie ubrany w odzież patriotyczną firmy Red is bad, a z głośników będzie płynąć specjalnie na tę okazję skomponowany utwór grupy Weekend. To wielki wstyd, że media pozostające we władaniu wiadomych sił nie chcą promować polskiej myśli technicznej!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX