Dron Airbusa odbiera paczkę od robota. Tak wygląda przyszłość powietrznego transportu towarów?

Rośnie grono firm testujących autonomiczne maszyny latające, których zadaniem będzie transport towarów. Do Amazonu, Google, Walmartu oraz Boeinga dołączył niedawno rywal tego ostatniego.

Narodowy Uniwersytet Singapuru stał się miejscem pierwszego udanego testu drona transportowego Airbusa o nazwie “Skyways”. Ciekawym rozwiązaniem jest w tym wypadku wykorzystanie systemu zautomatyzowanych punktów dystrybucyjnych umieszczonych na dachach wysokich budynków. Znajdują się w nich roboty, które po wylądowaniu drona podczepiają do niego ładunek do transportu.

Jak widać na poniższym wideo, “Skyways” ląduje w takim punkcie, a następnie jest ustawiany w optymalnej pozycji do przyjęcia towaru. Następnie leci do kolejnej punktu, w którym ładunek jest odbierany przez robotyczne ramię i przenoszony do skrytki. Człowiek może odebrać z niej pakunek o dowolnej porze, po uprzednim otrzymaniu powiadomienia na telefon. Sam dron Airbusa waży 25 kg i może przenieść paczkę o wadze do 4 kg.

 

Idea wykorzystania stacji dokujących dla dronów przypomina nieco koncepcję opracowaną przez kalifornijski startup Matternet. W kooperacji ze Swiss Post udało się uruchomić system transportujący oprzyrządowanie medyczne dronami między klinikami w Szwajcarii. Paczki odbierają tam jednak wykwalifikowani pracownicy, a weryfikacja ładunku odbywa się za pomocą kodów skanowania kodów QR.

 

Czytaj też: Latająca taksówka Airbusa odbyła swój dziewiczy lot. Będzie sposobem na uniknięcie korków

Jak twierdzą przedstawiciele Airbusa, ich projekt spełni swoje zadanie w mocno zurbanizowanych obszarach. Wydaje się, że oparcie o system publicznie dostępnych stacji dokujących daje szansę na szybsze wdrożenie, niż platformy dostarczające towary wprost pod drzwi mieszkańców. Nad takim rozwiązaniem pracuje między innymi internetowy gigant zakupowy, czyli Amazon.

Warto przypomnieć, że równolegle Airbus prowadzi również prace nad transportem osobowym za pomocą autonomicznych dronów. W ostatnim czasie opracowany przez nich pojazd odbył pierwszy pomyślny lot testowy (jeszcze bez pasażerów).

Katarzyna Drewnowska: Założyłam firmę, żeby wydać książkę Nigelli Lawson [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (36)
Dron Airbusa odbiera paczkę od robota. Tak wygląda przyszłość powietrznego transportu towarów?
Zaloguj się
 • komentator9876

  Oceniono 5 razy 5

  Rozumiem, że dron wzorem Świętego Mikołaja paczki do domów i mieszkań będzie dostarczał przez komin :-)))

 • Jan Nowak

  Oceniono 9 razy 5

  A w Polandi polandyjska poczta z bardzo już drogimi usługami testuje cierpliwość klientów w zakresie czasu dostarczania przesyłek oraz szybkości obsługi w urzędach pocztowych. Z dostarczeniem przesyłki z zagranicy PP potrafi pie...ć się nawet trzy miesiące.

 • heliheli

  Oceniono 4 razy 2

  dostarczy mi na 5 pietro , wrzucajac paczke do sypialni po uprzednim rozbiciu szyby ....taaaaa

 • szalhen

  Oceniono 1 raz 1

  Robotyzację widać w centrach Amazonu - usilnie robią robota z człowieka.

 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 1 raz 1

  Strach będzie z domu wyjść żeby dron na łeb się nie zwalił, z drugiej strony dobra wiatrówka i można polować ... przy dobrym wywiadzie nawet na "grubego zwierza" ...

 • zdzisiek66

  Oceniono 3 razy 1

  Dron dostarczy paczkę do paczkomatu? Ale mi sensacja. Niech mi dostarczy do mojego okna, zapuka i poda paczkę do ręki, gdy otworzę. Wtedy pochwalę taki pomysł.

 • kesik001

  Oceniono 1 raz 1

  Do pierwszego zgilotynowania bądź przygniecenia przez spadającą kupę złomu w czasie awarii...

 • labeo

  Oceniono 3 razy 1

  W Polsce już widzę rzesze wyklętych polujących na przelatujące drony.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX