Przestępcy wyprowadzili miliony dolarów z banku centralnego Rosji. Przejęli kontrolę nad kluczowymi komputerami

Robert Kędzierski
Przestępcy przejęli kontrolę nad komputerami banku centralnego Rosji. To pozwoliło na przeprowadzenie jednej fałszywej transakcji

Przestępcy przejęli kontrolę nad komputerami banku centralnego Rosji. To pozwoliło na przeprowadzenie jednej fałszywej transakcji (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta / Pexels)

Przestępcom udało się wyprowadzić miliony z rosyjskiego banku centralnego. Kulisy ataku wydają się kuriozalne.

Rosyjski bank centralny potwierdził w piątek, że padł ofiarą ataku cyberprzestępców. W zeszłym roku nieznani sprawcy wyprowadzili z systemu finansowego ok. 6 mln dol. (340 mln rubli). 

Nie wszystkie szczegóły podano do informacji publicznej, jednak to co wiemy świadczy o kuriozalnych okolicznościach incydentu. Wiadomo bowiem, że zainfekowano komputery znajdujące się w wewnętrznej sieci banku. Maszyny, nad którymi przejęto kontrolę, pozwoliły na wykonanie operacji w systemie SWIFT - jest to jedno z najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych przez instytucje finansowe do rozliczeń.

W przeszłości doszło już do kilku udanych ataków tego typu. W zeszłym roku blisko milion dolarów wyprowadzono z rosyjskiego banku Globex, w lutym 2016 aż 81 mln stracił Bangladesh Bank

Atak na system przesyłający setki milionów dolarów

Rosjanie podkreślają, że przestępcom udało się dokonać jednego skutecznego ataku. W obliczu ok. 25 mln transakcji zawieranych dziennie za pomocą tego systemu utrata 6 mln dol. nie wydaje się szczególnie duża. Najbardziej groźne jest jednak to, że przestępcy mogą penetrować wewnętrzną, odciętą od internetu sieć komputerową. 

Czytaj też: W USA nie znali tego rodzaju ataków na bankomaty. Teraz mają z tym spory problem

Z analiz firmy Trend Micro wynika, że przestępcy uzyskują taki dostęp wykorzystując do tego socjotechnikę. Najczęściej za pomocą e-maili ze złośliwym oprogramowaniem wysłany pracownikom banku. 

Po uzyskaniu dostępu do wewnętrznej sieci przestępcy mogą uzyskać kontrolę również nad każdym znajdującym się w niej bankomatem. Wiadomo o co najmniej kilku tego typu incydentach, którego ofiarami padły banki z różnych krajów, w tym europejskich. 

***

Jak nie dać się okraść korzystając z bankomatu? Zdradzamy sposoby na skimmerów

Źródło: reuters.com

Zobacz także
Komentarze (30)
Przestępcy wyprowadzili miliony dolarów z banku centralnego Rosji. Przejęli kontrolę nad kluczowymi komputerami
Zaloguj się
 • derp970

  Oceniono 11 razy 5

  "Z analiz firmy Trend Micro wynika, że przestępcy uzyskują taki dostęp wykorzystując do tego socjotechnikę. Najczęściej za pomocą e-maili ze złośliwym oprogramowaniem wysłany pracownikom banku."

  Czyli ojebali zwykłych idiotów, na tyle durnych, by klikać link w mailu, lub podając hasło przez telefon.

  :D

 • spoxel

  Oceniono 3 razy 3

  miliardy putin trzyma w daczy więc ukradli tylko miliony

 • Janusz Kuszpit

  Oceniono 5 razy 3

  i bardzo dobrze rosji..chcieli wojny komputerowej z usa?to mają!

 • ok999

  Oceniono 5 razy 3

  Złodzieje okradli złodziejską instytucję w bandyckim [złodziejskim] emiracie Sowiecko-Putinowskim KGBowie !!!!!!!!!!

 • popijajac_piwo

  Oceniono 7 razy 3

  Putana potrzebował na waciki?...

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 4 razy 2

  Nie da sie "elektronicznie" okrasc banku .................... bez pomocy innego banku ......... przeciez wystarczy dobrze przesledzic "trase" skradzionej kasy i juz mamy zlodzieja, wystarczy tez dodatkowa autoryzacja miedzy bankami wiekszych przelewow ....... ale nie jest niby bankowa tajemnica itp. bzdury a tak naprawde to bank do ktorego trafila kradziona kasa cieszy sie z prowizji .................... do czasu go nie okradna

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje