To już koniec płyt CD? Znana sieć wycofuje je ze swoich sklepów. "Sprzedaż zanurkowała"

Z informacji magazynu "Billboard" wynika, że największa amerykańska sieć marketów elektronicznych Best Buy już w lipcu br. wycofa się ze sprzedaży płyt kompaktowych w swoich sklepach.

Chociaż dystrybucja nośników fizycznych w skali globalnej (mimo ekspansji streamingu) nadal trzyma się nieźle, to w samych Stanach Zjednoczonych sprzedaż muzyki na płytach CD zanurkowała w ubiegłym roku o niebagatelne 18,5 proc.

Wygląda na to, że to tylko  początek zmian w branży, a kolejną i to dotkliwą w skutkach może wywołać decyzja jednej z największych  sieci marketów elektronicznych, Best Buy. Jak pisze "Bilboard", z początkiem lipca tego roku w sklepach sieci nie będzie można już kupić albumów muzycznych na płytach kompaktowych.

Best Buy był jedną z największych sieci handlowych zajmujących się dystrybucją płyt CD z muzyką w Stanach Zjednoczonych. Obecnie segment marketów zajmujący się sprzedażą muzyki na kompaktach generuje rocznie ‘skromne’ 40 mln dolarów.

Czytaj też: Winyle wracają do Biedronki. Nie lada gratka dla wielbicieli muzyki

Co ciekawe, Best Buy zamierza nadal sprzedawać płyty winylowe, przynajmniej przez najbliższe dwa lata. Korzystając z wyraźnej fali nostalgii do zamierzchłej technologii sieć zamierza respektować zobowiązania wobec producentów czarnych nośników. Przy okazji sprzedaż zakłada również wypchnięcie na rynek nowych modeli adapterów.

Zmiany w sposobie rozliczeń z branżą muzyczną szykuje też sieć sklepów Target. W ostatnim czasie asortyment dostępnych w sklepach albumów mocno się skurczył, a nowa strategia firmy zakłada przerzucenie kosztów niesprzedanych  albumów bezpośrednio na wytwórnie. Jeśli te nie będą chciały się zastosować do nowych ustaleń, muzyczne płyty CD mogą stracić kolejny ważny kanał dystrybucji.

Katarzyna Drewnowska: Założyłam firmę, żeby wydać książkę Nigelli Lawson [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (190)
Nadchodzi zmierzch płyt CD? Amerykańska sieć marketów Best Buy wkrótce zaprzestanie ich sprzedaży
Zaloguj się
 • Daniel Załęski

  Oceniono 52 razy 32

  Płyty, które można odtwarzać w każdej wieży, książeczki z tekstami utworów, czy najzwyczajniej w świecie jakość muzyki nagrane w najlepszym możliwym formacie. To wszystko zniknie na rzecz wirtualnej kakofonii. Czegoś, co jest, ale w każdym momencie może wyparować, bo komputer nigdy nie będzie urządzeniem idealnym dla odtwarzania, czy kupowania muzyki. Wystarczy jakiś wirus, czy awaria sprzętu i cała muzyka leci w kosmos.

 • java77

  Oceniono 19 razy 9

  To ze jedna siec rezygnuje ze sprzedazy nie znaczy ze reszta tez.A po za tym to samo gadali lata temu o kasetach magnetofonowych a jeszcze wczesniej o winylach.A dzis winyl jest na TOPie.A najwieksza wytwornia kaset magnetofonowych w USA mimo czterokrotnego zwiekszenia produkcji nie nadąża z zamowieniami.Kaseta wraca do mody.Wystarczy spojrzec na aukcje jakie ceny obecnie osiagaja nowe nosniki typu chrom i metal i sprzedaja sie na pniu.

 • niezrzeszony1

  Oceniono 8 razy 6

  Potem po winylach i kasetach przyjdzie fala nostalgii za CD i z powrotem powrócą do Best Buy, koło życia albo cwany marketing.

 • anonim500

  Oceniono 7 razy 5

  Chcialbym tylko niesmialo zauwazyc, ze na winylach jakis czas temu tez polozono krzyzyk.

 • twzelnik

  Oceniono 4 razy 4

  Czy to koniec? Nie, to nie jest żaden koniec.
  Pomijam, że chodzi o płyty CD Z MUZYKĄ, a nie ogólnie płyty CD, ale i w tej kategorii to nie jest koniec.

  Płyty winylowe były fajne ze względu na ...okładkę, na możliwości jakie dawał relatywnie duży format.
  Poza tym były niewygodne, nieprzenośne (w sensie odtwarzacza), łatwo się rysowały i przez to dawały gorszą jakość dźwięku. No i przydźwięk. Wiem, że teraz jest moda, że są hipsterzy, ludzie z lubiący analogowy zapis, itp bzdury, ale jakość muzyki z "asfaltu" była gorsza, zaś słuchanie wymagało większego zaangażowania w obsługę. Mam tego grube setki, to nie jest wiedza teoretyczna. No i single - te były wydawane w fatalnej jakości...

  Kasety były małe, odporne na uszkodzenia, przenośne. I dawały jakość dźwięku "telefoniczną" ;-))) pomimo starań producentów. Zaletą było jeszcze naturalne "zapamiętywanie" w którym miejscu skończyło się słuchać. Obecnie niektóre odtwarzacze CD też to potrafią. No i okładka była mizerna.

  Płyty CD to wystarczająco dobra jakość (maniakom od SA CD i DVD Audio dziękujemy), dosyć dobra odporność na uszkodzenia, niezużywanie się, względnie nadające się do zastosowań przenośnych (samochodowych). Okładka mizerna, ale lepsza od kasety.

  Każdy z tych formatów miał jeszcze jedną poważną zaletę: nośnik jednoznacznie potwierdzał posiadanie LICENCJI na dany utwór. Płyta jest MOJA, więc mogę ją pożyczyć, skopiować do samochodu, czy do celów backupowych, sprzedać gdy mi się znudzi. Licencja mi nie wygasa i nie ma możliwości wymyślania kolejnych ograniczeń, wygasających licencji, kasowania utworów, "bo Kindle się pomylił" (to z innej beczki), itd.
  I to też nie bardzo się podoba demiurgom od Intellectual Property.

 • Adrian Wieczorek

  Oceniono 4 razy 4

  CD nie zniknie, bo nadal jest to lepsza jakość od mp3. Można słuchać w formacie "flac" i to jest jeszcze ok, ale ja i tak słyszę różnicę. Winyl to jest sentyment, a CD wygrywa przede wszystkim gabarytami. Łatwiej go zabrać.

 • d1r3ct

  Oceniono 3 razy 3

  Dlaczego macie inne nagłówki na głównej, a inne faktyczne tytuły newsów/wpisów ? Są idiotyczne. Poza tym są kraje gdzie sprzedaż CD to 30, 40 czy nawet 70% ;) I to całkiem duże i bogate. No i jedynie muzyka na CD jest nasza, czym innym jest abonament za dostęp, a czym innym CD. Dzisiaj szczególnie młodzi słuchają na YT, często tylko tego co artysta wypuści jak singiel...Zmienia się nie tyko nośnik, ale i to jak ludzie słuchają. 1-3 piosenki, a nie albumy.

 • propaganda79

  Oceniono 5 razy 3

  Przesada typowa dla tego portaliku. W jednym sklepie zabrakło płyt i wniosek taki że nadszedł kres CD.

  No chyba nie. ^^

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX