Pobierasz pliki w ten sposób? Google ostrzega: to niebezpieczne. Nowe zagrożenie

Robert Kędzierski
Specjaliści Google zajmujący się cyberbezpieczeńswem ostrzegają przed używaniem uTorrent. Do czasu wydania łaty korzystanie z niej może oznaczać spore problemy.

Eksperci Google Project Zero, oddziału zajmującego się identyfikowaniem zagrożeń cyfrowych, ostrzegają przed używaniem aplikacji uTorrent. Wykryta luka pozwala na przejęcie kontroli nad programem. Wystarczy odwiedzić stronę na której umieszczony zostanie specjalnie przygotowany kod. Specjaliści Google opublikowali zdjęcie przedstawiające folder, do którego bez świadomości użytkownika pobrano exploita.

Google ostrzega przed dziurą w uTorrentGoogle ostrzega przed dziurą w uTorrent Fot. Google/Ars Technica

uTorrent staje się bramą, za pomocą której cyberprzestępcy mogą pobrać na komputer ofiary złośliwy kod, który automatycznie uruchomi się wraz z kolejnym startem systemu. Dziura daje też dostęp do pobranych przez użytkownika plików, pozwala też śledzić historię pobierania - wyjaśnia ArsTechnica

Czytaj też: Cryptojacking czyli zarabianie pieniędzy na niepłaceniu rachunków za prąd. 

Przedstawiciel BitTorrent, który stoi za aplikacją uTorrent, zapewnia, że odpowiednie aktualizacje wkrótce będą gotowe - użytkownicy powinni wkrótce pobrać najnowsze wersje aplikacji. Zagrożenie dotyczy zarówno desktopowej jak i przeglądarkowej wersji aplikacji. Do czasu załatania aplikacji ich używanie może skończyć się poważnymi kłopotami - na przykład zaszyfrowaniem dysku przez ransomware albo zainfekowaniem kodem używającym maszyny do cryptojackingu czyli "wykopywania" e-walut. 

uTorrent to jeden z najpopularniejszych programów do wymiany plików w sieci torrent. Korzysta z niego 100 mln osób

W USA trwa bitwa o przyszłość internetu. Czym jest neutralność sieci?

Więcej o:
Komentarze (28)
Pobierasz pliki w ten sposób? Google ostrzega: to niebezpieczne. Nowe zagrożenie
Zaloguj się
 • piotr.grd

  Oceniono 9 razy 9

  Warto byłoby przytoczyć informacje, których wersji dotyczy problem. Wszystkich dotychczasowych (począwszy od 1.0) czy też dopiero od którejś konkretnej. Bo pamiętać należy o tym, że ze względu na wdrożone w pewnym momencie reklamy i inne niechciane funkcje programu sporo osób korzysta z tzw. "ostatniej dobrej" wersji 2.2.1.

 • primum_non

  Oceniono 10 razy 6

  Ja ostrzegam z kolei przed Google. Utrudniło wyszukiwanie i pobieranie obrazów, w stosunku do konkurencji i świata dominuje w Google choroba, dziwactwo i śmietnik, globalizm i Chiny.

 • bling.bling

  Oceniono 2 razy 2

  Ostrzeham przed używaniem Google. Korzystając z Google można odnaleźć strony które zawierają złośliwy kod którego uruchomienie może prowadzić do przejęcia kontroli nad komputerem. Ostrzegam!!!

 • popijajac_piwo

  Oceniono 6 razy 2

  Miliony much nie mogą się mylić...

 • bede_jojczyl

  Oceniono 1 raz 1

  A czemu google nie ostrzega przed dziurami w przeglądarce chrome?

 • roman.kan

  Oceniono 1 raz 1

  to nie jest "u"torrent, tylko "mi"torrent...

 • the_foe

  Oceniono 1 raz 1

  nie wspomnieliście ze luka dotyczy usługi serwerowej, która domyślnie jest wyłączona. Zapewne 99,99% użytkowników ma to wyłączone. Służy do obsługi zdlanej programu przez interfejs www.

 • whole_train

  Oceniono 3 razy 1

  Qbittorrent - bezpłatny, otwartoźródłowy, bez reklam. Tyle.

 • dud bois

  0

  a ja mam w dupie cyberataki,nie korzystam z płatności elektronicznych a w przypadku wirusa wymienię dysk i po sprawie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX