Wirus iPhone'a znów zaraził świat. Rywale kopiują od Apple, ale tym razem nie ma to sensu [OPINIA]

Daniel Maikowski
Złośliwi określili tegoroczne targi Mobile World Congress mianem "Mobile Notch Congress". Nic dziwnego, kopiowanie charakterystycznego designu iPhone'a X było jednym z motywów przewodnich barcelońskiej imprezy.

iPhone X to obecnie jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy (czekamy na pierwsze recenzje Samsunga Galaxy S9) smartfon na rynku. Urządzenie Apple znakomicie wypada we wszelkich benchmarkach, dysponuje znakomitym aparatem i ekranem OLED, który gwarantuje niemal doskonałe odzwierciedlenie kolorów.

Popularna "dziesiątka" ma jednak również swoje wady, które dotyczą przede wszystkim stylistyki. Największe kontrowersje wzbudza tzw. "notch", czyli charakterystyczne wycięcie w górnej krawędzi ekranu urządzenia, które znalazło się w iPhonie X chyba tylko dlatego, że Apple musiało gdzieś "upchnąć" nową technologię FaceID.

Craig Federighi, Apples senior vice president of software engineering, discusses features of the new iPhone X at the Steve Jobs Theater on the new Apple campus on Tuesday, Sept. 12, 2017, in Cupertino, Calif.Craig Federighi, Apples senior vice president of software engineering, discusses features of the new iPhone X at the Steve Jobs Theater on the new Apple campus on Tuesday, Sept. 12, 2017, in Cupertino, Calif. fot. MARCIO JOSE SANCHEZ / AP Photo

"Notch" nie tylko zaburza design urządzenia, ale jest również sporym utrapieniem dla deweloperów, którzy muszą uwzględniać ten "ozdobnik" przy tworzeniu aplikacji na iOS.

Przypuszczam, że gdyby - zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami - Apple znalazł swój sposób na umieszczenie czytnika linii papilarnych w ekranie iPhone'a X, to słynny "notch" nigdy nie ujrzałby światła dziennego. Dziś to jednak tylko "gdybanie".

appleapple screen

W tym miejscu - gwoli ścisłości - warto przypomnieć, że iPhone X nie był pierwszym smartfonem z charakterystycznym wcięciem na górnej krawędzi ekranu. Wcześniej podobny patent zastosował Andy Rubin w swoim Essential Phone. W tym wypadku "notch" był jednak mniej inwazyjny niż w przypadku iPhone'a, co ostatecznie i tak na niewiele się zdało, bo Essential Phone okazał się całkowitą sprzedażową porażką.

Smartfon Essential PH-1Smartfon Essential PH-1 fot. essential.com

Wszyscy kopiują "notcha"

Okazuje się jednak, że rozwiązanie, z którego w Cupertino raczej nikt nie jest specjalnie dumny (nie oszukujmy się: "notch" to kompromis), zaczyna robić prawdziwą furorę u innych producentów. Można to było zaobserwować na tegorocznych targach MWC w Barcelonie, gdzie smartfony kopiujące design iPhone'a X były obecne niemal wszędzie.

Leagoo S9Leagoo S9 fot. Daniel Maikowski

Pół biedy, gdy te mniej i bardziej bezczelne kopie są dziełem praktycznie anonimowych (przynajmniej w Europie) chińskich producentów, dla których porównanie z iPhonem, to jedyna szansa, aby ich urządzenia mogły w jakiś sposób zaistnieć w mediach.

Sęk w tym, że design iPhone'a X oraz samego "notcha" zaczynają kopiować również bardzo znane (i uznane) marki. Na pierwszy ogień poszedł Asus, który w Barcelonie zaprezentował swojego nowego flagowca. Twórcy Zenfone'a 5 nie tylko "sklonowali" wycięcie w krawędzi ekranu, ale nawet pochwalili się, że ich "notch" jest... mniejszy.

Asus prezentuje dwa nowe smartfony - Zenfone 5 i Zenfone 5ZAsus prezentuje dwa nowe smartfony - Zenfone 5 i Zenfone 5Z fot. materiał prasowe

To jednak dopiero początek. W sieci pojawiły się właśnie bardzo wiarygodne przecieki dotyczące smartfonów Huawei P20 (premiera jeszcze w marcu) oraz LG G7 (premiera w dalszej części roku), które - a jakże - również będą miały swojego własnego "notcha".

Za chwilę ktoś pewnie zarzuci mi hipokryzję, więc napiszę to otwarcie: Apple również kopiuje od konkurentów. To oczywiste. W tej branży niemal każdy kopiuje od każdego. Różnica polega na tym, że jeśli firma z Cupertino "pożycza" sobie jakieś rozwiązanie rywala, to robi to, by w jakiś sposób poprawić funkcjonalność swoich urządzeń.

"Notch" nie jest żadnym ulepszeniem. Nie popycha technologii naprzód. Nie rozwiązuje żadnego problemu. Sam w sobie jest problemem i dowodem na to, że branża nie ma pomysłu na to, jak stworzyć smartfon z prawdziwie bezramkowym ekranem. 

Kopiowanie tego rozwiązania Apple nie ma więc żadnego funkcjonalnego uzasadnienia. To po prostu zwykła cyniczna zagrywka i żerowanie na dużej popularności iPhone'a X.

Więcej o:
Komentarze (30)
Rywale kopiują od Apple, ale tym razem nie ma to sensu
Zaloguj się
 • tomasz.rze

  Oceniono 5 razy 5

  Najpierw był szał na miniaturyzowanie komórek, potem przyszły czasy powiększania ekranów .
  Wynalezienie koła przez Apple już niebawem.

 • lendo

  Oceniono 4 razy 4

  Chyba wypada cenić Samsunga ze nie zachowuje się idiotycznie - w dodatku przywrócił złącze minijack !

 • Oceniono 6 razy 2

  To wszystko jest kompletnie pozbawione sensu. Problem jest taki, że sprzedaż smartfonów spada i będzie spadać, coraz szybciej. Patrz PC, laptopy, tablety itp. Rynek jest przesycony. Nie będzie już żadnego przełomu to mamy "przełomy" w postaci "nowości" made in Apple. Tim Cook miota się po scenie żeby nam wmówić, że to kolejne "przełomy". A to już kompletnie nie ma sensu. Prawie każdy smartfon wygląda i robi to samo, żadna różnica. Tak samo było z komputerami PC, wygrały "no name". I tą lekcję polecam funboyom Apple.

 • Gatts 1978

  Oceniono 1 raz 1

  Sprzedaż smartfonów spada bo nie przejęły jeszcze znaczenia jako mini konsola ale to w zbliżającej się przyszłości ulegnie zmianie.Niedługo dzieci oprócz smartfona będą brać dodatkowe akcesoria i Smartfony upodobnią się do takiego "Switcha" ,który w tej chwili jest już sporo słabszy od obecnie dostępnych komórek.Taki rozwój spowoduje co raz gorszą sprzedaż urządzenia Nintendo a na Smartfony zaczną się pojawiać tytuły AAA z PC.
  Ostatnie przecieki o SOC KIRIN 980 nie pozostawiają złudzeń jak rynek smartfonów się odmieni a telefon stanie się "Handledem" ponieważ 5TF mocy w FP16 musi zostać spożytkowane a tyle ma mieć właśnie nowe dziecko Huawei w części AI.

 • Jakub Ślimak

  Oceniono 5 razy 1

  Ten LG G7 (widoczny na zdjęciu wyżej) który został zaprezentowany za zamkniętymi drzwiami to ten smartfon który został anulowany. Smartfon który LG ma wypuścić za jakiś czas na pewno tego "notcha" mieć nie będzie. Redaktorzy gazety mogliby się bardziej postarać.

 • hens

  Oceniono 4 razy 0

  Jestem skłonny stwierdzić że większość ludzi ma w zadzie super ekrany............do rozmowy wystarczy breloczek !
  .kickstarter.com/projects/1500916193/the-worlds-smallest-phone-introducing-the-zanco-ti

 • supermarjan

  Oceniono 4 razy 0

  ło curwa! ale kyrk!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX